Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Houbaři prožívají další bídný rok, odvrátit jej může jen vytrvalý déšť

  • 3
Loni touto dobou se předháněli v úlovcích a dávali si tipy na naleziště, letos se však houbaři vracejí z lesů s prázdnou. Až na výjimky v lesích nic neroste a mykologové upozorňují, že lepší to nemusí být ani ve zbytku roku.

„Například v Chřibech je v lesích naprosté sucho, půda je rozpraskaná. I když jsou občas bouřky, voda se do lesa ani nedostane,“ povzdechla si předsedkyně Mykologického klubu Salaš na Uherskohradišťsku Anna Filípková.

„Nepomůžou žádné přeháňky, chtělo by to vytrvalé a několikadenní deště,“ dodala.

Problémem je také silný vítr, který vysušuje horní vrstvu půdy.

Podobná situace nastala už před dvěma lety, kdy mykologové tvrdili, že podobně špatný rok nepamatují (více zde). A co hůř, houbařská bída by se nyní mohla stát standardem.

„Sucha z posledních let jsou velkým problémem. V lesích na Slovácku vyschly některé potůčky, na kdysi velkých prameništích najdete jen malý čůrek. Také příroda reaguje zvláštně, některé druhy hub úplně vymizely, jiné rostou v pro ně netypickém ročním období,“ popsala Filípková.

Dá se najít hřib dubový i kozák

Přesto jsou v lesích „ostrůvky“, kde souhrou příhodných okolností lze houby sbírat. Nálezy hřibů dubových nebo kozáků hlásili lidé například v okolí Zlína či Vizovic.

„Některým druhům, jako třeba právě kozák, sucho tak moc nevadí. Ale narazíte na ně zatím spíš ojediněle,“ poznamenal Luděk Hřib, který vede Hřibařský spolek Francova Lhota.

V chudém období si zkušení houbaři vystačí s druhy, které se obvykle nesbírají. Příkladem může být například sírovec žlutooranžový, chorošovitá houba, která roste na stromech.

„Našel jsem poměrně velké množství v okolí Zlína i v Hostýnských vrších. Pokud houbu nasbíráte mladou, dá se z ní udělat třeba výborný guláš,“ poradil houbař Libor Habaňa ze Zlína.

Mykologové však připomínají tradiční poučku – nesbírat neznámé druhy, případně si je nechat určit odborníkem v poradně.