Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsem neviňátko, ale proč bych tajil další vraždy? hájí se Večeř

  15:34aktualizováno  15:34
Ve Zlíně začal proces s Jiřím Večeřem obžalovaným ze dvou dávných vražd podnikatelů souvisejících s podvody s lehkými topnými oleji. Večeř už si odseděl trest za organizování obdobných vražd.

Jiří Večeř u zlínského krajského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Policie třiapadesátiletého Jiřího Večeře zadržela loni v dubnu - pouhý měsíc před tím, než by obě vraždy byly promlčeny a jen krátce poté, co opustil vězení.

Už v roce 2001 jej totiž soud poslal do vězení za organizování vraždy Lubomíra Holého, kterého zastřelili v Praze, za přípravu vraždy novináře Stanislava Čecha a také za nedovolené ozbrojování.

Nyní Večeř čelí obžalobě z vraždy dalších dvou obětí zapletených do obchodů s LTO.

Lehké topné oleje

Kauza LTO vznikla na počátku 90. let. V té době bylo podle zákona možné zdaňovat naftu nižší sazbou daně, pokud ji obchodníci nazvali lehkým topným olejem. Státu tak na daních unikaly miliardy korun. Vydělávali na tom lidé, kteří tuto surovinu dováželi a prodávali přes prostředníky koncovým zákazníkům. Tento druh podnikání nebyl trestně postižitelný, nabalovaly se ale na něj zločiny, které už stíhat šlo, především vraždy bílých koní. Většina jich zůstala dodnes nepotrestána.

Zlínský podnikatel Miroslav Kovařík zemřel ráno 12. května 1995 při explozi automobilu s nastraženou náloží. Podle státního zástupce Martina Malůše muž poté, co usedl na parkovišti na ulici Mokrá za volant svého BMW, utrpěl devastující zranění těla, kterým podlehl.

Druhým zavražděným byl podnikatel František Blažíček, kterého vrah o jedenáct dní později večer zastřelil jedinou ránou z pistole z chodníku v domě v Uherském Hradišti v Sokolovské ulici.

Žalobce: Objevili se noví svědci

Večeř byl podle obžaloby organizátorem obou vražd. Kdo konkrétně oba činy vykonal, vyšetřovatelé dosud spolehlivě nezjistili.

„Objevili se noví svědci, kteří sdělili nové okolnosti, jež vedly k tomu, že se kauza opět otevřela. Večeř byl už dříve podezřelý, důkazní situace ale nebyla tak průkazná. Teď proti němu svědčí i lidé, kterým se měl svěřit s tímto činem. Bude prověřováno, proč se vyjádřili až po takové době a neřekli to dřív,“ poznamenal žalobce Malůš.

„Kovaříka jsem náhodně viděl jen jednou maximálně osm vteřin, Blažíčka nikdy. Skutky popsané v obžalobě jsem nespáchal. Nadále trvám na tom, že svědci mluvili účelově, aby se mi pomstili,“ připomněl Večeř, že obžaloba stojí především na výpovědích jeho někdejších kumpánů, kterým se údajně s vraždami svěřil.

Podnikatele s LTO rozmetala výbušnina na těle. Vrah ji odpálil na dálku

Večeř prohlásil, že navrhoval policii výslech dalších deseti svědků, vyslechnuti ale údajně byli jen tři. Žádal prý také o doplnění své výpovědi, revizi psychologického posudku, nebylo mu ale vyhověno.

„Můžu jen rozpitvávat výpovědi svědků a ukázat, že lžou,“ pokrčil rameny obžalovaný muž.

„Celé vyšetřování bylo vedeno s jediným cílem, prokázat mému klientovi vinu. Je potřeba zajít do detailů,“ nabádal soud Večeřův obhájce Jiří Rafaj.

Večeř: Nestavím se do role neviňátka

U soudu Večeř zmínil také jména lidí, kteří podle něj mají vraždy skutečně na svědomí.

Mluvil i o tom, že český byznys s lehkými topnými oleji byl v polovině devadesátých let rozdělený na sedm hlavních větví, které se mezi sebou likvidovaly. Na Večeře údajně další obchodníci s LTO v roce 2001 vypsali odměnu 50 milionů korun.

„Je mi 53 let. Co je horší, aby mě zastřelili, nebo abych zemřel ve vězení? Doživotí - to by pro ně bylo dokonalé,“ prohlásil Večeř.

Upozornil také na to, že k přípravě dalších vražd se už před lety přiznal a trest za ně si odseděl.

„Z hlediska trestu jsem se tehdy mohl přiznat i k dalším dvěma vraždám, trest bych měl jen o málo větší. Nestavím se do role neviňátka, ale bráním se, protože jsem to neudělal,“ namítl Večeř.

Účastníky soudu jsou také vdova po Kovaříkovi a jejich dvě dcery. Jedna z nich coby nezletilá dokonce také seděla v autě v době výbuchu, zachránilo ji však to, že exploze záměrně směřovala jen na sedadlo řidiče. Dívka tak vyvázla s poraněním obličeje.

„Poškozené chtějí mít po téměř jednadvaceti letech událost uzavřenou. Je to pořád otevřené, stín za nimi jde z minulosti. A je to o to horší, že jedna z dcer byla přítomna útoku na svého otce. Jen shodou šťastných náhod to přežila, což je pro mě neuvěřitelné,“ uvedla první zástupkyně pozůstalých Jana Rejžková, která pro své klientky požaduje odškodné přesahující 15 milionů korun.

Autoři: ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Najdete na iDNES.cz