Zlínský soud řeší vydírání policisty právníkem, zazněly i odposlechy

  16:34aktualizováno  16:34
Zlínský soud řeší případ vydírání elitního policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Obžalovaný je právník a jeden z představitelů ČSSD ve Zlíně Josef Kapušňák. Ten tvrdí, že jde o účelové řízení. Soud přehrával jeho podezřelé odposlechy.

Právník Josef Kapušňák u zlínského soudu vystupuje jako obžalovaný. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Většinou sedí u lavice obžalovaných v pozici obhájce. Teď si ale známý zlínský právník Josef Kapušňák musel vzít vlastního advokáta.

Je totiž obžalovaný z vydírání elitního policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a hrozí mu až šestileté vězení. Vinu popírá a tvrdí, že jde o snahu zbavit se ho jako "nepohodlného" právníka.

"Celé přípravné řízení je vedeno účelově, je to porušení spravedlivého procesu," zdůraznila u soudu obhájkyně Jana Rejžková.

Podle žalobce mělo k vydírání dojít na schůzce před třemi lety. Tehdy se s Kapušňákem potkal Stanislav Švábenský, který pracoval ve zlínské pobočce elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Právník po něm měl žádat, aby "uklidnil" muže, který podal trestní oznámení na jednoho z Kapušňákových klientů.

"Pokud by to neudělal, hrozil podáním trestního oznámení na policistu kvůli uplácení," naznačil státní zástupce Jan Zúbek.

U soudu zněly odposlechy

Soudkyně Monika Horáková při pátečním jednání nechala přehrát zvukový záznam, který si Švábenský na schůzce tajně pořídil.

Z něj vyplynulo, že Kapušňák měl u sebe faktury k automobilu Švábenského. Podle nich za něj někdo v Německu zaplatil 16 tisíc eur, tedy zhruba 430 tisíc korun. Švábenský ho ale měl dostat pouze za necelých 300 tisíc korun.

"Je to prokazatelné svědecky i fakturačně a vypadá to na velký průser," konstatoval podle odposlechu Kapušňák, když si volal s bývalým elitním policistou z ÚOOZ Marianem Hanákem. Znají se asi dvacet let.

Hanák byl navíc Švábenského předchůdce ve zlínské pobočce elitního útvaru. Oba momentálně čelí obžalobě z braní úplatků, které podle obžaloby inkasovali od lidí ze zlínského podsvětí (více zde).

Zmíněný automobil měl být jedním z nich. Švábenský ho údajně dostal od Jana Švédíka, šéfa organizované skupiny, která tehdy vytvořila fiktivní řetězce firem, kšeftovala s kovovým odpadem a okradla stát na daních o stovky milionů korun. Švédík už byl za to odsouzený.

Vyhrožování? Dlužil mi, tak jsem byl naštvaný

V případu figuruje také Radim Čagánek, který je v současnosti obviněný z nelegálního obchodování s kovem a v podsvětí byl známý tím, že dokázal sehnat takzvané bílé koně. Právě Čagánek podal na jednoho z Kapušňákových klientů trestní oznámení a vyhrožoval mu.

"Dlužil mi peníze a nevracel je, byl jsem naštvaný," vysvětlil u soudu.

Právník se na schůzce s policistou domluvil, že pokud jeho klientovi pomůže, dokumentů k autu se zbaví. "Mám tady originály, klidně vám je pak dám," prohlásil podle nahrávky Kapušňák.

Rozsudek zatím nepadl. A velmi bude zajímat i zlínské politiky. Kapušňák se totiž stal členem nového městského výboru ČSSD. Pokud bude odsouzený, podle stanov by ze strany musel odejít (více o tom čtěte zde).

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

Povolební jednání ve Zlíně se vyostřuje a koalici schází hlas

Zlínský primátor Miroslav Adámek se svými spolustraníky sleduje výsledky...

Čtvrteční rozkol v hnutí STAN, jehož kandidát Petr Michálek, odmítl podpořit koalici s uskupením Rozhýbejme Zlín, za...

Volby ve Zlíně přinesly velkou obměnu, dvě třetiny zastupitelů je nových

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Ve Zlíně se po volbách vymění 27 ze 41 zastupitelů. I když ve volbách vyhrály strany stávající koalice, část voličů si...

V Babicích hořela mrazicí hala firmy Hamé, škody půjdou do milionů

V Podolí shořela budova bývalé školky (14. 7. 2018).

V areálu firmy Hamé v Babicích na Uherskohradišťsku dopoledne hořela mrazicí hala. Spíš než oheň nadělal škodu hustý...

Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami
Podporujte vývoj děťátka zábavnými hrami

Hraní není jen aktivita, která děťátko zabaví – je především důležité pro vývoj. Podpořte správný vývoj dítěte, aby se zároveň královsky bavilo a smálo na celé kolo. Máme pro vás několik hracích tipů, vyberte si podle věku vašeho dítěte.

Najdete na iDNES.cz