Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Sportovním klubům chybí peníze od státu, ohrožené je topení v halách

  • 1
Sportovní oddíly, které potřebují státní dotace na provoz sportovišť, jsou v potížích. Ministerstvo jim na tyto platby neposlalo peníze, i když to v minulých letech dělalo. Některé jsou před koncem roku v kritické situaci.

V Uherském Hradišti stojí městská sportovní hala od roku 1957 a slouží mimo jiné volejbalistům a házenkářům, kteří v ní hrají i trénují. V zimě je třeba ji hodně vytápět, což je však s blížící se zimou v ohrožení.

TJ Slovácká Slavia Uherské Hradiště, která halu provozuje, totiž nemůže počítat se zhruba 300 tisíci korun, které pravidelně dostávala od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na provoz sportovišť. Letos už jí peníze nepřišly, protože resort po květnovém dotačním skandálu změnil programy tak, že na peníze nedosáhne.

„Je to zásadní problém,“ uvědomuje si tajemník jednoty Miroslav Uherka.

„Nevím, jak to budeme dělat v zimě. Možná zatopíme jen ráno a pak topení vypneme. A sportovci budou hrát v bundách,“ předestřel.

Uherka věří, že to tak nedopadne, ale už tuší, že omezení budou muset přijít. TJ Slovácká Slavia má ve výpůjčce i atletický stadion a sdružuje kolem dvou tisíc sportovců z deseti oddílů.

„Asi zahájíme topnou sezonu později, propustíme údržbáře a vrátné a snížíme počet uklízeček,“ naznačil Uherka s tím, že se s žádostí o finanční pomoc obrátí na uherskohradišťskou radnici.

Jestli však pochodí, není jisté. Už proto, že město Slovácké Slavii ročně posílá přes 1,5 milionu korun na provoz i činnost.

„V rozpočtu jsme s touto částkou nepočítali. Sport chceme podporovat, ale otázka je, jestli na to budeme mít,“ nastínil uherskohradišťský radní Ivo Frolec.

SK Zlín požádají o pomoc radnici i kraj

V ještě složitější situaci jsou kvůli výpadku ministerských peněz Sportovní kluby Zlín, které v krajském městě zastřešují pět tisíc sportovců a vlastní fotbalový stadion či sportovní halu. Tady musejí platit vytápění, vodu, elektřinu. Ovšem bez dotace 750 tisíc korun od ministerstva to půjde do konce roku jen těžko.

„Může se stát, že nám dodavatelé pošlou upomínky a pak nám přísun energií zastaví,“ uvědomuje si ředitel klubů Jaroslav Kotala.

„Budeme klepat na dveře, abychom peníze sehnali jinde. Nachystáme si i krizový plán,“ doplnil.

Sportovní kluby Zlín se zkusí obrátit na město i Zlínského kraj. „Dokud se jednání neuskuteční, tak se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ reagovala mluvčí kraje Renata Janečková.

Zlínská radnice posílá Sportovním klubům Zlín ročně na provoz kolem sedmi milionů korun. Poskytnutí další částky je problematické i proto, že kluby jsou kvůli údajným dluhům až 50 milionů korun v insolvenčním řízení (více zde).

„Je zodpovědností ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, že mnoho sportovních klubů přivede na hranici jejich existence. Nelze ji přenášet na města,“ řekl náměstek zlínského primátora Ondřej Běták s tím, že kluby mohou požádat město o dotaci, o níž pak bude rozhodovat rada, případně zastupitelstvo.

Náklady na mládež a dospělé rozdělit nejde, shodují se kluby

Sportovní organizace čerpaly peníze z dotačního programu číslo IV ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. To ho ale po květnovém skandálu s dotacemi, po němž rezignovala ministryně Kateřina Valachová, zrušilo a vypsalo znovu. Ovšem tak, že peníze z něho mohou získat jen sportovní kluby či jednoty s celostátní působností, což je například Sokol nebo Orel.

„Máme informace, že v některých klubech je situace opravdu kritická,“ řekl před pár dny na tiskové konferenci náměstek ministra pro sport Karel Kovář.

Z programu číslo VIII pak mohou čerpat sportovní organizace peníze na činnost dětí a mládeže. Ovšem podle ministerstva právě i na provoz.

„Například náklady na energie jsou jasně součástí nákladů na podporu mládeže a dětí,“ uvedl Pavel Kaňka, pověřený zastupováním ředitele odboru sportu ministerstva.

Upozornil, že v podmínkách programu je uvedeno, že podpora je určena na „materiální náklady a nájemné prostor při práci s dětmi a mládeží“. Většina klubů na to ovšem říká, že mohou jen těžko rozdělit náklady na energie zvlášť pro mládež a zvlášť pro dospělé či veřejnost.

„Především jde ale o to, že kdybych z tohoto programu vzal peníze na provoz, tak nebudu mít z čeho zaplatit jednoho dva trenéry. Tím se problém přesune jinam, ale nevyřeší,“ řekl Uherka.

„70 procent z této částky jde na platy trenérů,“ podotkl předseda TJ Jiskra Otrokovice Aleš Prudký. „Politici by se měli zamyslet nad tím, jak je sport koncipovaný,“ vzkázal.