Žena zavraždila přítele, který ji tyranizoval. Dostala sedm let vězení

  15:53aktualizováno  15:53
Trest pod dolní hranicí sazby za vraždu dostala u zlínského soudu žena, která při opileckém konfliktu usmrtila v bytě v Holešově na Kroměřížsku svého přítele. Soudkyně přihlédla k tomu, že muž svou družku dlouhodobě slovně i fyzicky napadal.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Čtyřiapadesátileté Janě Pospíšilové hrozilo za vraždu deset až osmnáct let vězení. Trest není pravomocný, státní zástupce i obžalovaná žena si ponechali lhůtu na případné odvolání.

Čin, který otřásl sídlištěm v Holešově, se stal loni v polovině září. Žena svého o čtyři roky staršího přítele bodla do břicha, nůž se dostal až do srdce (psali jsme zde).

U soudu žena i řada jejích příbuzných a známých mluvili o tom, jakým příkořím musela od přítele čelit.

Dali se dohromady v roce 1998, coby sousedé se ale znali mnohem déle. Oba už měli potomky z předchozích vztahů.

„Nastěhovala jsem se k němu po šesti letech. Zprvu to bylo dobré, jezdili jsme na výlety. On se živil jako řidič kamionu a už tenkrát popíjel. Přišlo mi normální, když byl jeden až tři týdny pryč, že pak zašel za kamarády. Ale potom mě začal bít, i kvůli maličkostem. Zakazoval mi brát domů vnoučata, nesměla jsem ani za nimi chodit,“ líčila žena.

Držel ji za nohy z balkonu

Tyranie postupně narůstala. Urážky přicházely téměř pokaždé, kdy byl muž opilý. Za střízliva se pak ženě omlouval.

„Bil mě kvůli maličkostem. Jednou mě držel za nohy na balkonu. Měla jsem taky nalomená žebra a přeražený nos. To šetřila i policie, ale obvinění jsem stáhla. Spávala jsem i v garáži, protože se stalo, že jsem se po návratu z odpolední nemohla dostat dovnitř - zastrčil klíč do zámku a nepustil mě do bytu,“ uvedla žena.

Podlitin si všímali její nejbližší i kolegové v práci, všichni ženu nabádali, aby od agresivního alkoholika odešla. Ona ale před nimi raději vše bagatelizovala.

„Měla jsem je poslechnout, ale já jsem ho stále milovala, nechtěla jsem ho ztratit. Nevím, proč se ke mně tak škaredě choval. Neměla jsem mu ublížit. Je mi to líto, přišla jsem o všechno,“ vyčítala si u soudu své počínání.

Opilecká hádka a bodnutí nože do srdce

Před osudným konfliktem byli oba partneři doma na neschopence. Muž po děsivé půlnoční hádce odešel z bytu a noc zřejmě strávil popíjením v garáži. Také žena se posilnila vodkou. Rozepře pokračovala kolem osmé hodiny ranní, kdy měli oba v krvi zhruba tři promile alkoholu.

„Shodil mě ze sedačky a křičel na mě. Utíkala jsem do kuchyně a vzala jsem do pravé ruky nůž, který ležel ve dřezu,“ uvedla žena.

Podle znalců zabodla třinácticentimetrovou čepel nože do partnerova břicha tak silně, že se přes žeberní kosti dostala šestnáct centimetrů hluboko do srdce.

Žena ale útok ze své paměti zcela vytěsnila. Ví prý jen to, že nůž odhodila zpět do dřezu, utekla do obývacího pokoje a když se po nějaké době do kuchyně vrátila, byl muž mrtvý.

Útočnice zavolala svému bratrovi, který okamžitě po příjezdu přivolal záchranku. Podle znalců by ale ani okamžitá pomoc muži život nezachránila.

Do pravomocného rozsudku bude na svobodě

Soudkyně Iveta Šperlichová sedmiletý trest, který je tři roky pod dolní hranicí sazby za vraždu, zdůvodnila polehčujícími okolnostmi v čele se syndromem týrané ženy. Naopak zjištění, že žena svého partnera už v minulosti jednou drobně pořezala na zádech, jako přitěžující fakt nehodnotila.

„Může se zdát, že je jednoduché odejít ze společné domácnosti, ale ta situace se dotýká emoční, sociální i ekonomické oblasti. Zvenku se to těžko hodnotí. Žena žila až na drobné excesy řádným životem, pracovala, starala se o rodinu i o svého druha, platila dokonce jeho dluhy. Všechno se snažila před okolím tutlat, ale zároveň se to v ní nasbíralo,“ zdůvodnila soudkyně, která však ženě kromě vězení zároveň uložila ambulantní léčbu závislosti na alkoholu.

Na pravomocný rozsudek si žena počká na svobodě, soudkyně jí totiž ukončila vazbu.

„Útěkový důvod nevidím a nepředpokládám, že by se obžalovaná žena obdobně chovala k někomu dalšímu. Věřím, že tuto možnost využije na upevnění vztahů v rodině, což jistě bude pokračovat. Předpokládám, že alkohol už pro ni bude tabu. A pokud už nyní vyhledá pomoc kvůli závislosti, bude to jen plus pro případné odvolací řízení,“ nabádala Šperlichová ženu po rozsudku.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Požár v Otrokovicích se škodou 130 milionů zničil i stopy. Případ odložili

Škody po požáru přesáhly 130 milionů korun.

Až příliš devastační účinky měl loňský požár v průmyslovém areálu v Otrokovicích. Vyšetřovatelům se kvůli tomu...

Třetinu nové nemocnice zaplatí stát, plánuje Zlínský kraj

Plocha mezi sídlištěm ve zlínské části Malenovice a obchodním centrem, kde kraj...

Zlínský kraj začal vyplácet peníze majitelům pozemků ve zlínské části Malenovice. Dvě miliardy korun na stavbu nové...

Zlín chce investovat přes tři sta milionů, o pěti rozhodne veřejnost

Jiří Korec z hnutí ANO po zvolení primátorem Zlína.

První jednání má za sebou nově složená zlínská městská rada. Na programu měla přes padesát bodů, většinou spojených s...

Najdete na iDNES.cz