(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Zdeněk Němec

Školky vezmou přednostně děti, které bydlí v jejich blízkosti

  • 0
Rodiče dětí, které budou v září nastupovat do mateřské školy, čekají výrazné změny. Města musela pro mateřinky nastavit spádové oblasti, v nichž přednostně přijmou předškoláky. Zápis se navíc posouvá až na květen.

Předloni nesli Vašíčkovi přihlášku do školky pro tříletou Julii už v polovině března, letos ji má následovat mladší sestra. Rodiče však musí postupovat jinak. A v této souvislosti už vznikají první omyly.

„Vím jen to, že zápis bude později a že musíme do spádové školky,“ říká Milena Vašíčková.

Tak striktní ale změna není. Jde o to, že města nyní podle zákona musela nastavit spádové oblasti pro každou mateřskou školku, kterou provozují. Děti, jež v dané lokalitě bydlí, mají garantované místo ve „své“ školce.

Zejména to platí pro předškoláky, pro které teď bude poslední rok v mateřince povinný.

„Rodiče mohou s dítětem k zápisu jít, kam chtějí, v tom se nic nemění. Ale školka přednostně přijme děti ze své spádové oblasti a teprve na volná místa bude brát další žadatele,“ řekl vedoucí odboru školství zlínského magistrátu Milan Smola.

Například Vašíčkovi bydlí na Jižních Svazích, i mladší dcerku ale chtějí zapsat do školky na okraji města. Bydlí tam prarodiče, kteří mohou pomoci s vyzvedáváním dětí, a maminka má práci vzdálenou jen dvě zastávky trolejbusem.

„Mohou si vybrat kteroukoli školku. Bude záležet jen na tom, kolik je v ní volných míst poté, co přijme všechny děti, které přijmout musí,“ potvrdil Smola.

Ve Zlíně se počet zájemců a volných míst vyrovnává

Ve skutečnosti se tak situace změní jen velmi málo. Mateřinky ve Zlíně braly předškoláky přednostně už dřív a rodiče tříletých a mladších dětí museli hledat, kde je volné místo.

Výhodou je, že v krajském městě byl v posledních dvou letech poměr mezi počtem dětí a míst ve školkách téměř vyrovnaný. Po zápisech zbývalo bez místa jen několik desítek dětí. A v současnosti Zlín nabízí volná místa v několika zařízeních, vždy ale v okrajových částech města. V příštích letech má navíc počet dětí klesat.

Potíže nezpůsobí ani povinný poslední rok školky.

„Prověřili jsme to a víme, že naprostá většina předškoláků ve Zlíně do školky chodí, takže nebude žádný zásadní nárůst,“ sdělila městská radní pro školství Kateřina Francová.

Povinnost vymezit spádové oblasti města ve Zlínském kraji nezaskočila. Případné potíže ukáže až praxe.

„Udělali jsme průzkum, kolik dětí ve které lokalitě je, a podle toho je nastavili. Těžko to ale odhadovat dopředu,“ uvedl vedoucí odboru školství na radnici v Kroměříži Jiří Pánek.

Bude víc času na dokončení povinného očkování dětí

Rodiče mohou ve městech sehnat místo i pro dvouleté dítě, obvykle ale za cenu dojíždění. Přetlak je především na sídlištích, kde je větší koncentrace mladých rodin. Ve Zlíně jsou to Jižní Svahy, v Kroměříži Štěchovice.

„Obyvatelé v té lokalitě postupně stárli, děti dospívaly a odcházely. Proto město před lety vyměnilo velkou školku za malou. Jenže teď po generační obměně zase místa ve školce chybí,“ popsal Pánek.

Informace o tom, jak jsou spádové oblasti nastavené, rodiče dostanou zhruba měsíc dva před samotným zápisem.

„Bude na Facebooku a webu města, na plakátech i ve zpravodaji,“ shrnula místostarostka Valašského Meziříčí Yvona Wojaczková. K dispozici budou i v jednotlivých školkách.

Času je dost, zápis je totiž posunutý z března až na květen, což je další letošní novinka. Výhodou je, že rodiče tak získají víc času na dokončení povinného očkování dětí. Potvrzení od lékařky musejí přiložit k přihlášce, avšak v březnu ještě část dětí doočkována nebyla. Aplikaci vakcíny totiž může odložit třeba obyčejné nachlazení.

Na průběhu zápisu se nemění nic, ve Zlíně bude znovu elektronický, stejně jako předchozí tři roky.