Krajský soud ve Zlíně.

Krajský soud ve Zlíně. | foto: MAFRA

Špatně parkující řidičku napadl epileptik, soud od potrestání upustil

  • 33
Až tříleté vězení hrozilo za brutální napadení nesprávně parkující a provokující řidičky ve Zlíně bývalému členovi hradní stráže. K potrestání ale nakonec nedošlo. Ukázalo se totiž, že muž trpí duševní poruchou. Soud mu proto nařídil ambulantní léčbu.

Třiatřicetiletá žena ze Zlínska loni na podzim čekala ve voze u zlínské polikliniky na kolegyni, které chtěla předat obálku a zase odjet. Auto zaparkovala na žluté čáře zakazující zastavení u okraje silnice.

Dvaačtyřicetiletý bývalý příslušník hradní stráže M. Č. z Otrokovic se kvůli tomu do řidičky pustil, nejprve slovně. Ona na to reagovala vztyčeným prostředníčkem, čímž agresivitu muže jen podpořila.

„Muž se po několika minutách sporu rozčílil natolik, že ženu vytáhl z auta, udeřil ji několikrát pěstí do obličeje a držel ji v pevném sevření kolem krku až do doby, než kolemjdoucí žena zavolala policisty. Vyděšené a překvapené řidičce způsobil zranění krku, se kterým se léčila několik týdnů,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková (o případu jsme psali zde).

Dosud netrestaný muž byl obžalovaný z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví.

„Soud obžalovaného muže shledal vinným, ovšem upustil od jeho potrestání a uložil mu ochranné psychiatrické léčení v ambulantní formě. Rozhodnutí soudu se opírá o závěry znaleckého posudku a plyne ze skutečnosti, že na jednání obžalovaného mělo vliv jeho onemocnění, které není důsledkem požívání jakýchkoliv návykových látek,“ sdělil iDNES.cz mluvčí zlínského okresního soudu David Kolumber.

Vzhledem k okolnostem navrhoval upuštění od trestu také státní zástupce.

S léčbou začal už před soudním líčením

Muž vypověděl, že si celý incident vůbec nepamatuje. Podle lékařů už dva roky trpí těžkou epilepsií, kvůli čemuž je už dva roky v invalidním důchodu. S ambulantní léčbou u psychiatra dobrovolně začal už před soudním líčením.

Dříve pracoval u hradní stráže a potom u městské policie jako psovod. V době spáchání činu měl podle soudního znalce sníženou příčetnost a ovládací schopnosti.

K soudu přišel muž v doprovodu své sestry a s holemi v rukou. Už před začátkem líčení působil rozrušeně a v soudní síni vydržel jen půl hodiny. Poté požádal, aby soud pokračoval v jeho nepřítomnosti.

„Kromě uložené léčby soud dále rozhodl o povinnosti obžalovaného nahradit škodu zdravotní pojišťovně,“ zmínil mluvčí Kolumber. Škoda činí 5 500 korun.

Rozsudek zatím není pravomocný, lhůtu na podání případného odvolání si vyžádal obhájce nepřítomného muže.