Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vlekaře na východě Moravy ničí teplá zima, hoteliéři raději vyhlížejí léto

  • 9
Zimní sezona je pro provozovatele lyžařských areálů na východě Moravy špatná. Někteří už pro letošek zavřeli, jiní díky umělému sněhu pokračují dál. Problémy mají i majitelé hotelů, kteří tak už spíš vyhlížejí příval turistů v teplejším počasí.

Ve Skiareálu Troják se ve středu lyžovalo. U vleků byly ale jen malé fronty. Lyžaři to uvítali, ovšem provozovatel střediska Jakub Juračka nadšený nebyl.

„Nebýt lyžařských kurzů ze škol, tak je to úplně špatné. Ani tak ale nebude letošní sezona dobrá,“ zhodnotil Juračka.

Vleky jedou od začátku ledna, takže se nebude opakovat nejhorší zima z přelomu let 2006 a 2007, kdy byly v provozu pouhých jednadvacet dní. Ovšem na zimy plné sněhu může Juračka jen vzpomínat, ta letošní mezi ně určitě patřit nebude.

„Návštěvnost je o třetinu nižší než v průměrných zimách. Jen kvůli tomu, že nebylo otevřeno během vánočních svátků, jsme v tržbách přišli o milion korun,“ upřesnil.

Díky umělému sněhu ale přece jen může fungovat. Věří, že bude mít otevřeno i příští týden, pak se uvidí. Bude záležet na počasí.

Pomoci mohou ještě prázdninoví návštěvníci z Brněnska

Ve Zlínském kraji se nyní lyžuje pouze v několika střediscích, kde jsou vděční za každého návštěvníka.

„Jsme rádi, že letošní sezona vůbec začala. Je ale jen na přežití,“ shrnul provozovatel svahu ve Stupavě Lubomír Orel.

„Když je tepleji, o lyžování není takový zájem. Doufáme proto, že ještě přijde ochlazení,“ doplnil.

Dlouhodobá předpověď počasí je však nejistá, přestože slibuje i sníh. Provozovatelé svahů ale sezonu ještě nevzdávají.

„Příští týden jsou prázdniny v Jihomoravském kraji a z Brna k nám jezdí hodně návštěvníků. Situace by se mohla o něco zlepšit,“ nastínil šéf areálu Razula ve Velkých Karlovicích Leo Bača.

Vlekaři raději neinvestují a čekají na lepší zimu

Přes víkend má být ve Zlínském kraji od 2 do 6 stupňů, v noci teploty klesnou k minus pěti. Občas může sněžit. „Zpravidla fungujeme do poloviny března, snad to tak bude i letos,“ přeje si Bača.

„Alespoň do půlky dubna budeme v provozu. Průběh zimy není nejlepší, protože je málo přírodního sněhu i slunečných dnů,“ podotkl provozovatel střediska na Kohútce v Javorníkách Miroslav Maczko.

Nejhorší bylo, že v prosinci bylo teplo a nepadl sníh. To způsobilo vlekařům ekonomickou ztrátu, kterou obtížně dohánějí. „Na náklady si ale vyděláme,“ řekl Maczko.

Ovšem do větších investic se nepouští nikdo. Peníze dávají jen na nutnou údržbu. Navíc řada provozovatelů před lety za velké peníze modernizovala zařízení a někteří z nich stále splácejí úvěry.

„Kdo teď investuje, ohrožuje sám sebe. Nezbývá nám než se v tom ‚plácat‘ a čekat na lepší zimu. Jsme v pasti,“ obává se Juračka.

Podle něho počty provozovatelů lyžařských areálů kvůli teplejším zimám prořídnou.

Léto bude lepší

To může mít negativní dopad na majitele hotelů a ubytoven, kteří už tak hodně strádají.

„Momentálně jsem tady já a číšník, nikdo jiný,“ hlásil ve středu provozovatel Sport hotelu Tesák Vlastimil Šebestík.

„Od začátku roku se u nás ubytovalo jen něco málo přes sto lidí. Drží nás nad vodou to, že je v provozu sjezdovka na Trojáku,“ přiblížil.

Šebestík nepokryje z tržeb náklady na provoz hotelu a těší se na jaro, kdy se do Hostýnských vrchů vrátí společně s teplem turisté a cyklisté. Letní sezony bývají pro hoteliéry lepší než zimní.

„Přes zimu je to tragédie,“ uzavřel Šebestík.