Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skanska se zříká odpovědnosti za bazén, proto jí ho chce Meziříčí vrátit

  7:42aktualizováno  7:42
Vedení radnice ve Valašském Meziříčí zvažuje, že vrátí krytý bazén společnosti Skanska. Ta jej ve městě postavila před osmi lety, stavba však má vážnou závadu hydroizolace, kvůli které zatéká do provozních prostor. Obě znesvářené strany se kvůli bazénu už několik let soudí.

Skanska bazén předala Valašskému Meziříčí do užívání s téměř ročním zpožděním oproti termínu uvedenému ve smlouvě. Městská společnost ST Servis kvůli tomu firmě neproplatila faktury ve výši 31 milionů korun a započetla je proti smluvní pokutě.

Krajský soud v Ostravě i Vrchní soud v Olomouci shledaly postup města za legitimní, Nejvyšší soud však rozhodl ve prospěch Skansky. Upozornil totiž na fakt, že uzavřená smlouva je neplatná.

Fotogalerie

„Za Skansku smlouvu podepsal člověk, který k tomu neměl oprávnění, a tím pádem neplatí ani záruky ani smluvní penále. Od společnosti, která klade maximální důraz na etický kodex, bych očekával, že uzná svou chybu a ukáže, že jí záleží na zákazníkovi a jejím dobrém jménu,“ poukázal starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

„Jde ale o velké peníze a proti velké nadnárodní společnosti stojí relativně malé město, které vypadá jako snadná kořist,“ doplnil.

Skanska pochybení na své straně odmítá. Podle ní smlouvu v roce 2005 za firmu podepsala oprávněná osoba na základě zplnomocnění.

„O neplatnosti takovýmto způsobem podepsaných smluv v celé České republice rozhodl Nejvyšší soud až v roce 2008 v úplně jiném sporu. My jeho rozhodnutí respektujeme a chceme pouze zaplatit za práce, které si město objednalo, odsouhlasilo a za které nám dluží osm let,“ popsal mluvčí společnosti Ondřej Svatoň.

Verdikt soudu? Formalismus, ale nejde mu nic vytknout

Přestože laikovi se může názor Nejvyššího soudu jevit jako nepochopitelný, jeho správnost potvrdil advokát Miroslav Michajlovič.

„Lze to nazývat formalismem, ale za dané situace nelze rozhodnutí nic vytknout,“ sdělil.

Zároveň ale upozornil na fakt, že neplatnost smlouvy způsobila právě Skanska. „Pokud smlouva neplatí, považuji za správné, aby si Skanska vzala bazén a vrátila nám peníze,“ konstatoval Stržínek.

Spor i o vrácení bazénu

O této možnosti už také diskutovalo valašskomeziříčské zastupitelstvo. „Příliš ale nevěřím tomu, že vrácení bazénu vyjde,“ obává se opoziční zastupitelka Irena Brouwerová.

Vrácení díla oproti plnění ze zákona však možné je, byť ne vždy.

„V případě bazénu to může být oříšek. Velmi záleží na tom, co vše stavěla Skanska a co dodaly jiné subjekty, a zda by tedy vrácením bazénu nedošlo k jeho znehodnocení,“ popsal Michaljovič.

A právě na to Skanska sází. „Na projednávání 2. března tohoto roku soud jasně deklaroval, že vrácení bazénu je právně nemožné, a starostovo vyjádření tak nelze vnímat jinak než jako populistické,“ avizoval Svatoň.

Soud řeší i oprávněnost pokuty

V nejbližší době se kauzou bude znovu zabývat ostravský krajský soud. Tentokrát však kvůli tzv. bezdůvodnému obohacení radnice, respektive městské firmy ST Servis. Jelikož smlouva neplatí, neměl podle Skansky jako vlastník bazénu nárok uplatnit více než třicetimilionovou pokutu.

Kromě vrácení této částky navíc Valašskému Meziříčí hrozí, že na své náklady bude muset odstranit závadu na bazénu. Podle odhadů by to mělo přijít na dalších 10 milionů korun. Ani tady se přitom obě strany neshodnou, čí je to vina.

„Znalecký posudek jednoznačně potvrzuje to, že jde o nekvalitně provedenou práci,“ poznamenal Stržínek.

Naopak mluvčí firmy Svatoň hovoří o tom, že Skanska bazén postavila na základě technické dokumentace investora.

„Ta obsahovala množství chyb v použitých technických řešeních,“ přiblížil.

Pokud bude muset opravu závady skutečně zajistit město, musí ve výběrovém řízení najít firmu, která se o to postará. A díky nejnižší nabídnuté ceně paradoxně může soutěž klidně vyhrát třeba právě Skanska, přestože je město s jejími službami extrémně nespokojeno.

„Celou situaci kolem bazénu beru jako velkou nespravedlnost,“ dodal Stržínek.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Poctivá nálezkyně pomohla vrátit peněženku se sto tisíci korun

(Ilustrační snímek)

O více než sto tisíc korun byl málem chudší jeden ze zákazníků Kauflandu v Uherském Brodě. Zapomenutou příruční tašku s...

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz