(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Úleva pro sportovce ve Zlíně. Soud zastavil insolvenční řízení

  • 0
Insolvenční řízení se Sportovními kluby Zlín, které vlastní největší sportoviště ve městě, zastavil brněnský krajský soud. Pokud rozhodnutí nabude právní moci, vyhnou se tak hrozbě úpadku.

Ten společnosti hrozí kvůli údajným dluhům 50 milionů korun. V insolvenčním řízení byla od loňského dubna.

Sportovní kluby Zlín (SK Zlín) ve městě vlastní fotbalový stadion, sportovní halu, tréninkový areál na Vršavě, sdružují 30 sportovních oddílů a v nich kolem pěti tisíc sportovců.

„Jsem rád, že to tak dopadlo. Počkejme si ale na to, až bude rozhodnutí pravomocné,“ reagoval majitel zlínského fotbalového klubu Zdeněk Červenka.

Usnesení opravdu ještě není pravomocné a údajní věřitelé se proti němu mohou dovolat, nicméně už je jasné, jak se soud staví k problému, který SK Zlín dlouhou dobu komplikoval život. Klíčové bylo, že neuznal pohledávky dvou věřitelů, kteří podali návrh na insolvenci.

„Od začátku říkáme, že jsou pohledávky smyšlené či promlčené a návrh na insolvenci šikanózní. Věřili jsme, že to uzná i soud,“ dodal právník SK Zlín Radek Židlík.

Problém se točí kolem lyžařského svahu ve Zlíně, který kluby vlastní a zhruba deset let ho pod hlavičkami různých firem provozuje podnikatel Michal Cepek. Aktuálně jde o společnost Areál Josefa Šperky, jejímž jednatelem je sice Martin Zmeškal (na něhož není dohledatelný žádný kontakt), ale za firmu vystupoval právě Cepek.

Soud posuzoval dva návrhy na insolvenci

„Vedení společnosti AJŠ je momentálně v zahraničí, rozhodnutí soudu nebudeme prozatím komentovat. Nejprve se seznámíme s obsahem rozhodnutí, provedeme právní analýzu a poté zaujmeme stanovisko,“ napsal Cepek e-mailem MF DNES.

Návrh na insolvenci s pohledávkou za zhruba 14 milionů korun podala nejdříve firma Grelida, kterou má řídit také Zmeškal, ale vystupuje za ni Cepek. U soudu argumentovala, že na budově svahu se souhlasem SK Zlín udělala různé stavební úpravy: nástavbu, rekonstrukci sociálního zařízení, výměnu oken, opravu omítek, novou elektroinstalaci a další věci. To vše mělo podle posudku stát skoro devět milionů a úrok z prodlení pak měl být téměř pět milionů korun.

„Navrhovatel (Grelida) však ani po výzvě soudu nedoložil žádný souhlas dlužníka (SK Zlín) s prováděním stavebních úprav na předmětu nájmu tak, jak je požadováno ve smlouvě,“ napsala v odůvodnění usnesení samosoudkyně Ludmila Hanzlíková. „Navrhovatel nedoložil soudu žádný doklad, který by prokazoval, že pohledávka není promlčena,“ uvedla dále.

Druhý návrh na insolvenci od firmy Avotex soudkyně zamítla z podobných důvodů.

Největším věřitelem je Cepkova firma Sporthouse CZ Corporations, která chce skoro 30 milionů korun za to, že na lyžařském svahu také udělala řadu úprav. Soud však tuto pohledávku nezkoumal, neboť byla podána později, ne jako návrh na insolvenci.

Je to msta, říká vedení Sportovních klubů Zlín

Podle vedení klubů šlo ze strany Cepka o mstu za to, že dostal ze svahu výpověď kvůli tomu, že včas neplatil nájem. Cepek to odmítl s tvrzením, že kluby poškozují věřitele.

Kluby kvůli insolvenčnímu řízení nemohly samy nakládat se svým majetkem. Komplikovala se jim tak cesta k dotacím od magistrátu, které jsou pro ně životně důležité. Ročně od něho dostávají zhruba 7 milionů korun.

„Rozhodnutí soudu vítáme, protože v nejistotě byla velká část sportu ve Zlíně. Co se týká poskytnutí dotací na příští rok, tak to budeme posuzovat, pokud o ně SK Zlín požádají,“ naznačil náměstek zlínského primátora Ondřej Běták, který má sport na starosti.

Doteď musel všechny finanční toky odsouhlasit předběžný insolvenční správce, který by však měl po usnesení soudu, byť nepravomocném, skončit.

„To je zásadní. Doposud jsme nemohli nakládat s majetkem nad rámec běžného hospodaření,“ podotkl ředitel SK Zlín Jaroslav Kotala.

Město by rádo získalo klíčová sportoviště do svého vlastnictví, nikoliv ovšem za tržní cenu. Kluby se k tomu zatím staví rezervovaně.