Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký filmový scénárista Pavlíček nezapomněl na rodný kraj

  10:56aktualizováno  10:56
Rodák z Lukova František Pavlíček svým dílem nesmazatelně ovlivnil českou kulturu předcházejícího století. Na kontě má 54 dramat, 25 filmových a 39 televizních scénářů, 225 rozhlasových her a kompozic, 12 literárních studií a próz. Bylo by mu 90 let.

František Pavlíček | foto: MAFRA

Patřil k významné části generace umělců, která se narodila za první republiky a dospěla během druhé světové války. Zažila nadšení i znechucení budovatelskou atmosférou padesátých let. V letech šedesátých si užívala profesní vzestup, který přerušila nastupující normalizace.

František Pavlíček

Narozen 20. 11. 1923 v Lukově.

Maturoval na gymnáziu v Holešově, studoval estetiku a slovanskou literaturu na UK.

Od roku 1956 byl dramaturgem a scénáristou ve filmovém studiu Barrandov. Poté se stal ředitelem Divadla na Vinohradech, odkud byl roku 1970 odvolán.

Pár dní po podpisu Charty 77 byl spolu s Václavem Havlem, Jiřím Ledererem a Otou Ornestem zatčen a dva měsíce vězněn.

Po revoluci nastoupil jako ředitel Českého rozhlasu, po dvou letech odešel do důchodu.

V roce 2001 dostal Cenu Vladislava Vančury za umělecký a osobní vklad do filmové tvorby. O rok později se stal čestným občanem Lukova.

Zemřel 29. 9. 2004 v Praze.

Než však Pavlíčkův život stihla ovlivnit měnící se politická situace, mládí prožil v rodném Lukově. Jeho otec byl zedník, ale až nevšedně zaujatý zemědělskou prací.

Pavlíček ho charakterizoval jako fanatika polní práce a toto přirovnání naznačuje, jak moc chalupnickou robotu mladý František nenáviděl.

"Velký vliv na něj měl totiž jeho učitel Rudolf Matouš, který ho vedl k literatuře a divadlu," popisuje kamarád, etnograf Karel Pavlištík.

Už během studií na vysoké škole psal Pavlíček pro Český rozhlas a později srostl s pražským kulturním prostředím. "Ale vždy ctil své kořeny v Lukově," dodal Pavlištík.

Pohádkový Bajaja

Až v pozdějších letech ho kamarádi přesvědčili, aby o svém rodišti napsal knihu.

"Dlouho jsme ho hecovali, aby Konec patriarchátu sepsal," vzpomíná Pavlištík. Zabrala až neškodná lest.

"Věděli jsme, že má rád víno, tak jsme mu řekli, že vždy, když bude psát, dostane se mu jako odměny darů moravského kraje," prozradil cestovatel Miroslav Zikmund.

Když na Barrandově došlo koncem padesátých let k politickým čistkám, dostal Pavlíček na vybranou: buď přijme výpověď, nebo povede tvůrčí skupinu filmů pro děti a mládež.

Kladl si tehdy podmínku, která předznamenala jeden z jeho největších úspěchů. Do výhledového plánu nově vzniklé skupiny měla být zařazena i Markéta Lazarová.

 V té době byl Pavlíček adaptováním této Vančurovy prózy pohlcen. Vhodného režiséra potkal roku 1960 a s Františkem Vláčilem vytvořil nezapomenutelnou tvůrčí dvojici.

Když se na chvíli uvolnil režim šedesátých let, stal se Pavlíček uměleckým ředitelem Divadla na Vinohradech. I když jeho vedení trvalo jen pět let, obsadil takové herce, na kterých scéna stavěla ještě čtvrt století.

Na konci desetiletí byl Pavlíček jednou z osobností Pražského jara, ale veškeré snahy zastavila okupace.

"Šedesátý osmý rok nás sblížil. Nasazovali jsme svoji pověst i existenci za to, že bojujeme proti tehdejšímu politickému systému," netají se Zikmund.

Pak udeřila normalizace a Pavlíček se dostal na seznam zakázaných autorů. Tvořit nepřestal. Jeho scénáře byly realizovány díky kamarádům, kteří jej zaštítili vlastními jmény.

Vznikla díla jako Princ Bajaja nebo dvoudílná Babička. Podle Pavlíčkova scénáře natočil Václav Vorlíček nejslavnější českou pohádku Tři oříšky pro Popelku.

"To jsou filmy českého století. Byl to vypravěč od pánaboha. Velmi citlivá duše, zakořeněná v rodném kraji," uzavřel Pavlištík.

Autoři:


Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Najdete na iDNES.cz