Miloš Zeman a František Čuba se setkali ve Slušovicích.

Miloš Zeman a František Čuba se setkali ve Slušovicích. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ocenění jsem nežádal, slivovici na Hrad nevezu, vzkazuje kritikům Čuba

  • 515
Po Listopadu 1989 nikdo nečekal, že by mohl bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba dostat vyznamenání od hlavy státu. Už proto, že byl nositelem titulu Hrdina socialistické práce a Václav Havel tehdy mluvil o "temných slušovických žilkách". Po čtvrtstoletí je ale všechno jinak.

Čuba v pondělí vyrazí do Prahy na Hrad, aby tam převzal státní vyznamenání od Miloše Zemana. Zřejmě bude oceněn za zásluhy o budování státu.

"Nečekal jsem to, ale potěšilo mě to," reagoval Čuba, který kandiduje za Zemanovce v předčasných volbách a je i jejich krajským radním ve Zlíně. "Že by to bylo zadostiučinění, tak to zase ne. Nespojuji minulost se současností," dodal.

Čuba byl od roku 1956 členem KSČ, se Zemanem se přátelí řadu let. Současný prezident JZD Slušovice navštívil už v lednu 1989 a Čubu si po nástupu na Hrad vybral za zemědělského poradce.

Jeho chystaným oceněním řadu lidí naštval. Třeba rodina oceněného sociálního demokrata Přemysla Janýra kvůli němu státní řád zřejmě vrátí. Alespoň podle Janýrova syna Phillipa, který žije v Rakousku.

"Jsem si jist, a s tátou jsem o tom poměrně často mluvil, že toto významné ocenění by ztratilo jakoukoli hodnotu, kdyby jej dostal vysoký funkcionář totalitního režimu," řekl Janýr pro Právo.

Čuba: Ocenění jsem si nevyžádal

Čuba si z toho hlavu nedělá. "Ocenění jsem si nevyžádal. Prezidentovi za to slivovici nevezu," řekl MF DNES.

S odmítáním velkorysých nabídek má zkušenosti. Komunističtí pohlaváři u něho nepochodili, když jej v minulosti žádali, aby šel dělat ministra zemědělství. Za minulého režimu ale převzal také ocenění Za službu vlasti či Řád práce a titul Hrdina socialistické práce.

Jako velmi kontroverzní vnímá chystané ocenění Čuby i Jiří Kocian z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

"Myslím si, že u lidí typu pana Čuby, kteří byli opravdu svázáni s minulým režimem, by to bylo dosti výjimečné a velmi zvláštní. Nevím totiž, do jaké míry jeho činnost před rokem 1989 může být srovnávána se zkušeností těch lidí, kteří za komunistů trpěli, nebo byli postiženi, nebo se výrazně podíleli na budování demokratické společnosti," řekl Kocian v rozhovoru pro Lidovky.cz.