Zlínský primátor Miroslav Adámek z hnutí STAN.

Zlínský primátor Miroslav Adámek z hnutí STAN. | foto: Zdeněk Němec, MF DNES

Byly volby testem popularity? Starostové z různých stran se neshodnou

  • 0
Rok před komunálními volbami si řada starostů z různých stran ve Zlínském kraji vyzkoušela, jak pevné je jejich voličské jádro. Pro hnutí STAN je varováním zejména výsledek sněmovních voleb ve Zlíně, kde už sedm let vládne na radnici.

Do voleb šel z posledního místa a stále opakoval, že se poslancem stát nechce.

„Ptala se mě na to spousta lidí, ale mně šlo vážně jen o to, abych podpořil kandidátku STAN,“ vysvětloval zlínský primátor Miroslav Adámek.

Krajské město vede od roku 2010 a příští rok na podzim, kdy se konají komunální volby, hodlá svoje místo obhájit. K tomu ale bude potřebovat lepší výsledek, než měl o tomto víkendu. Starostové a nezávislí získali ve Zlíně jen něco přes tři tisíce hlasů a 7,85 procenta.

„Volby jsem určitě nebral jako generálku na komunální, ty budou o něčem úplně jiném. Tady rozhodovala odlišná témata. Klíčový byl vliv celostátní politiky, například ANO volili lidé hlavně kvůli Andreji Babišovi,“ reagoval Adámek.

Pro hnutí, za které Adámek vede magistrát (členem STAN není), jsou ovšem čísla za Zlín varováním. Posuďte sami – sněmovní volby 2013, kdy ještě kandidovali s TOP 09: 5 600 hlasů a 14 procent. Komunální volby 2014: jen pro Adámka 9 300 hlasů a celkově 31 procent. Krajské volby 2016: 7 900 hlasů a 30 procent. Současný zisk je mnohem nižší.

„Mezi komunálními a poslaneckými volbami je velký rozdíl. Možná kdyby Mirek Adámek kandidoval na předních místech, byla by podpora větší. Ale on sám se rozhodl, že bude jen symbolicky na posledním místě,“ řekl předseda STAN a krajský lídr Petr Gazdík.

Adámek ve Zlíně dostal jen 630 preferenčních hlasů, podle Gazdíka to ale může znamenat jednoduchý vzkaz: lidé by rádi svého primátora udrželi zde a nechtějí, aby zamířil za „velkou politikou“ do Prahy.

„Uvidíme, jak dopadnou komunální volby za rok. Odrážejí i společenskou náladu, stát se může cokoli,“ dodal Adámek.

Z Blahy je poslanec. I díky úspěchu v Hradišti

Do sněmovních voleb šla řada starostů větších měst ve Zlínském kraji. Poslancem se ale stal jen jeden z nich – Stanislav Blaha z Uherského Hradiště (ODS). V čele radnice hodlá vydržet do komunálních voleb.

„Vyzkouším si, jak to půjde skloubit, a podle toho se s předstihem rozhodnu, jestli budu příští rok na místo starosty znovu kandidovat,“ naznačil Blaha, který je zároveň i krajským zastupitelem.

Hodně jej potěšily preferenční hlasy v Hradišti. Dostal jich 616, což bylo nejvíce ze všech kandidátů ve městě.

„ODS navíc v Uherském Hradišti uspěla nejlépe ze všech okresních měst. Mohli jsme sice možná pomýšlet na vyšší zisk, ale sněmovní volby jsou specifické. Roli hrála i vysoká volební účast,“ zmínil Blaha, jehož strana získala ve městě 15,29 procenta, o čtyři procenta více než v celé zemi.

Nejlépe dopadlo ANO na Valašsku

Suverénně nejlepší výsledky zaznamenali ve svých městech starostové za ANO – Robert Stržínek ve Valašském Meziříčí (34 procent a 921 preferenčních hlasů) a Radim Holiš v Rožnově pod Radhoštěm (30 procent, 742 preferenčních hlasů).

„Bral jsem to jako test mojí popularity ve městě a toho, jak jsou lidé spokojení s naší tříletou prací na radnici,“ vysvětlil Stržínek, který si ověřil, že za rok bude znovu aspirovat na místo v čele města.

Stejný plán má i Holiš. „Úspěch ve volbách byl kolektivní prací, ale zajímalo mě, jak moje okolí vnímá práci ANO v Rožnově. Moc mě to potěšilo, v roli starosty bych určitě rád pokračoval i po volbách v roce 2018,“ podotkl Holiš.

Výtečně dopadli i někteří starostové menších obcí. Jana Křížková v Komni za ODS a Soukromníky nasbírala 33 procent, lidovec Vojtěch Ryza ovládl Lidečko se 46 procenty a Josef Smažinka (STAN) vyhrál ve „svých“ Litenčicích s 28 procenty.

TOP 09 v Holešově propadla

Politici však výsledek voleb interpretují odlišně. Vítězové věří, že jim pomohla i práce, kterou ve svém městě odvádějí, ti méně úspěšní naopak upozorňují, že komunální volby můžou dopadnou zcela jinak.

„U nás převažují levicoví voliči, kteří se teď přelili jinam. V místních volbách je ale ODS dlouhodobě úspěšná,“ řekl Roman Hoza, dvojka kandidátky ODS a hulínský starosta.

Propadák zažil Rudolf Seifert, který vede Holešov. TOP 09 tady ale získala pouhých 3,15 procenta.

„Dalo se to čekat, výsledek je odrazem toho, jak veřejnost vnímá našeho předsedu Kalouska. Někdo nás volil kvůli mně, ale obecně převažovaly jiné důvody. TOP 09 navíc v našem kraji nikdy nebyla silná,“ konstatoval Seifert, který zatím neví, zda bude příští rok obhajovat.