Kongresové centrum v Rožnově pod Radhoštěm.

Kongresové centrum v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: Zdeněk Němec

Majitel rožnovského kongresového centra si stěžuje na podobu budovy

  • 26
Mělo být moderní architektonickou chloubou města. Čtyři roky po svém otevření se však kongresové centrum ve tvaru jedlové šišky u hotelu Eroplán v Rožnově pod Radhoštěm stalo důvodem soudních sporů. Vlastník stavby vyčítá renomovanému architektovi nedostatky, dluží mu ale peníze.

O návrh moderní stavby se postaral uznávaný architekt Zdeněk Fránek, jehož bývalá firma zajišťovala i zařízení interiéru.

Majitel hotelu a kongresového centra Hans-Jürgen Günter Beck ho však viní z řady nedostatků, které podle něj znesnadňují pohodlné využívání budovy.

Sám Fránek jakákoliv pochybení odmítá. Za změny oproti původně navrženému vzhledu prý může nedostatek peněz.

Za nejzásadnější nedostatky považuje Beck chybějící dřevěné žebrování budovy, které v architektonickém návrhu figurovalo. Okna projektovaná jako otevíratelná jsou ve skutečnosti napevno.

„Při dešti se navíc ze střechy šíří takový hluk, že se účastníci kongresů prakticky neslyší,“ popsal Beck.

„Také izolační stěna, která rozděluje centrum na dva sály, neplní svou funkci. Pokud se konají souběžně dva kongresy, neslyší lidé vlastního slova.“

Že centrum vypadá doopravdy jinak, než sám navrhoval, Fránek přiznal. Za viníka nastalé situace ale označil právě jeho majitele.

„Pan Beck je potížista, který mi dluží spoustu peněz. Dům si přestavěl podle sebe. Přitom je kongresové centrum už čtyři roky v provozu a vydělává peníze,“ upozornil architekt.

Policisté šetření odložili

Beck podal na Fránka trestní oznámení kvůli poškození věřitele. Stalo se tak ale až loni, po zhruba dvou a půl letech od otevření centra za desítky milionů korun, jehož vznik pomáhaly financovat i evropské peníze.

Šetření přitom už před časem policisté odložili s odůvodněním, že trestný čin se nestal. A hoteliér neuspěl ani se stížností u České komory architektů.

„Kvůli kauze jsme prostudovali obrovský spisový materiál, zabývali jsme se jím dlouho. Více bych to nechtěl komentovat,“ uvedl předseda České komory architektů Ivan Plicka, který je pod dokumentem zprošťujícím Fránka obvinění podepsaný.

Návrh kongresového centra i zhotovení jeho interiéru zajišťovala společnost Zdeněk Fránek Architect & Associates.

Ta však už neexistuje, jejím nástupcem je firma ACC Design & Constructions Company, kterou vede jednatel Pavel Straka a které Fránek svoji pohledávku prodal.

„Dle našeho názoru je přejmenování firmy kvůli jejímu předlužení protiprávní krok. Společnost navíc začala být zcela nekontaktní a je též prakticky bez jakéhokoliv majetku,“ řekl Beck.

Podobný výklad ale Fránek odmítá. „S panem Beckem mi došla trpělivost, proto jsem pohledávku prodal,“ vysvětlil.

Nemá následovníka, komplex zkouší prodat

Částka se s úroky vyšplhala až na zhruba 1,6 milionu korun, které nyní firma ACC Design po Beckovi žádá u soudu.

„Sám jsem se s ním několikrát chtěl sejít, ale bez úspěchu,“ sdělil Straka.

Majitel hotelu skutečně připustil, že za dluhem stojí nesplacení jedné z faktur dodavatelské firmě.

„Nezaplatil jsem, protože interiér nevypadá tak, jak jsme se dohodli. Za spoustu reklamací a dodělávek jsem musel zaplatit miliony korun,“ poukázal Beck.

Věcí se teď zabývá Krajský soud v Ostravě.

Hotel Eroplán je nyní i s kongresovým centrem, bungalovy a pozemky na prodej. Cenu celého komplexu odhadl Beck na 125 milionů korun. S léta se táhnoucími spory to ale údajně nesouvisí.

„Nemám žádného následovníka, který by se hotelu ujal. Člověk to tu musí dělat jako srdeční záležitost, není to o kasírování milionů. Pokud budu zdravý, zůstanu tady dál. Spíše chci nyní zjistit, za jakou reálnou částku se dá hotel prodat,“ objasnil Beck.

Prozatím se však žádný z případných vážných zájemců o koupi neozval.