Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostou napůl. Tři lidé z vedení Zlínského kraje řeší souběh funkcí

  8:48aktualizováno  8:48
Vysoké Pole a Ostrožská Nová ves mají starosty jen na část úvazku. Stali se z nich totiž vysoce postavení představitelé kraje a funkci na obci hodlají zvládat jako neuvolnění. Hejtman Jiří Čunek zatím řídí kraj i město Vsetín naplno.

Jiří Čunek na zasedání vsetínského zastupitelstva. | foto: Jan SalačMAFRA

Když v listopadu nastupovali do nově zvolené krajské rady, měli své závazky na obcích a městech, kde dělali starosty. A slíbili, že souběh těchto funkcí vyřeší. Náměstkům hejtmana Josefu Zichovi z hnutí STAN a Pavlu Botkovi z KDU-ČSL se to už podařilo.

Lidovecký hejtman Jiří Čunek chystá změnu příští rok v lednu, kdy by měl skončit jako starosta Vsetína. Původně to chtěl udělat ještě letos, ale vzhledem k tomu, že se ve Vsetíně připravují větší investiční akce, odchod odložil (více zde).

„Nemůže to na nového starostu spadnout naráz. Přípravu projektů dokončíme tak, aby v ní nový člověk jen pokračoval. Aby těžké rozhodovací věci už byly hotové,“ vysvětlil Čunek.

Jestli pak bude radní, či jen řadový zastupitel, ještě neprozradil. Každopádně zůstane i nadále senátorem. Jinak svoji situaci vyřešili Zicha (Vysoké Pole) s Botkem (Ostrožská Nová Ves). Z uvolněných starostů se stali neuvolněnými, takže tuto práci nebudou dělat na plný úvazek.

Přes den na kraji, večer pro obec

„Myslím, že to půjde zvládnout, mám dva šikovné místostarosty. Dali jsme si zkušební lhůtu půl roku, pokud by to nefungovalo, vzdal bych to na obci asi úplně,“ nastínil Zicha.

Původně byl ve Vysokém Poli jeden neuvolněný místostarosta, teď jsou dva. „Scházíme se čtyřikrát za týden, někdy i v sobotu. Na obec chodím navečer, když skončím na kraji,“ nastínil Zicha.

Botek si na rozdíl od něho vyměnil status s místostarostkou, ta byla dříve neuvolněná a teď je uvolněná.

„Práci věnuje 100 procent času. Já přijíždím na obec večer vyřídit běžnou agendu. Nebo přijedu na kontrolní den na větší stavební akci,“ přiblížil Botek.

I on si myslí, že posty neuvolněného starosty menší obce a náměstka hejtmana krajského města může zvládnout. Ale také on si stanovil zkušební lhůtu - čtvrtletní. „V březnu uvidíme, pokud by to bylo příliš náročné a nedalo by se to stíhat, tak bychom to řešili,“ řekl Botek.

Oběma starostům posvětili jejich další působení na obcích zastupitelé. Jestli nebudou s jejich prací spokojeni, mohou „sáhnout“ ke změně.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz