Věřitelé jsou s SK Zlín ve sporu kvůli zlínskému lyžařskému svahu.

Věřitelé jsou s SK Zlín ve sporu kvůli zlínskému lyžařskému svahu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Půjdou do insolvence, nebo získají klid? Soud rozhodne o osudu SK Zlín

  • 0
Pro Sportovní kluby Zlín (SK Zlín) to bude znamenat konec trápení, anebo začátek ještě většího. Každopádně by mělo být konečně jasno. Brněnský krajský soud na 30. srpna svolal jednání, na němž bude řešit další budoucnost klubů.

Jejich údajní věřitelé požadují 50 milionů korun a chtějí je poslat do insolvence. Soud jim buď vyhoví, anebo insolvenční řízení, které začalo loni v dubnu, zastaví.

„Pokud žijeme v právním státě, soud rozhodne v náš prospěch. Všechny pohledávky jsou smyšlené a některé i promlčené,“ tvrdí právník SK Zlín Radek Židlík.

V to věří i zlínští sportovci, protože kluby jich zastřešují asi pět tisíc a vlastní také největší sportoviště ve městě, včetně lyžařského svahu nad městem. O něj jde v této kauze především.

Zhruba deset let ho pod hlavičkami různých firem provozuje podnikatel Michal Cepek, který ale od SK Zlín dostal výpověď z nájmu. Cepek je současně i největším věřitelem. Jeho firma Sporthouse CZ Corporations chce skoro 30 milionů za to, že na svahu udělala řadu úprav za vlastní peníze.

„Nebudeme se do ukončení všech řízení k ničemu vyjadřovat,“ reagoval před časem Cepek.

Dalším věřitelem je firma Grelida (14 milionů) Martina Zmeškala, za ni však vystupuje také Cepek.

Dvě nařízená jednání soud zrušil

Podle vedení SK Zlín jde z Cepkovy strany o pomstu a snahu nechat je „vykrvácet“. Kvůli insolvenčnímu řízení se klubům komplikují cesty k dotacím, na kterých jsou závislé. Proto konání soudu vítají.

„Konečně budou kluby očištěny,“ věří ředitel SK Zlín Jaroslav Kotala.

Soudní jednání už bylo nařízeno dvakrát, ani jednou se však nekonalo. Jednou proto, že se ohlásil nový věřitel, podruhé onemocněla soudkyně.

„Může se zase stát, že se soud nebude konat. Ani by mě to moc nepřekvapilo,“ obává se Židlík.

I kdyby soud rozhodl v prvním líčení, jedna ze stran se odvolá. Pak bude mít ještě možnost dovolání. Pravomocné zastavení insolvenčního řízení, případně rozhodnutí o vyhlášení insolvence, tak bude známé až později.

„Byli bychom rádi, kdyby to bylo ještě letos. Je to pro nás životně důležité, abychom mohli bez problémů fungovat. Současná situace pro nás není komfortní,“ nastínil Kotala.

Přijdou další spory?

SK Zlín dostávají od města ročně na provoz sportovišť asi 7 milionů korun. Letos se za jejich správné využití musel zaručit předběžný insolvenční správce, jenž dohlíží na účetnictví klubu.

„Pokud se však situace zhorší, budeme zvažovat, jak postupovat dál,“ upozornil opakovaně náměstek zlínského primátora Ondřej Běták, který má tuto problematiku v kompetenci.

Na situaci klubů dohlíží i prozatímní věřitelský výbor, v němž je kromě firem Sporthouse CZ Corporations a Grelida ještě společnost Areál Josefa Šperky, která svah provozuje a jejímž jednatelem je také Zmeškal. Na něho ale není dohledatelný žádný kontakt.

Ani když soud rozhodne ve prospěch SK Zlín, které vlastní mimo jiné i fotbalový stadion, sportovní halu, kde se hraje volejbal i házená, nebo sportoviště na Vršavě, neznamená to ještě jejich definitivní vítězství. Údajní věřitelé totiž mohou návrhy na insolvenci podat znovu a celý proces se může zopakovat.

„Nebyli bychom první subjekt v Česku, který by byl takto vydírán donekonečna,“ nastínil Židlík.