Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Hráli jsme spolu hry, hájí se muž souzený za vraždu mladého barmana

  • 1
Soud začal rozplétat třináct let starou vraždu barmana na zlínském sídlišti Jižní Svahy. Znali jsme se, půjčovali si CD, hráli hry, popřel vinu obviněný čtyřiačtyřicetiletý Jan Prokop, kterého v první půli loňského roku usvědčily nové poznatky policejního týmu Tempus. Hrozí mu až patnáct let vězení.

Čin se stal nad ránem 5. prosince 2001 a na dlouho otřásl celým městem.

Osmnáctiletý čerstvě vyučený barman Ondřej Hampl byl podle lidí, kteří ho znali, nekonfliktní a rád maloval. V restauraci U Jelínka na sídlišti Jižní Svahy zrovna uklidil a chystal se zavřít, když ho někdo brutálně napadl nožem.

Obžalovaný Jan Prokop vinu odmítá. Tvrdí, že se se zavražděným znali, hráli společně hry a půjčovali si CD s muzikou.

„Ten večer jsme se spolu bavili u baru a hráli kulečník. Vypil jsem asi deset piv, nějaké panáky a udělalo se mi zle. Zvracel jsem a poté odešel domů,“ vypověděl u soudu.

O tom, že je Ondřej Hampl mrtvý, se údajně dozvěděl z televize a pak mu to volala i jeho sestra.

Podle státního zástupce Romana Kafky zemřel číšník po 14 bodných ranách. Útok byl zvlášť surový. „Oběť vnímala bolest a snažila se uniknout,“ popsal.

„Vrah odnesl hotovost, cigarety, doutníky a alkohol. Škoda je celkem 28 tisíc korun,“ uvedl žalobce s tím, že pachatel v restauraci vraždil kvůli majetku.

Nechtěli jsme, aby tam pracoval, vypověděla matka

Když se barmanovi rodiče dozvěděli, že mladík bývá v podniku dlouho do noci sám, tlačili na něj, aby dal výpověď. Do restaurace nastoupil v září.

„Chtěli jsme, aby skončil, domluvil se do konce listopadu, ale majitel ho přemluvil na prosinec. Nedávám mu vinu, jen říkám, jak to bylo. Ondra byl hodný kluk, ani jsme si nevšimli nějaké puberty, byl klidný, nevyvolával spory,“ vypověděla před soudem matka oběti.

Tu noc špatně spala. Ráno vypravila mladšího syna do školy a šla si znovu lehnout. Po dopoledním návratu manžela z práce zjistila, že Ondřej nespí ve svém pokoji. Okamžitě se společně vypravili k restauraci.

„Tam už byla policie, pásky všude kolem, nechtěli mi Ondru ukázat,“ doplnila žena. Vypovídala klidně a srozumitelně, až po skončení se rozplakala.

U soudu vypovídala i tehdejší Prokopova přítelkyně, jejíž svědectví je podle státního zástupce v případu naprosto klíčové. Právě ona je svědkem, díky němuž speciální policejní tým Tempus mohl dotyčného po letech obvinit.

„Nad ránem mě probudil hluk, tak jsem vstala z postele, vyšla z pokoje a uviděla na chodbě obžalovaného, jak se sklání nad sportovní taškou, v níž byly lahve s alkoholem a mincovníky (stroje na rozměňování peněz do herních automatů - pozn. redakce). Bundu měl od krve,“ vypověděla žena.

Sice nedokázala uvést přesné datum, avšak v letech po vraždě se před ní dotyčný údajně prořekl. „Řekl, nechtěl jsem ho zabít, ale on mě viděl,“ uvedla svědkyně. Pak prý dotyčný začal křičet, aby celou věc zamluvil.

Vypovídal také bratr obžalovaného. Vylíčil, že když ráno přijel k matce do bytu, kde bydlel i bratr, byl Jan Prokop mimořádně podrážděný a rozklepaný. Při pití kávy se mu třásly ruce. „Když jsem se ptal, proč má bundu od krve, tak řekl, že se porval v hospodě,“ doplnil. I podle expartnerky byl ten den agresivnější než jindy.

Za napadení partnerky už ho soudili

U obžalovaného doma policie našla několik nožů, které si nechával vyrábět a běžně je nosíval viditelně na opasku. Když mu soudkyně nože předložila, potvrdil, že jsou jeho. Připustil také, že tehdy nebyla jeho finanční situace dobrá.

„Tu bundu a jeden nůž už jsem poté nikdy neviděla, nevím kam zmizeli,“ řekla soudu také Prokopova expartnerka.

Prokop během čtvrtečního líčení popsal své milostné vztahy, které byly často plné násilí. Již v minulosti byl odsouzen za napadení partnerky a neplacení výživného.

„V trestním spisu je řada nejasností, které se ukážou v této fázi líčení, ale není v zájmu klienta, abych řekl víc. Klient trvá na tom, že neodcházel poslední,“ uvedl obhájce Tomáš Sedláček.

Soud vzal obviněného do vazby loni v červnu poté, co se korunní svědek, kterým je právě bývalá přítelkyně, rozhodla třináct let po činu promluvit. Ze strachu původně vypovídala jinak, takže policisté jejímu svědectví nepřikládali takovou důležitost.

Policisté přitom už nedlouho po činu měli stopy, včetně DNA z místa činu, díky kterým mohli ukázat na nyní souzeného Jana Prokopa. Na obžalobu to však tehdy nestačilo. Obviněného loni zatkli v baru na zlínském autobusovém nádraží.

,