Školáci z Březové označí QR kódy všechny zajímavosti v obci. (Ilustrační snímek)

Školáci z Březové označí QR kódy všechny zajímavosti v obci. (Ilustrační snímek) | foto: MÚ Liberec

Malá obec u hranic se Slovenskem cílí na turisty. Provedou je QR kódy

  • 1
Naše obec je krásná a zaslouží si, aby se o ní lidé dozvěděli, řekli si osmáci ze základní školy v Březové. Proto přišli s nápadem najít zajímavá místa, označit je informačními cedulemi s QR kódem a vytvořit z nich stezku.

„Končit bude u pramene kyselky Janáčkův pramen. To je mimořádně chutná kyselka, která v Březové vyvěrá. Jen málokdo o ní ale ví,“ řekl ředitel základní školy Ludvík Zimčík.

Školáci navíc na svůj plán zajistili i peníze, v rozpočtu mají přes 31 tisíc korun. S myšlenkou totiž uspěli v celorepublikové soutěži Extra třída a dostali se mezi dvacítku úspěšných. Možná i proto, že pracují s moderní technologií.

QR kód po načtení do chytrého telefonu nabídne uživateli stránku s veškerými dostupné, informace o místě, které je takto označené. S prací začnou hned po Novém roce a na konci května stezku slavnostně otevřou.

Březová kromě přírody Bílých Karpat nabízí jen málo zajímavostí, je mezi nimi ale několik unikátů a tím spíše je chtějí mladí lidé zviditelnit. Zmapovat je nebyl velký problém, žáci základní školy svou obec znají dokonale. Už na prvním stupni dokážou bezpečně zaplnit její slepou mapu.

Bez přípravy tak vědí, že dominantu obce tvoří kostel svatých Cyrila a Metoděje, který v roce 1870 nahradil původní kostelík z první poloviny 18. století. Ten zchátral a navíc nestačil rostoucímu počtu obyvatel. I takové informace se turisté po načtení QR kódu dozvědí.

Kromě toho bude stezka zájemce provádět hlavně krajinou. Třeba přírodní památkou Cestiska, což jsou bývalé pastviny, na kterých rostou jalovce a žijí tady ohrožené druhy brouků. Další přírodní památkou jsou Dubiny, tedy louka plná orchidejí. Ty rostou i na Kalábové, spolu s vzácnými druhy vstavačů.

Zřejmě největší podivuhodností je místní kyselka. Zmínky o ní jsou staré nejméně pět století. Z původních desíti pramenů už zbyly jen dva. V 19. století se minerálka stáčela a prodávala. Přímo v Březové ji popíjel i hudební skladatel Leoš Janáček, naposledy roku 1919, když zde studoval lidové písně a muzikálnost místních lidí.