Starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL). | foto: Jan Salač, MAFRA

Když nezaměstnaný nepřijde do práce, skončí na životním minimu, chce Čunek

  • 44
Vsetín se snaží vytáhnout nezaměstnané z úřadu práce. Na rozdíl od Přerova se mu jejich zapojení do veřejně prospěšných prací osvědčilo. Starosta Jiří Čunek očekává, že radnice takto v dohledné době zaměstná až sto lidí.

Každé ráno na sebe berou žluté reflexní vesty a vyrážejí čistit chodníky, uklízet zastávky a břehy řeky nebo plít veřejnou zeleň. Veřejně prospěšné práce jsou jednou z posledních možností, jak dlouhodobě nezaměstnané opět naučit pracovním návykům.

Ve Vsetíně takto zaměstnávají hned 42 lidí. A mají přibýt další.

„V horizontu několika příštích měsíců bychom se chtěli dostat k hranici stovky lidí. Z těch, kteří už ve Vsetíně tímto způsobem pracují, vybereme ty nejspolehlivější, kteří pomohou své nové kolegy zaučit,“ popsal starosta Jiří Čunek.

Čtyři stovky lidí ve Vsetíně pracovat nechtějí

Do systému veřejně prospěšných prací se zapojují jak lidé, kteří práci ztratili a nedaří se jim získat novou, tak také ti, co ji ani nehledají.

„Polovina těchto osob ztrácí jiskru a motivaci právě proto, že práci nemá a chtěla by ji. Druhá část nezaměstnaných si pak na to, že práci nemá, už zvykla a dělá vše pro to, aby už nikdy pracovat nemusela,“ řekl Čunek.

Vstávat nebudu, z práce mám křeč. Přerov dal nezaměstnaným šanci a narazil

Především vůči druhé zmíněné skupině, která dle Čunka čítá kolem 400 lidí, chce Vsetín postupovat tvrdě.

„Pokud pracovník do práce nechodí či si neplní pracovní povinnosti, vyhodíme ho a on ztratí nárok na veškeré sociální dávky,“ upozornil Čunek.

V takovém případě pak zůstane dotyčný odkázaný pouze na životní minimum.

Lidé na veřejně prospěšných pracích, kteří se v ulicích Vsetína pohybují od května, se prý osvědčili. Nemají problém s docházkou a většina z nich usiluje o prodloužení smlouvy.

Zlín, Kroměříž ani Hradiště další pracovníky nepotřebují

Především úklidu veřejných prostranství se věnují dlouhodobě nezaměstnaní také v krajském městě. Zlínský magistrát využívá už několik let 18 lidí. Těm nejlepším město dokonce nabídlo standardní pracovní místa, u těch nejslabších muselo volit zcela opačný postup.

„Najdou se tací, kterým jsme nuceni pro opakované neomluvené absence pracovní poměr ukončit,“ podotkla Irena Orságová z tiskového oddělení magistrátu.

Obdobnou zkušenost mají ve Valašském Meziříčí, kde se každý rok do veřejně prospěšných prací zapojuje kolem 80 lidí, což je nejvíce v kraji. „Někteří pracovníci jsou ale pro práci nepoužitelní kvůli alkoholu,“ uvedla mluvčí radnice Renata Votrubová.

V Kroměříži dělá údržbové a zahradnické práce v Podzámecké a Květné zahradě 15 lidí, v Uherském Hradišti využívají pouze osm veřejně prospěšných pracovníků.

Zatímco ve Vsetíně a Valašském Meziříčí jejich počet nadále stoupá, ve Zlíně, Kroměříži ani Uherském Hradišti další momentálně nehledají. Radnice těchto měst se shodují, že jich aktuálně více nepotřebují.

Veřejně prospěšné práce vytváří ze zákona úřady práce jako krátkodobé pracovní příležitosti pro dlouhodobě nezaměstnané.

Smlouvy jsou sjednávané maximálně na rok, ve výjimečných případech je ji možné prodloužit až na dva roky. Stát prostřednictvím úřadů práce zároveň hradí veškeré mzdové náklady až do výše 14 tisíc korun, včetně povinných odvodů.