Kvůli údajné korupci při měření rychlosti měli čtyři policisté velké problémy, soud je ale osvbodil. (ilustrační snímek)

Kvůli údajné korupci při měření rychlosti měli čtyři policisté velké problémy, soud je ale osvbodil. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Soud neprokázal, že policisté za bednu alkoholu odpustili rychlou jízdu

  • 9
Okresní soud v Uherském Hradišti zprostil čtyři policisty obžaloby z údajné korupce. Neprokázalo se, že by za bednu alkoholu odpustili řidiči trest za rychlou jízdu a do protokolu uvedli, že se ho nepodařilo zastavit. Odposlechy, trumfy obžaloby, soud jako důkazy nepřipustil.

Podle státního zástupce obžalovaní v srpnu 2010 naměřili řidiči audi v Kunovicích o čtrnáct kilometrů v hodině vyšší rychlost, než je povolená padesátka. Přestupek však údajně na místě neprojednali a nakonec jej jeden z nich odložil jako přestupek neznámého řidiče. Motorista za to údajně mužům zákona slíbil jako úplatek bednu alkoholu.

Rychlost podle obžaloby překročil řidič Jakub Kovář, radarem prý přestupek zaznamenal Marek Těšínský. Podle státního zástupce pak vozidlo záhy zastavili třiatřicetiletý Jiří Kolísek a o šest let mladší Martin Kedroň a začali přestupek řešit.

Přestupek nezjištěného řidiče se prý odložil

Kovář ale údajně ve snaze vyhnout se postihu zavolal devětatřicetiletému známému Michalu Pernicovi a požádal jej o intervenci. Pernica prý obratem kontaktoval Těšínského a trojice pak přestupek na místě nevyřešila.

Podle obžaloby Těšínský vyznačil do protokolu v záznamovém zařízení radaru poznámku, že vozidlo nezastavili, policisté poté Kovářovi vrátili doklady od automobilu a nechali ho odjet. Motorista prý vzápětí znovu zavolal Pernicovi a slíbil mu a zainteresovaným policistům bednu destilátu. Pernica podle státního zástupce později událost zaevidoval jako přestupek nezjištěného řidiče a nakonec jej odložil.

Řidič nevypovídal a k soudu ani jednou nepřišel

Pernica se zpovídal ze zneužití pravomoci úřední osoby a z přijetí úplatku, hrozilo mu až osm let vězení. Zbylé trojici soud v případě uznání viny mohl za zneužití pravomoci úřední osoby uložit až tři roky, všem také zákaz činnosti.

Všichni policisté vinu kategoricky odmítli, za pravdu jim dal i soud.

Podle státního zástupce Petra Bejšovce byly ve věci stěžejním důkazem odposlechy, které ale napadli jako nezákonné obhájci a soud je jako důkaz nepřipustil.

Žalobce si ponechal lhůtu na odvolání

Podle předsedkyně senátu Evy Šišperové byly odposlechy povolené na jednoho z obžalovaných, na řidiče. Povolení se ale týkalo jiné kauzy, kterou navíc policie odložila. "Postup policejního orgánu vykazoval znaky účelového přístupu k odposlechům," dodala Šišperová s tím, že soudu například nebyly zřejmé důvody vydání příkazu k povolení odposlechů.

Rozsudek není pravomocný, neboť státní zástupce, který pro obžalované žádal podmíněné tresty, si ponechal lhůtu pro podání odvolání.

 Řidič, jemuž za podplácení hrozilo až šest let vězení, odmítl na policii vypovídat a k soudu stejně jako policisté ani jednou nepřišel.

Kauzou se už také zabývalo vedení krajského ředitelství policie. Jeden z policistů byl zproštěn výkonu služby, zbylá trojice byla do rozhodnutí věci převelena na jinou práci a je pod "větší kontrolou".