Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Valaši se inspirovali v Alpách, šest areálů láká lyžaře na jeden skipas

  • 1
Lyžařské areály v Beskydech, Javorníkách a kolem Velkých Karlovic nabízejí návštěvníkům od letošní zimy novinku: společný skipas. Týká se téměř dvaceti kilometrů sjezdovek a dvaceti přepravních zařízení. Další střediska mohou brzy přibývat.

Přestaneme si konkurovat a spojíme síly. Tak se dohodly velké lyžařské areály ve Zlínském kraji. Přiměla je k tomu minulá mizerná zima a úbytek návštěvníků na horách.

Zájemcům o zimní sporty proto nyní nabízejí společné skipasy, které letos poprvé vyzkouší areály ve Velkých Karlovicích v okolí. Pokud se novinka osvědčí, přidají se další.

V praxi to vypadá následovně: zákazník si koupí jednu permanentku (skipas) a na ni může jezdit hned na několika sjezdovkách v různých areálech. Klidně i během jednoho dne.

Společný skipas

Projekt propojil skiareály Razula, Machůzky, Kyčerka a Jezerné ve Velkých Karlovicích, areál Karolinka v sousedním městě a blízké Ski centrum Kohútka. Areály vystupují pod zastřešujícím názvem Skiregion Valašsko.

Ten dohromady představuje skoro 20 kilometrů sjezdovek a 20 přepravní zařízení. Novinka má zatraktivnit možnosti zimního vyžití na Valašsku. Společný skipas nabídne velký výběr sjezdovek různé délky a náročnosti.

 Lyžaři mohou za jedny peníze navštěvovat během pobytu různá místa a trávit tak každý den nebo třeba i půlden někde jinde. Cena skipasu je výhodnější, než kdyby si host koupil každý den jednodenní skipas v jiném středisku.

Společné skipasy jsou v prodeji od třídenní varianty. Hosté si je mohou zakoupit nejen na pokladnách skiareálů, ale také v některých okolních hotelech. Na kratší období skiareály i nadále nabízejí kratší časové jízdenky, které ale platí pouze pro jejich vlastní sjezdovky.

Jednotlivá střediska jsou dobře dopravně dostupná a vzdálena od 5 do 20 minut cesty autem.

Více informací na www.razula.cz

„V lyžařských státech, jako jsou Rakousko, Itálie či Švýcarsko, je to běžné. Nechali jsme se inspirovat a hostům chceme nabídnout službu, po které už dlouho volali. Navíc doufáme, že tím přilákáme nové lyžaře,“ plánuje Luboš Sušila ze Ski areálu Razula.

Ten je zároveň jednatel obecně prospěšné společnosti Valašsko, která projekt zastřešuje. V současné době je do něj zapojena šestice zimních středisek.

„Trend je takový, že si nekonkurují, ale vzájemně podporují. V zahraničí je běžné, že se více provozovatelů spojí v jednu značku,“ vysvětlil Sušila.

Do budoucna se počítá s tím, že se počet skiareálů se společnými skipasy rozšíří. Každý areál, který by se chtěl zapojit, však musí investovat do nových turniketů, které budou připravené na nové skipasy. Systém pak vyhodnotí, kolik lidí v daném místě jelo, a podle toho si střediska rozdělí tržby.

Lyžaři nemusejí týden v kuse jezdit pouze na jednom svahu

V současné době se dá v rámci Skiregionu Valašsko koupit třídenní skipas za 1 100 korun pro dospělého a 850 korun pro dítě či seniora. Nejdelší, dvanáctidenní varianta pak vyjde na 3 000 korun v plné a 2 300 ve zlevněné variantě.

„Lidé tak zaplatí za den lyžování méně peněz, než když si koupí denní lístek jen do jednoho střediska,“ upozornil Sušila.

Sami lyžaři tuto možnost vítají a připouštějí, že je to motivuje zůstat na sjezdovkách v regionu.

„Když chci týden lyžovat a přitom nechci každý den jezdit ten samý svah, je to ideální. Když to vyjde levněji, jsem jen pro. Jen nesmím ten skipas ztratit,“ řekl Tomáš Chovanec ze Vsetína, který se letos chystá novinku vyzkoušet.

Za krok správným směrem považuje zavedení společných skipasů i Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu východní Moravy.

„V porovnání se zahraničím máme určité zpoždění, ale je dobrá zpráva, že se s tím začíná. Pomůže to zvýšit atraktivitu regionu,“ popsal Urbanovský.

Podle něj by bylo dobré, kdyby v budoucnu společný skipas propojil kupříkladu celé Valašsko. „A inspirovat by se mohli i jinde,“ dodal.

Vznikla i další novinka - Karta hosta Hostýnských hor

Provozovatel Skiareálu Troják Jakub Juračka se nápadem spojit se s okolními středisky také zabýval. „Ale buď nebyl z jejich strany zájem, nebo to zkrátka nebyli ideální partneři,“ vysvětlil.

Hosty však letos bude nově lákat jinou výhodou - Kartou hosta Hostýnských hor. Její majitel bude mít levnější lyžování a slevy na některé další služby, jako je koupání, ubytování nebo třeba i autoservis.

„Chceme do toho zapojit co nejvíc podnikatelů z okolí. Všichni budou mít certifikát Českého systému kvality služeb, což znamená, že zákazník dostane servis na úrovni,“ doplnil Juračka.

Karta by navíc měla fungovat po celý rok a služeb bude přibývat.

Stejným směrem se chtějí vydat i provozovatelé Svahu Zlín. Ve spolupráci se Zlínským krajem hodlají podobným způsobem zajistit lidem slevy na lyžování, ale také třeba do bazénu či sauny.

„Ideální by bylo zřídit takovou slevovou kartu celokrajsky a propojit co nejvíc typů služeb,“ poznamenal Urbanovský.

Ne každý projekt tohoto typu ale byl v minulosti úspěšný. Příliš se neosvědčila třeba Karta Slovácka, když se nezapojilo moc ubytovacích zařízení a zájem neměli ani sami hosté.