Jiří Toman byl odsouzený jako uprchlý, momentálně je ve vydávací vazbě v Argentině. Ilustrační snímek.

Jiří Toman byl odsouzený jako uprchlý, momentálně je ve vydávací vazbě v Argentině. Ilustrační snímek. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Soud dal deset let vězení uprchlému za stamilionový daňový únik

  • 7
Nejméně 645 milionů korun činí daňový únik, který podle obžaloby při obchodech s pohonnými hmotami v roce 2008 způsobil uprchlý Jiří Toman z Jičínska. Soud za to šéfa společnosti World Servis, která tehdy sídlila ve Zlíně, poslal na deset let do vězení.

Šestašedesátiletý muž je momentálně ve vydávací vazbě v Argentině. Toman byl zadržen již před časem, vydání do České republiky se ale údajně brání. Muž byl předsedou představenstva firmy World Servis od července 2005 do prosince roku 2008.

Uvedená škoda vznikla jen za období od ledna do července 2008. Podle předsedy senátu Krajského soudu ve Zlíně Radomíra Koudely je tak pravděpodobné, že skutečná škoda, která vznikla státu na daních, převyšuje i znalcem uvedenou více než miliardu.

V původní obžalobě figurovala podle Koudely částka asi 645 milionů korun, kterou soud uznal již ve svém prvním rozsudku loni v listopadu. Olomoucký vrchní soud jej ale zrušil a nově ustanovený znalec dospěl ke škodě 1,1 miliardy korun.

Krajský soud ji ale v novém rozsudku použít nemohl, neboť verdikt byl zrušen z podnětu obhajoby, a nelze tak při absenci odvolání státního zástupce rozhodnout k tíži obžalovaného.

Soud Tomanovi navíc na deset let zakázal působení ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev. Stejně jako desetileté vězení je i tento zákaz na maximální hranici. Jelikož je ale řízení vedeno proti uprchlému, Toman bude moci po případném vydání do Česka požádat o opakování soudu. Hlavní líčení by se konalo znovu od začátku.

Firma nepřiznávala všechny faktury

Podle obžaloby firma World Servis nezahrnula do svých daňových přiznání veškeré faktury. Místo měsíčních odvodů DPH a spotřební daně v řádech nejméně desítek milionů korun platila daně v pouhých statisících.

World Servis i některé společnosti, s nimiž firma obchodovala, mají blízký vztah ke kroměřížskému podnikateli Radomíru Vybíralovi, jemuž vrchní soud v dubnu za machinace s DPH při obchodech s pohonnými hmotami uložil 13 let (více zde).

Vybíral, jenž je označován za hlavu petrolejářského impéria, byl majitelem a v letech 1999 až 2003 i jednatelem World Servis. Po něm funkci vykonával jeho syn Roman a Dušan Gajdošík - oba byli také odsouzeni za daňové úniky.

Podle obžaloby muži se čtyřmi komplici způsobili státu škodu 564 milionů korun, zřejmě však šla do miliard. Všichni tři i Toman figurovali i v nyní už likvidované firmě JVT Company, jež je podle obchodního rejstříku jediným akcionářem World Servis.

,