Ředitelé vsetínských středních škol Dalibor Sedláček (vlevo) a Josef Slovák...

Ředitelé vsetínských středních škol Dalibor Sedláček (vlevo) a Josef Slovák neuspěli v rekonkurzech. | foto: koláž, MAFRA

Čunkovi kritici skončili ve vedení škol. Není v tom politika, tvrdí kraj

  • 4
Pět ředitelů středních škol ve Zlínském kraji neobhájilo své funkce v takzvaných rekonkurzech. Jsou mezi nimi i dva dlouholetí kritici hejtmana Jiřího Čunka.

Ředitelé čtyřiadvaceti středních škol ve Zlínském kraji letos absolvovali takzvané rekonkurzy. Pět z nich před komisí neuspělo a ve svých funkcích končí.

Mimo jiné i dva ředitelé vsetínských škol, kteří jsou zároveň činní v politice a v minulosti se střetávali se současným hejtmanem Jiřím Čunkem.

„Nevím o tom, že bychom měli nějaké zásadní spory. Tyto věci neposuzuji osobně,“ reagoval Čunek.

Spojitost odmítá i krajský radní odpovědný za školství Petr Gazdík. „Dal jsem slib, že do průběhu konkurzů nebude zasahovat politika, a za tím si stojím,“ uvedl Gazdík.

Uspěl bývalý ředitel gymnázia Open Gate

Změna se týká vsetínského gymnázia a střední a vyšší odborné zdravotnické školy, které 14 let vede Dalibor Sedláček. Dlouhé roky je členem zastupitelstva ve Vsetíně za ČSSD. V minulosti dosáhl na pozice místostarosty města a krajského šéfa strany.

S Jiřím Čunkem se zásadně neshodl při slučování škol před pěti lety a názorový rozkol vyvrcholil o rok později při bouřlivé volbě starosty. KDU-ČSL tehdy suverénně vyhrála komunální volby, přesto Čunek dlouho nedokázal sehnat koaliční partnery. A sociální demokraté mu v tom zrovna nepomáhali.

Nakonec se Čunek starostou stal a vzápětí vyměnil vedení městských společností, v nichž figurovali jeho političtí oponenti z ODS, TOP 09 i ČSSD. Nyní Sedláček končí i jako ředitel gymnázia. „Přihlásil se kandidát, který měl mimořádné kvality i kvalitní koncepci,“ zdůvodnil Gazdík.

Jde o Martina Metelku, rodáka ze Vsetína, který na gymnáziu působil jako učitel. Zkušenosti s vedením školy pak získal jako ředitel gymnázia Open Gate, které založil podnikatel Petr Kellner. Později vedl i jednu z částí gymnázia Porg v Praze-Krči a dnes je ředitelem soukromého gymnázia J. Seiferta v Praze.

Přechod ze soukromé do krajské školy nevidí jako problematický. „To, co dělá školu dobrou, platí stejně, ať ji zřizuje soukromý subjekt, nebo kraj,“ reagoval Metelka.

Rozhodnutí ještě není definitivní, poslední slovo bude mít krajská rada, která zasedne 9. července.

Slovák končí po 20 letech, nahradí jej jeho zástupce

Verdikt vynese i nad ředitelem Střední odborné školy Josefa Sousedíka Josefem Slovákem.

Bývalý náměstek hejtmana a krajský radní pro školství za ODS je také dlouhodobým členem vsetínského zastupitelstva a ve stejné době jako Sedláček skončil v dozorčí radě městské společnosti.

Rekonkurz letos absolvoval dvakrát. Poprvé komise rozhodla, že má školu řídit dál. Krajská rada následně verdikt zamítla a vypsala novou soutěž. Napodruhé už Slovák neprošel, nahradit jej má dosavadní zástupce Marek Wandrol.

„Existují pochybnosti ohledně nakládání s financemi ve škole, které šetří policie. To byl jeden z důvodů, proč se původní konkurz zrušil,“ konstatoval Gazdík.

Slovák stál 20 let v čele školy, jež se postupným slučováním několika škol stala učilištěm s největší nabídkou oborů v regionu. Včetně dvou volebních období, která strávil ve vedení kraje.

„Respektuji rozhodnutí rady, na výměnu na postu ředitele má nárok. Gratuluji kolegovi,“ reagoval Slovák. Víc věc komentovat nechtěl, stejně jako Sedláček.

Ředitelé se mění na deseti školách

Celkem se konaly rekonkurzy, které zákon umožňuje vyhlásit vždy po uplynutí šestiletého funkčního období ředitele, na 24 středních školách napříč Zlínským krajem.

Na podzim nastane změna v deseti z nich. Pět z dosavadních ředitelů o obhajobu nestálo z osobních důvodů a z postu odchází dobrovolně. Stejný počet nepřesvědčil konkurzní komisi.

Čtrnáct škol zůstává beze změn. To, že většina ředitelů zůstane, kraj předpokládal. Gazdík už dopředu avizoval, že u některých půjde o formalitu, protože svou práci dělají dobře. Přesto rada rozhodla o plošném konání.

„Nemyslím si, že to je správná cesta. Vhodnější se mi zdá vyhlásit konkurz tam, kde zřizovatel není spokojen s prací ředitele,“ zhodnotil krajský zastupitel a šéf školského výboru kraje Pavel Motyčka.

Zlínský kraj letos vyhlásil celkem 53 rekonkurzů. Kromě středních škol se týkaly také speciálních škol, dětských domovů, základních uměleckých škol a jedné plavecké školy.

Konal se i v Krajské pedagogicko-psychologické poradně, ale bez výsledku. Dosavadní ředitel pokračovat nechce, a ačkoliv kraj nabídl dva termíny, nepřihlásil se žádný zájemce.