Kvalitní sportovní hala chybí ve Valašském Meziříčí třeba házenkářů, kteří tak musí hrát své zápasy venku. Ilustrační snímek.

Kvalitní sportovní hala chybí ve Valašském Meziříčí třeba házenkářů, kteří tak musí hrát své zápasy venku. Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Valašské Meziříčí plánuje stavbu haly, sportovci mu utíkají jinam

  • 0
Valašskému Meziříčí dlouhá léta schází hala pro místní sportovní kluby, v níž by se pořádaly i koncerty. Město teď připravilo studii, která ukáže, kde by se mohla postavit. Rozhodnou o ní až noví zastupitelé po komunálních volbách.

Vznik tolik potřebné multifunkční sportovní haly ve Valašském Meziříčí je opět o něco blíže. Radní schválili zpracování urbanisticko-architektonické studie, která má ukázat, kde by bylo nejvhodnější stavbu umístit a jak by měla vypadat.

Varianty, kde by hala mohla stát, se nabízejí hned čtyři. Ve hře je prostor bývalých kasáren, sportovní areál v jejich těsném sousedství nebo plocha za halou Čerozu. Možná je i rekonstrukce a rozšíření školní tělocvičny v Palackého ulici.

„Výsledky studie budou známy v prosinci. Nejlepší možnou variantu stavby pak předložíme ke schválení novým zastupitelům,“ popsal místostarosta Jiří Pernický z hnutí Nezávislí.

Výstavba haly by přišla na desítky milionů korun. Vzhledem k nedostatku dotačních titulů by ji navíc muselo město financovat ze svého. Jedinou výjimku by zřejmě tvořila přestavba tělocvičny integrované střední školy.

„Zde by podstatnou část nákladů mohl převzít kraj, který je jejím zřizovatelem,“ naznačil Pernický.

Pokud by zastupitelstvo vzniklé po říjnových komunálních volbách na vznik multifunkční haly kývlo, následovala by v příštím roce příprava projektové dokumentace. Stavět by se pak mohlo začít už v roce 2016.

Hala nám chybí, utíkají nám sportovci, žehrají kluby

Prozatím musejí sportovci z Meziříčí jezdit do okolních měst a obcí. „Je ostudou města, že zde pořádná hala stále chybí. Talentované děti nám kvůli tomu utíkají do Zubří nebo do Rožnova,“ řekl před časem Zdeněk Škrobák, jednatel TJ Handball Valašské Meziříčí.

Místní házenkářský klub zůstává jediným v kraji, který musí trénovat a hrát svá utkání výhradně pod širým nebem.

„Do haly v nedaleké Zašové nás kvůli lepení, které je při házené nezbytné, nepustí,“ vysvětlil Škrobák.

Právě v Zašové hrávají svoje zápasy valašskomeziříčští florbalisté. Trénovat mohou v malé tělocvičně obchodní akademie

„To, že velká hala není přímo ve městě, nám komplikuje život. Spousta šikovných místních florbalistů hraje v okolních městech. I proto byl náš klub založen až koncem roku 2011 a hraje nejnižší regionální soutěž,“ zmínil místopředseda florbalistů Hynek Böhm, který je volebním lídrem kandidátky hnutí ProValmez.

Lidé v Meziříčí halu chtějí

Myšlenky na vznik sportovní haly se přitom ve městě poprvé objevily v roce 1959. Další záměry na výstavbu se vynořily i v letech 1999 a 2006, radnice však prozatím pokaždé upřednostnila jiné investice.

Podněty pro zahájení současných prací vzešly od obyvatel města. Také Fórum Zdravé město zařadilo absenci sportovní haly mezi deset největších problémů Valašského Meziříčí, v roce 2013 dokonce na první místo v pořadí důležitosti.

Tělocvična by měla splňovat všechny podmínky pro provozování sportů, jako jsou házená, florbal, basketbal, volejbal nebo tenis, a zároveň má sloužit pro kulturní a společenské akce.

„Hala chybí nejen sportovcům, ale měla by sloužit i k pořádání koncertů. Velké hlediště i jeviště v Meziříčí nemáme,“ uvedla opoziční zastupitelka Irena Brouwerová zvolená za Věci veřejné.

„Hala městu schází, ale je třeba zvážit i ekonomické hledisko. Provoz tělocvičny je totiž finančně velice nákladný,“ doplnil další člen opozice Karel Mikuš z TOP 09.