Při prvním soudním líčení rozdával Tomáš Kadlec novinářům brožuru s nabídkou práce v zahraničí. | foto: ČTK

Soud uznal muže vinným z podvodů s prací v cizině, trest sdělí v úterý

  • 0
Krajský soud ve Zlíně uznal třiatřicetiletého Tomáše Kadlece vinným z podvodu při nabízení práce v zahraničí. Trest se však kvůli obsáhlému výčtu poškozených dozví zřejmě až v úterý, kdy vyhlášení rozsudku pokračuje. Podle obžaloby Kadlec připravil tisíce lidí z celé země o více než 13 milionů korun.

Zlíňan, jemuž hrozilo až deset let vězení, vinu odmítá. Soud se případem zabýval od loňského února. Kvůli rozsáhlému dokazování se konalo asi osm desítek stání.

Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové má rozsudek přes 300 stran textu. Poškozenými byli většinou studenti, kteří hledali brigádu.

"Jednalo se o masivní zneužití mladých lidí a jejich důvěry," míní státní zástupce Leo Foltýn, který pro Kadlece žádá 6,5 až 7,5 roku a půlmilionový peněžitý trest.

Obhájkyně Hana Klimová naopak navrhla zproštění obžaloby. Podle Kadlece byla kvalita poskytovaných služeb na vysoké úrovni, reklamací jen do pěti procent a od smlouvy prý lidé odstupovali výjimečně.

Podle obžaloby Kadlec ale uváděl na devíti internetových stránkách záměrně nepravdivé údaje, na jejichž základě žadatelé od konce roku 2006 do ledna 2009 zaplatili několikatisícový poplatek za zajištění práce v zahraničí, která jim ale zajištěna nebyla.

Poškozených byly čtyři tisíce, získal od nich 13 milionů

Údajně bylo poškozeno 4 246 lidí, od kterých Kadlec získal třináct milionů korun. Od dalších 275 osob se prý peníze vylákat jen pokusil, celkem 806 tisíc korun. Kadlec tvrdil, že jeho firmy nabízely jen cestovatelské a překladatelské služby, nikdy prý nenabízely zprostředkování práce v zahraničí.

Coby majitel agentury Práce v zahraničí přitom například v roce 2008 radil s prací v zahraničí.

Spis má zhruba 80 tisíc stran, samotná obžaloba 360. Kadlec k soudu s odkazem na zdravotní potíže nechodil. Přišel jen na začátek hlavního líčení, kdy v dobré náladě rozdával novinářům své brožury s nabídkou práce v cizině (více čtěte zde), a jednou se nechal do jednací síně dovézt na invalidním vozíku.

V pondělí k soudu dorazil o berlích. Vinu odmítá s tím, že klienti byli až na několik osob se službami spokojeni a že trestní řízení je prý výsledkem mediální kampaně.

Obhajoba původně požadovala osobní výslechy všech

Desítky jednání soud musel absolvovat poté, co obhajoba požadovala osobní výslech poškozených. Do Zlína tak jezdili lidé z celé země, nakonec ale Kadlec dal souhlas se čtením zbylých výpovědí.

Obviněný Tomáš Kadlec u zlínského soudu. (27. února 2012)

Osobně bylo vyslechnuto jen zhruba 400 svědků. Pokud by obžalovaný trval na výslechu všech, soud by věc projednával několik let. Při jednom stání soud totiž vyslechl jen desítky lidí, výpovědí stihl přečíst i stovky.

Většinou byly obdobné. Lidé potvrdili, že nabídky práce v zahraničí uvedené na internetu chápali jako nabídky zajištění zaměstnání, a ne jako pouhé zaslání brožury a CD s adresami a informacemi.

Někteří sice přijali, že zaměstnavatele musejí kontaktovat sami, adresy uvedené na CD a v brožuře však podle nich byly neaktuální. Zájemcům se tak nepodařilo s nikým se spojit, stěžovali si také na neochotu zástupců agentury "službu" reklamovat.

,