Zhruba devět metrů široké schodiště má zábradlí pouze po stranách. Magistrát...

Zhruba devět metrů široké schodiště má zábradlí pouze po stranách. Magistrát chce, aby přibyla další. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Podchod ve Zlíně přitahuje potíže, město se hádá s architektem o zábradlí

  • 21
Problematická rekonstrukce podchodu u náměstí Práce ve Zlíně, která stála skoro 50 milionů korun, možná skončí u soudu. Město se totiž nyní dohaduje s architektem o umístění zábradlí na schodiště, které z něho vede.

Potíže kolem loni opraveného podchodu u náměstí Práce v centru Zlína neberou konce. Spíš naopak. Nečekaně se vyhrocují.

Poté, co i po nákladné rekonstrukci dovnitř zatékalo (více zde) a řešily se další reklamace (více zde), jde teď o široké schodiště, jež vystupuje na povrch. Konkrétně o dvě nová zábradlí, která by tam město z bezpečnostních důvodů rádo vidělo.

Avšak autor přestavby, zlínský architekt Pavel Chládek, je proti. Podle něho zábradlí poškodí monumentální ráz schodiště.

Pokud se obě strany nedohodnou, přičemž kompromis vlastně neexistuje, může je tato relativní drobnost přivést až k soudu, který by musel spor vyřešit.

Zlín chce vůči architektům trochu přitvrdit

Když se vedení zlínské radnice, které vzešlo z voleb v roce 2010, ujalo řízení města, zavedlo mimo jiné architektonické soutěže. Z nich vzešli autoři úprav Gahurova prospektu, parku Komenského a přestavby podchodu u náměstí Práce. V posledních dvou případech se ale město dostalo do sporů s architekty, kteří návrhy vytvořili.

Spoluautorem proměny parku Komenského je architekt Pavel Mudřík, jenž není moc nadšený z toho, že radnice umístila dřevěné kůly do mezer mezi přístřešky u Štefánikovy ulice. Udělala to z bezpečnostních důvodů, aby se tudy děti nedostaly příliš blízko k frekventované ulici. „Beru to jako provizorium. Budeme o tom s městem ještě jednat,“ reagoval Mudřík.

Radní chtějí sloupky nechat na místě, aby nedošlo k úrazu. Navíc sdělili, že je Mudřík i proti tomu, aby na sloupech v parku byly nálepky s informací, že je prostor monitorovaný a na rostoucím trávníku upozornění, aby po něm lidé nechodili.

I s ohledem na dění kolem rekonstrukce podchodu u náměstí Práce z toho pro město vyplývají závěry obecnějšího rázu. „Někteří architekti si stanoví podmínky a nerespektují požadavky města a jeho obyvatel. Vnímají jen mimořádnost svého díla,“ uvažuje náměstek primátora Ondřej Běták. „Proto město mění postoj k architektům,“ prohlásil.

Radní nechtějí od architektonických soutěží ustoupit. Hodlají však pozměnit jejich pravidla tak, aby mohli návrhy upravovat. „S vítězem soutěže uzavřeme smlouvu až ve chvíli, kdy v ní bude uvedeno, že město do toho může zasahovat,“ přiblížil Běták.

Příkřejší postoj města k architektům souvisí i s odvážnou přestavbou zlínského zámku od Pavla Míčka. Ten na jedné z nejstarších budov původní střechu nahradil netradičním patrem s novým zastřešením a z vnější strany přilepil k jedné stěně výtah. „Návrh může působit odvážně, ale není necitlivý,“ tvrdí Míček. Památkáři i radní jsou ale proti. „Pan architekt prostě přestřelil,“ nepochybuje Běták (více zde).

„Dostáváme řadu připomínek hlavně od starších lidí, kteří se bojí po schodišti chodit, protože mívají závratě. Nechceme čekat na to, až tam někdo spadne a bude se muset řešit, čí je to zodpovědnost,“ vysvětlil radní Josef Novák, který má tuto problematiku v kompetenci.

Po obou stranách zhruba devět metrů širokého schodiště dnes vede zábradlí. Ale při větší frekvenci lidí, kterých tudy projde několik tisíc za den, může být „obsazené“. Starší a špatně chodící lidé pak mívají obavy sestupovat nebo vystupovat bez opory.

„Schodiště je hodně strmé, a tím i nebezpečné. Opravdu mám strach sejít po něm, aniž bych se při chůzi přidržovala zábradlí,“ svěřila se důchodkyně Marta Poláková ze Zlína.

Architekt: Ze schodiště by byla fotbalová tribuna

Architekt Chládek však nevidí důvod k tomu, aby vnitřkem schodiště vedla dvě nová zábradlí. Argumentuje tím, že hned vedle je eskalátor a o kousek dál rampa i výtah.

„Možností je hodně. Nemyslím si, že bych někoho diskriminoval,“ reagoval.

„Postavit zábradlí ve třetinách schodiště by znamenalo deklasovat jeho monumentální podobu do formy fotbalové tribuny. A nikomu bychom tím nepomohli,“ brání se aktivitě radnice Chládek.

Město je ale rozhodnuté, že v zájmů bezpečí obyvatel zábradlí do podchodu během půl roku umístí. I přes nesouhlas architekta. Chládek však radním napsal, že pak „bude nucen využít svých autorských práv k navrácení do původní podoby“.

„Architekt se v betonovém podchodu zabetonoval. A když si postavil hlavu, tak my taky. Budeme zvažovat další kroky, i právní,“ zdůraznil náměstek primátora Ondřej Běták.

„Pokud si něco koupím a mám potřebu to předělat, tak bych měl mít tu možnost,“ narážel na to, že město Chládkův návrh vybralo v architektonické soutěži a slušně mu zaplatilo.

S podchodem bylo problémů víc

Obě strany vědí, že podle zákona je vše v pořádku. Normy pouze doporučují, aby bez zábradlí nebylo schodiště širší než 2,75 metru. Přesto se může spor dostat až k soudu.

„Nechci dělat silná prohlášení, ale podle mě nemá město na úpravy právní nárok,“ naznačil Chládek.

Jde o další velkou nepříjemnost, sotva se jednu podařilo snad úspěšně vyřešit. Dělníci už zapravili praskliny ve stropě, kterými do podchodu zatékalo. Až větší přívalové deště ale ukážou, jestli nové izolační vrstvy splnily účel.

Pokud ne, nezbude radnici než rozebrat hlavní silniční tahy městem, které vedou nad podchodem, a zatékání zamezit svrchu. To by znamenalo obrovské dopravní potíže.

Mezi kazy investice patří i fakt, že se město na rekonstrukci nedohodlo s obchodníky, kteří mají prodejny v podchodu. Nevzhledné krámky tak ruší ráz modernizace, s níž architekt původně počítal (více zde).

Chládek uspěl v architektonické soutěži s tím, že odstranil nadzemní části podchodu a zvolil jeho úpravy v minimalistickém rázu. Převládá beton a dlažba, což také řada lidí kritizuje.