Exploze a následný požár kuchyni zcela zničily.

Exploze a následný požár kuchyni zcela zničily. | foto: HZS Zlínského kraje

Byla to časovaná bomba, řekl znalec o kotli, který zranil ženu v kuchyni

  • 14
Byl to nesmyslný hazard se zdravím a životy zaměstnanců i hostů. Výbuch kotle ohřívajícího jídlo v restauraci v Napajedlích na Zlínsku, při kterém se vážně poranila pomocnice v kuchyni, totiž podle soudního znalce nebyl náhodný.

Rok po explozi varného kotle v kuchyni vyhlášené restaurace Baltaci v Napajedlích, při kterém se vážně zranila pětapadesátiletá žena, zůstává případ stále nedořešený.

Pětiletý trest hrozí provoznímu restaurace Petru Štěpánovi, o tři roky více může ve vězení strávit opravář kotlů Jan Sedláček. Oba jsou obžalovaní z neúmyslného trestného činu obecné ohrožení (jejich výpovědi u soudu čtěte zde).

U zlínského okresního soudu v pondělí vypovídal znalec Ivan Vališ, který se specializuje na bezpečnost práce s tlakovými nádobami.

Připomněl, že bylo před havárií odpojené čidlo, které má měřit teplotu oleje ohřívajícího kotel.

„Bývá zasunuté v meziplášti, ale viselo ven z kotle. Někdo jej musel vytáhnout, čehož si musel hned všimnout i laik,“ upozornil Vališ.

Kotel byl vybavený rovněž havarijním čidlem, které v krizových situacích snižuje teplotu obsahu. „To ale bylo také odpojené,“ poznamenal znalec.

Nouzové řešení neexistuje

Bez obou bezpečnostních prvků se olej nekontrolovaně rozpálil a přes poškozené dno se smíchal se sedmdesáti litry polévky. Tím se několikanásobně zvětšil její objem, pak rozžhavená směs vytryskla do místnosti.

Repasovaný kotel restaurace pořídila jen asi měsíc před explozí. Kotel ale ohříval jídla pomalu, proto u něj servisní technik na žádost provozního odpojil havarijní čidlo.

Že s ohřívačem není něco v pořádku, si pár dní poté všimli zaměstnanci, protože se na dně kotle dělala výduť.

„Ten kotel byl časovanou bombou. Šlo jen o to, kdy se přehřeje o něco víc,“ uvedl soudní znalec.

Opravář kotle se hájí tím, že každý olejový kotel bývá vybaven přepadovým ventilem fungujícím jako pojistka v případě problémů. Havarijní čidlo prý také odpojil pouze dočasně.

„Nouzová řešení u takových výrobků neexistují,“ namítl znalec.

Projednávání případu bude pokračovat v květnu. Soud chce zjistit, kdo přesně kotel vyrobil a jak byl upravený při pozdější repasi.