Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát získá od lihového bosse Březiny drobné, domy zůstanou jeho rodině

  9:54aktualizováno  9:54
Odsouzený lihový boss Radek Březina, který stát na daních obral o více než šest miliard korun, měl na sebe napsáno málo majetku. Stát od něj proto moc peněz na náhradu škody nedostane. Spor se vede o Březinovu luxusní vilu, olomoucký soudce mu ji ponechal.

Radek Březina u zlínského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Lihový byznys Radka Březiny ze Zlína-Kostelce byl nesmírně výnosný. Na každém litru čistého lihu, který nezdanil, připravil stát o 200 korun.

A v dosud nepravomocném rozsudku z konce loňského roku, podle kterého má jít na 13 let do vězení, se mluví o přibližně 21 milionech litrů nelegálního lihu (více zde). Škoda státu tak přesáhla šest miliard korun, což je třeba šest ročních rozpočtů města Zlín.

Otázka, která v této souvislosti nutně vyvstává, zní: Dokáže si stát z Březinova obrovského majetku, který za skoro dvacet let podvodů nastřádal, vzít alespoň zčásti zpátky, co mu náleží?

Podle odhadů až 90 procent jeho bohatství pochází z trestné činnosti. Potíž je v tom, že přímo na sebe nemá napsáno skoro nic.

„Jestli bude výše daňového úniku (6,3 miliardy korun - pozn. red.) pravomocná, tak v takovém množství se stát asi ‚nezahojí‘,“ řekl MF DNES soudce Eduard Ondrášek, který Březinův případ řešil.

Soud: Nelze prokázat, že peníze použité na domy jsou nelegální

Ondrášek rozhodl o zabavení jen některých skladů, kde byl tajně uložený líh. Jejich hodnota může být několik desítek milionů korun.

Ze soupisu majetku, který měl podle návrhu žalobce propadnout státu, však soudce vyjmul rodinné domy hlavních pachatelů. Radek Březina má luxusní vilu za desítky milionů korun u Zlína.

„S ohledem na to, že mluvíme o možnosti nápravy, se soud rozhodl, že nebude ukládat propadnutí věci v případě domů, kde obžalovaní žijí,“ řekl Ondrášek.

Podle něj se dá obtížně prokázat, jestli na jejich nákup či opravy použili peníze z trestné činnosti.

To se nelíbí státnímu zástupci Miroslavu Stokláskovi, jenž uvažuje o odvolání proti rozsudku v části týkající se propadnutí majetku.

„Nedošlo totiž k propadnutí všeho majetku jako celku,“ naznačil Stoklásek, který se rozhodne po doručení rozsudku.

Po zatčení Březiny přišlo „čištění“ majetku

O dalších Březinových skladovacích halách, v nichž policie při zátazích našla líh, se bude rozhodovat v samostatném soudním řízení. Byly totiž napsané na třetí osoby.

Jde například o olomoucký objekt, jenž papírově náležel Březinovu otci Vladimírovi.

„Má to návaznost na soudní řízení, které se týká legalizace zisků z trestné činnosti, jíž se měl dopustit i otec Radka Březiny,“ podotkl Ondrášek.

Když policie zatkla Radka Březinu, jeho rodina začala obrovské zisky z podvodů „čistit“ a majetek vyvádět do ciziny. Z toho je obviněná i Březinova žena Stanislava, případ řeší policie.

Další část majetku tvoří desítky směnek. Vzhledem ke svým téměř neomezeným finančním možnostem se Březina nerozpakoval půjčovat velké peníze.

Ve směnkách, které policie zajistila, je přes 150 milionů korun. Stát je vymáhá. O dvou za necelých osm milionů už soud v jeho prospěch rozhodl.

„Prostřednictvím právního zástupce vymáháme směnky za 30 milionů korun,“ uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.

„V několika případech je ale vymáhání komplikované tím, že se dlužník nachází v úpadku či konkurzu. V některých případech podávají dlužníci námitky, že směnka byla splacena protiplněním či jinou službou,“ doplnil.

Jedna směnka se týká zlínského exprimátora Tomáše Úlehly

Několik dalších dlužníků má trvalý pobyt na obecních úřadech. To, že si stát ani prostřednictvím směnek moc nepolepší, dokresluje fakt, že „největší“, na 19 milionů korun, je podepsaná Milanem Antoniazim.

Ten byl největším odběratelem nelegálního lihu od Březiny a provozoval likérku AB Style. Aktuálně je však v insolvenci a za daňové úniky mu hrozí přes 13 let vězení.

Jedna směnka na 200 tisíc korun se týká i exposlance za ODS a bývalého zlínského primátora Tomáše Úlehly, který ovšem odmítá, že by si od hlavy lihového gangu půjčoval peníze.

„Ten, kdo to řekl, si to musí obhájit,“ napsal MF DNES v esemesce Úlehla.

Existuje ale ještě jedna možnost, jak by si stát mohl přijít na své. Celní správa může po Březinovi vymáhat škodu exekučně. To je o to naléhavější, že minimálně laxnost celníků obrovské podvody umožnila. Deset z nich už bylo obviněno.

„Celní úřad již využívá a využije všech dostupných právních prostředků k uhrazení daného nedoplatku,“ řekl mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Libor Štěpánek.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Zavolat taxi, pronajmout auto či byt. Sdílené služby jsou v kurzu

(Ilustrační snímek)

Ve Zlínském kraji se stále častěji objevují služby jako Airbnb, Liftago nebo Autonapůl. Naopak Uber rozšíření do...

Erotika v lidové kultuře se objevovala v písních i na kraslicích

Příklad milostné velikonoční kraslice.

Medvěd při masopustu je symbolem fyzické síly, zdraví, ale také plodnosti. A k erotickému podtextu směřuje i tradiční...

Jobs Contact
Šikovný OOP Developer s AJ (30.000 - 40.000 Kč)

Jobs Contact
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz