Marcel Kerouš u kroměřížského soudu.

Marcel Kerouš u kroměřížského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Schizofrenik, který před lety zabil matku mačetou, zůstane v léčebně

  • 5
Psychicky nemocný Marcel Kerouš, který v roce 2003 v bytě na zlínském sídlišti Jižní Svahy mačetou zabil svou matku a vážně zranil otce, musí dál zůstat v psychiatrické nemocnici. Kroměřížský soud zamítl jeho žádost o propuštění.

Mluvil málo, na otázky odpovídal stručně a jen s obtížemi hledal správná slova. „Já bych určitě radši ambulantně se léčil, bral prášky. Chtěl bych domů za otcem,“ pronesl u soudu osmatřicetiletý Marcel Kerouš.

Své přání zopakoval několikrát, přesto se jevil spíš apatický a silně utlumený léky. Na dotaz soudce, jak se mu nyní zdravotně daří, odpověděl: „Jde to, myslím, že to půjde.“

Znalec vypověděl, že další pobyt v psychiatrické nemocnici už nemůže současný stav pacienta víc zlepšit, jeho propuštění do ambulantní léčby ale označil za riziko.

Kerouš trpí paranoidní schizofrenií, tedy vážným psychiatrickým onemocněním, které se dostalo do chronického stádia. V důsledku toho u něj došlo i k rozpadu osobnosti.

„Rozpozná případné zhoršení stavu, třeba rostoucí neklid, není ale schopen reálného náhledu na svou nemoc,“ vysvětlil znalec Petr Nedoma.

Podle něj tedy není záruka, že by si Kerouš v případě zhoršení vzal léky nebo přivolal pomoc. Navíc několik zhoršení stavu už u něj v minulosti provázela agrese.

Ochranná léčba potrvá ještě rok

Znalec doporučil jeho propuštění, ale do domova se zvláštním režimem, aby byl zajištěný dohled a léčba.

Druhou možností je podpora terénních služeb Centra duševního zdraví. Pak by Kerouš mohl žít u otce, jenomže síť center teprve vzniká a ve Zlínském kraji není ani jediné. „Nejbližší začíná fungovat v Přerově,“ dodal Nedoma.

Soudce Petr Marák tedy rozhodl o prodloužení ochranné léčby o jeden rok. „V té době může (Marcel Kerouš) jednat s terénními pracovníky, či žádat o přijetí do některého ze sociálních zařízení,“ podotkl Marák.

Kerouš totiž na dotaz státního zástupce Romana Kafky přiznal, že ačkoliv znal výsledky znaleckého zkoumání, o této variantě neuvažoval. V úvahu pro něj přicházel jen návrat domů.

„V současné době tak není jiné řešení než pokračovat v ústavní formě léčení. Reálně totiž hrozí riziko recidivy,“ podotkl žalobce Kafka.

Po propuštění do ambulantní léčby nebral pravidelně léky

Otec muže k soudu nepřijel. Žije v obci Hostišová, kam za ním syn jezdí na víkendy jednou za dva týdny. „Nejsou s ním problémy,“ uvedl otec před časem.

Jenomže už dřív takový pokus ztroskotal. Soud propustil jeho syna do ambulantní léčby v roce 2005 (více zde), otec ale nedokázal zajistit, aby pravidelně bral léky. Na ty bude odkázaný po zbytek života a pokud je vysadí, může být nebezpečný okolí i sobě.

Marcel Kerouš rodiče napadl před čtrnácti lety. Matka brutální útok nepřežila, otec měl těžké zranění břicha (více zde). Za svůj čin nebyl Kerouš trestně odpovědný a skončil v péči psychiatrů.

Hned po pár dnech ale spolu se dvěma komplici z kroměřížské psychiatrie utekl, policisté jej objevili skrytého v porostu ve zlínské části Mladcová. Vyzbrojen byl sekerou a kuchyňským nožem, při zatýkání ale nekladl odpor (více zde).