Samice si musely zvyknout na bednu, aby je chovatelé mohli převézt do nového výběhu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Samice nosorožce ve Zlíně přestěhují, každý den trénují vstup do bedny

  • 2
Na jaře čeká dvě samice nosorožce ve zlínské zoologické zahradě stěhování. I když se za novým samcem přesunou jen o několik set metrů, musí se kvůli tomu naučit vstupovat do transportní bedny. A každodenní trénink už začal.

Jablka, chrastítko a trpělivost. Ošetřovatelka Pavla Holíková ze zoologické zahrady v Lešné k výcviku nosorožců nic jiného nepotřebuje.

"Zaní, Nají, pojďte holky," volá na dvě samice zavřené v kleci uvnitř pavilonu žiraf.

Přitom chrastí takzvaným targetem, kterým zvířata přivolává k sobě. Když poslechnou a přijdou, odmění je jablkem.

Samice se postupně osmělují a zkoumají bednu, kam jim ošetřovatelé dali seno a jablka.

Stejnou techniku teď bude hodně potřebovat. Obě samice totiž za měsíc a půl musejí zvládnout převoz k novému samci Kaškovi. Ten přijel do zlínské zoo z Anglie před měsícem (více o jeho stěhování čtěte zde).

Už má po karanténě a sám okupuje nové stáje pro nosorožce. Na jaře, kdy se za ním přestěhují i samice, už bude hotový i venkovní výběh. Pro samce i samice to bude vůbec první setkání s opačným pohlavím.

Přestože samice čeká stěhování pouze na vzdálenost necelého půl kilometru, jednoduché to nebude. Ošetřovatelé je musejí převézt v přepravní bedně. "Uspávat je ale nebudeme, to není pro zvířata dobré," upozorňuje zoolog Pavel Shromáždil. "Chceme, aby to zvládly v co nejmenším stresu," vysvětluje.

Proto teď ošetřovatelé musejí samice postupně zvykat na transportní bednu. Tu jim dali na venkovní dvorek. V ní mají slámu a pohozená jablka.

Hlavně žádný stres

S nosorožci to není jen tak. Mohutná zvířata jsou paradoxně velmi plachá. "Ze začátku byly samičky vyplašené i z toho, že je tady bedna, kterou neznají," zdůrazňuje při dalším cvičení ošetřovatelka.

Desetiletá Zanta už si bednu očichala, odvážila se z ní vzít jablko a za pár dní už stála uvnitř oběma předníma nohama.

"Šikovná holka, to je ono," povzbuzuje ji ošetřovatelka k dalším krokům. Samice se osměluje a poprvé stojí v bedně celá. O rok mladší Naja se jí chce vyrovnat. Do bedny ale nestrčí ani hlavu. "Nejde to ze dne na den, musí překonat strach," konstatuje Shromáždil.

Výcvik čeká obě samice každý den. Až v bedně vydrží delší dobu, zkusí ji ošetřovatelé otevřít z druhé strany, aby se zvířata naučila z ní v klidu zase odejít. Pak musí trénovat i chvilky v zavřené bedně.

Až se samice dostanou k samci, bude celá zahrada netrpělivě čekat na nosorožčí mláďata. "Samice k nám přišly z volné přírody, takže budou mít úžasný genofond," dodává Shromáždil.