Letiště Kunovice. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Kunovičtí odboráři vyhlásí stávkovou pohotovost, bojí se přesunu do Ruska

  • 4
Hrozící stěhování výroby do Ruska a nekomunikace vedení v čele s ruskými majiteli. To jsou důvody vyhlášení stávkové pohotovosti, tedy předstupně stávky, ve firmě Aircraft Industries. Největší český výrobce letadel už řadu měsíců funguje jen na úsporný provoz.

O vyhlášení časové neomezené stávkové pohotovosti rozhodly odbory v kunovické továrně v úterý odpoledne.

„Situace je kritická. Je tady vážná hrozba ztráty tisícovky pracovních míst a přesunu výroby letadel do Ruska,“ sdělil iDNES.cz předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Podle kunovického odborového předáka Josefa Mikuly, který je také členem dozorčí rady Aircraft Industries, bude platit stávková pohotovost od středy. Důvody vyhlášení stávkové pohotovosti neuvedl, vše prý odboráři zveřejnění až ve středu.

Na krok odborářů zatím vedení firmy nereagovalo.

Vyhlášení stávkové pohotovosti může souviset i s připravovaným jednáním představenstva společnosti, které se má uskutečnit v příštích dnech. Do Kunovic na něj mají dorazit i ruští majitelé, které tak odboráři zřejmě chtějí přesvědčit k lepší komunikaci.

16. července 2015

Nahradí Kunovice vznikající fabrika u Jekatěrinburgu?

Ruští majitelé v současnosti podle zpráv tamních médií budují vlastní závod na letadla L-410 na letišti Uktus u Jekatěrinburgu. Zástupci Aircraft Industries sice ujišťují, že konec výroby letadel v Kunovicích rozhodně nehrozí, ruští politici ale naopak mluví o tom, že by nedávalo smysl, kdyby se Rusko stalo pouhou „montovnou“ letadla L-410 (více zde).

Společnost Aircraft Industries, která už desítky let vyrábí malé dopravní letadlo L-410, trpí v posledních měsících akutním nedostatkem zakázek z Ruska, což je pro ni klíčový trh, má zde nejvíce svých zákazníků.

Firma to vysvětluje sankcemi Evropské unie na Rusko, propadem rublu vůči dolaru a poklesem ceny ropy. Zákazníci, kteří si stroje objednali, tak prý nyní váhají s jejich nákupem.

Od konce loňského roku ale z necelé tisícovky zaměstnanců stále část zůstává na šedesáti procentech mzdy, dalším firma nabídla práci u spolupracujících firem v Praze. Tento přechodný stav měl původně trvat jen do konce ledna, od té doby ale firma po dohodě s odboráři návrat lidí do práce několikrát oddálila.

Firmu také postupně opouštějí někteří zaměstnanci. Měsíčně jde údajně až o tří desítky lidí.

„Někteří kvůli nejisté budoucnosti raději odcházejí jinam. Dalším, kteří byli zaměstnaní na dobu určitou, firma neprodlužuje smlouvy,“ sdělil iDNES.cz jeden ze zaměstnanců, který si nepřál sdělit své jméno.

15. července 2015

,