Starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek. | foto: Luděk Ovesný, MF DNES

Tři strany za čtyři roky. Starosta Bystřice chce letos do kraje za ODS

  • 12
Na kandidátce ODS do krajských voleb se objevil starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek. Nyní přitom působí jako krajský zastupitel za lidovce a na radnici byl zvolen za hnutí STAN.

„Názorově má k občanským demokratům blízko a získal podporu našeho místního sdružení,“ nevidí v tom problém krajský šéf ODS Stanislav Blaha. Nevadí mu, že je Pánek krajským zastupitelem za lidovce, ani že v posledních komunálních volbách kandidoval za STAN.

„Důležité je, že kandidoval jako nestraník,“ řekl Blaha. Pánek zdůraznil totéž, i když připustil, že nejde o úplně standardní krok. „Nepřeskakuju zleva doprava, ale přemisťuju se od středu doprava. Nedělám extra kotrmelce. Jde mi o to, abych hájil zájmy města v krajském zastupitelstvu. Zachoval jsem se pragmaticky,“ prohlásil Pánek.

Tušil, že jinde by se tak vysoko neobjevil

U lidovců a Starostů si ale plusové body nepřipíše. Ještě v únoru byl vážným adeptem na kandidáta do Senátu na Kroměřížsku za KDU-ČSL (více čtěte zde). Nakonec neuspěl, což v jeho příklonu k ODS sehrálo také roli. I když za lidovce stále mohl jít do krajských voleb.

„Dnes jsme chtěli o jeho umístění na kandidátce rozhodovat. Jestli půjde do voleb za ODS, tak je to vyřešené. Přiznám se ale, že o tom nevím. Nic nám nesdělil,“ divil se v pondělí krajský šéf lidovců Jiří Stodůlka.„Jeho přístup nepovažuji za šťastný,“ doplnil krajský šéf KDU-ČSL.

Pánek se hájí tím, že měl neoficiální informace o tom, že by se na přední místo u lidovců nedostal. Čelo kandidátky mělo obsazené i hnutí STAN, které ho bylo ochotno v boji o Senát podpořit. Pánek tak kývl na nabídku ODS.

„Je to pro nás nepříjemné překvapení. Pan Pánek obchází na můj vkus až příliš mnoho stran. Diplomaticky řečeno, je politicky neukotvený,“ řekl místopředseda STAN a krajský zastupitel Gazdík.

I politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého souhlasí, že vyměnit tři strany za čtyři roky je příliš. „S takovým případem jsem se ještě nesetkal. Je to problém, nemělo by se to stávat. Může z toho vyplývat, že mu jde o spíše o pozice než o program,“ pronesl Šaradín.

Na kandidátce ODS je vysoko i další nestraník Devátý

Pánek by se tak mohl dostat do schizofrenní situace, pokud by po volbách na kraji jako zastupitel ODS (případně radní) musel vystupovat proti hnutí STAN, jehož barvy hájí na obci.

„Nepředjímal bych. Navíc by to bylo stejné, kdybych kandidoval za lidovce,“ míní Pánek. Může se rovněž stát, že si na své lavici krajského zastupitele jen vymění cedulku. Jméno bude mít stejné, jiná bude strana.

ODS zapsala na špici kandidátky ještě jednoho nestraníka. Na třetím místě se objevil bývalý disident a šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.

Tady je však situace jiná: Devátý za ODS kandidoval před třemi lety v předčasných parlamentních volbách a z posledního místa získal nejvíce preferenčních hlasů – 1 601. „Chtěl jsem, aby byl na kandidátce ještě výš, ale on to odmítl,“ podotkl Blaha.

Jedničkou ODS je vlčnovský starosta Jan Pijáček, dvojkou právě Blaha.