V bývalé tovární budově budou čtenářům přístupná tři patra. Z hlavního vchodu...

V bývalé tovární budově budou čtenářům přístupná tři patra. Z hlavního vchodu vstoupí přímo do čítárny, v hale bude i automat na vracení knih nebo kavárna. | foto: Luděk Ovesný

Zlínská knihovna se po 80 letech stěhuje, míří do baťovského areálu

  • 4
Zlínská knihovna Františka Bartoše má před sebou poslední týden. Statisíce svazků se stěhují do nového sídla v baťovském areálu. Čtenáři tam budou mít k dispozici tři patra. Otevřít by se mělo 30. září.

V pátek to bude naposledy. Krátce před desátou ráno knihovnice odemkne velké vchodové dveře a v šest večer je zase zavře. V tu chvíli se Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně rozloučí se svým vůbec posledním čtenářem.

Po téměř osmdesáti letech se totiž přestěhuje z bývalé Komenského školy do nového sídla.

"Je to těžké, zvlášť pro některé knihovnice a čtenáře, kteří mají k budově vztah," prohlásila ředitelka Zdeňka Friedlová. "Ale na nostalgii nemáme moc času," dodala s úsměvem.

Pro statisíce knih už jsou připravené prostory v rekonstruované budově s číslem 15 v baťovském areálu.

Tam se musí během dvou a půl měsíce odstěhovat téměř 300 tisíc knih, CD, DVD, not, map, časopisů i novin. A to z hlavní budovy knihovny v parku i ze skladů v Malenovicích a Kolektivním domě.

Než se knihovna zavře, půjčte si víc knih

A s nimi se do nového sídla přesunou i čtenáři. Dohromady je jich kolem 13 tisíc od předškolních dětí až po seniory.

Ještě do pátku 12. července mají možnost přijít do současné budovy a knihy vrátit nebo si nové půjčit. A odejít tentokrát mohou i s větším množstvím než dosud.

"Výjimečně jsme se rozhodli zvýšit maximální počet půjčených knih," upozornila ředitelka. Místo původních 25 si tak čtenáři mohou na prázdniny přinést domů až 30 knih.

Historie knihovny Františka Bartoše

  • 1885 založení čtenářského spolku ve Zlíně
  • 1896 položeny základní kameny pozdější Komenského školy, budoucího sídla krajské knihovny
  • 1934 první působení knihovny v Komenského škole
  • 1961 knihovna má 130 tisíc svazků
  • 1992 celá budova patří knihovně
  • 2001 vítězství v soutěži o nejlepší knihovnickou prezentaci na internetu BIBLIOWEB
  • 2002 knihovna se stala spoluvydavatelem časopisu ZVUK
  • 2006 ve fondu je 437 tisíc knih

Zdroj: www.kfbz.cz

Pracovnicím se tak sníží počet knížek, které bude potřeba dát z regálu do speciálního pojízdného regálu, přesunout do auta, odvézt a znovu naskládat do nových regálů.

"Nabral jsem knížky i pro příbuzné, takže v autě jich mám tak dvacet kilo," prozradil s úsměvem Marek Dostalík.

Hlavní knihovna zůstane uzavřená celé prázdniny i měsíc po nich. Poprvé by v novém sídle v baťovském areálu měla být přístupná v pondělí 30. září.

V přízemí bude kavárna i automat na vracení knih

Bývalá 15. tovární budova v blízkosti autobusového a vlakového nádraží už je hotová. Změnila se podobně jako ta sousední, ve které od května sídlí Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy.

"Dokončili jsme stěhování nových regálů. Ty skladovací v přízemí už jsou na místě," upřesnil projektový manažer stavby Viktor Dynka.

Obě budovy jsou propojené venkovní platformou a dohromady tvoří Baťův institut. A právě pod společnou plochou bude mít knihovna svůj sklad s moderními regály, které ušetří místo a knihám zajistí potřebné klima.

Pro čtenáře budou přístupná tři patra. Z hlavního vchodu vstoupí přímo do čítárny, v hale bude i automat na vracení knih nebo kavárna. Bude tady i místo na odložení kočárků a prodejnu knih. Druhé a třetí patro zaplní regály plné knih pro děti i dospělé.

Dětské oddělení bude mít samostatnou klubovnu pro pořádání různých akcí. V klidnějším čtvrtém patře najdou zájemci naučnou literaturu, studovnu nebo zhruba 800 novin a časopisů. Páté patro obsadí knihovníci v kancelářích. Stěhovat se jich bude kolem padesátky.

Budova osiří jen na čas

Uvolněná budova v parku Komenského bude nějakou dobu prázdná. Historický objekt z roku 1897, postavený podle návrhu architekta Dominika Feye, by však měl v budoucnu sloužit místním kroužkům.

"Dvě horní patra pro folklorní a taneční soubory a dechový orchestr, v přízemí prostory pro důchodce a rodiče s dětmi," vypočítal už dříve náměstek primátora pro kulturu Miroslav Kašný.

K tomu je ovšem potřeba budovu alespoň trochu upravit. Uvnitř by se měly vybourat některé příčky, opravit omítky, případně stropy. Nová bude elektroinstalace a topení. V plánu je bezbariérový přístup a skleněná přístavba.

To by mělo stát zhruba 33 milionů korun. Radní už požádali o peníze z evropských fondů. Z nich by mohlo přijít 24 milionů, zbytek doplatí město. Opravy by měly být hotové v roce 2015.