Jiří Čunek na zasedání vsetínského zastupitelstva.

Jiří Čunek na zasedání vsetínského zastupitelstva. | foto: Jan Salač, MAFRA

Zastupitelé by se měli scházet častěji, kritizuje vsetínská opozice Čunka

  • 1
Jednou za čtvrt roku se scházejí zastupitelé ve Vsetíně. Podle opozice je snížení četnosti jednání na polovinu málo. Starosta Čunek tvrdí, že je to dostatečný počet, zlepší to podle něj i účast zastupitelů. S tou měl přitom v minulém období největší problém právě on.

Na více než čtyři hodiny se protáhlo poslední zasedání vsetínských zastupitelů. A vzhledem k tomu, že se mají společně scházet jen jedenkrát za čtvrt roku, to zřejmě bude podobně vypadat také v budoucnu. Někteří zastupitelé proto nízkou frekvenci zasedání kritizují.

„Za 2,5 hodiny jednání jsme stihli probrat pouze osm bodů z více než 50,“ zmínila přímo na zastupitelstvu Taťána Valentová-Nersesjan (ČSSD).

V předchozím volebním období se přitom zastupitelstvo konalo každých šest týdnů.

„Bylo méně bodů, kterými jsme se zabývali, díky čemuž byl větší prostor pro diskusi. Při dlouhých zasedáních na ni není tolik času, navíc jsou už všichni unavení,“ podotkl bývalý sociálnědemokratický místostarosta a dnes opoziční zastupitel Petr Kořenek.

Čunek: Přibylo by omluvenek

Čtvrtroční frekvence zasedání je přitom maximální lhůta, kterou umožňuje zákon.

A podle starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL) je to dostatečný počet, úměrný rozsahu práce, již mají zastupitelé odvést.

„Už nyní se navíc někteří zastupitelé kvůli svému vytížení ze zasedání omlouvají. Pokud by počet jednání přibyl, logicky se účast na nich opět sníží,“ podotkl Čunek.

„Kritiku chápu jako opoziční rétoriku, jen aby řeč nestála,“ doplnil.

S absencemi měl v minulém volebním období největší potíže právě Čunek - vynechal každé druhé jednání zastupitelstva. Vysvětloval to cestami do Senátu. Tam přitom chyběl také u zhruba poloviny hlasování (více zde).

Velké prodlevy mezi zasedáními však podle zastupitele za Koalici pro otevřený Vsetín Michala Berga znamenají zbytečnou komplikaci pro obyvatele.

„Zastupitelé totiž musí schválit veškerý prodej nebo odkup obecních pozemků. Doba mezi zveřejněním záměru a samotným převedením pozemku se tak může díky neochotě radních jednat častěji protáhnout i na tři čtvrtě roku,“ upozornil.

V Hradišti pětkrát, v Kroměříži jedenáctkrát za rok

Podobná situace jako ve Vsetíně panuje také v Uherském Hradišti. Tam letos zastupitelé zasedli k pravidelným jednáním dvakrát, do konce roku je přitom podle plánů čekají už pouhá tři zasedání.

Celkem pět zasedání by měli letos ve Zlíně absolvovat také krajští zastupitelé.

Na opačném pólu pomyslné tabulky lze nalézt Kroměříž. Za celý rok 2015 se tamní zastupitelé podle plánů sejdou celkem jedenáctkrát.

„Vše je pak rychlejší, pružnější, máme čas se o věcech pobavit. Bodů, které je nutné vyřešit, nebývá tolik. Nemusíme proto zasedat celý den, ale jen několik hodin,“ pochvaluje si starosta Jaroslav Němec (ANO).

Zlín je věrný sedmi jednáním

Sedmkrát do roka se v letech 2012, 2013 a 2014 sešli zlínští zastupitelé. A podobné číslo se dá očekávat také za letošek.

„V případě potřeby může primátor svolat mimořádné zastupitelstvo, což se za poslední čtyři roky nestalo. Z toho je patrné, že počet zasedání dostačuje,“ zmínil náměstek zlínského primátora Ondřej Běták (STAN).

I přesto se především v předchozím volebním období jednání nezřídka protahovala na dlouhé hodiny.

„Nejednalo se věcně, významnou roli hrály osobní invektivy mezi jednotlivými zastupiteli. Po volbách tato potíž zmizela,“ konstatoval Běták.

Případné vyšší frekvenci zastupitelstev podle něj nenahrává ani fakt, že materiály, které jsou zastupitelům předkládány, musejí často nejdříve posvětit magistrátní komise a rada města. Až poté se dostávají na stůl zastupitelům.

„Ti také musejí mít dostatek času důkladně si je prostudovat,“ upozornil náměstek.