Vrchní soud snížil trest muži, který málem utopil údajného dlužníka

  14:57aktualizováno  14:57
Ze 17 let na 15,5 roku snížil Vrchní soud v Olomouci trest Martinu Schenkovi, který se pokusil zavraždit muže ve Viganticích na Vsetínsku. Jeho kamarádovi Michalu Macháčkovi, který jej při brutálním útoku povzbuzoval a vše natáčel na video, naopak trest zpřísnil o rok na devět let.

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) | foto: Vladislav Galgonek ČTK

Proti původnímu rozsudku olomouckého krajského soudu se odvolali oba obžalovaní i žalobce, který žádal přísnější trest právě pro Macháčka.

Podle soudu byl u jednadvacetiletého Martina Schenka trest nepřiměřeně přísný, nepodařilo se podle něj doložit, že svůj čin spáchal ze zavrženíhodné pohnutky.

Naopak osmadvacetiletému Macháčkovi soudci zpřísnili i právní kvalifikaci. Místo podněcování k trestnému činu jej poslali do vězení za pomoc při pokusu o vraždu, kde je sazba podstatně přísnější.

Oba obžalovaní se navíc na základě rozhodnutí soudu musejí podrobit ústavní ochranné protialkoholní a protidrogové léčbě.

Hlavním důkazem bylo video, které natočil obžalovaný

Schenk se podle rozsudku v listopadu roku 2015 pokusil zabít muže, který mu údajně dlužil peníze. Macháček ho při útoku povzbuzoval. Schenk podle spisu poškozeného nejprve zkopal, fackoval a poté ho hodili do potoka, kde byl vystaven dalšímu surovému bití. Schenk mu několik minut potápěl hlavu pod vodu a snažil se ho utopit.

Macháček útok natáčel a podle obžaloby se brutálnímu násilí hlasitě smál. Schenk nakonec poškozenému klekl na hlavu. Napadený nezemřel jen shodou šťastných náhod a díky včasné lékařské pomoci, stojí v obžalobě.

Hlavním důkazem byl paradoxně videozáznam, který Macháček natočil. Soud neměl zpočátku k dispozici k videu zvuk a Macháčka, který se stavěl do role zachránce, proto nechal v době vazebního řízení na svobodě.

Brutální napadení cizince a snaha o podpálení „arabáků“

Macháček je obžalovaný i z dalších trestných činů, a to kvůli brutálnímu napadení, které se odehrálo o čtyři měsíce později v Rožnově pod Radhoštěm. V březnu vnikl podle obžaloby do pokoje cizince, pěstmi ho bil do hlavy, pak i kovovou tyčí. Muž utrpěl zlomeniny nosu a žeber. Macháček byl za to obžalován z porušování domovní svobody, pokusu vydírání a krádeže.

Podle spisu navíc o tři dny dříve ve stejném městě před rychlým občerstvením položil kanystr s benzinem a odešel na přilehlé parkoviště. U sebe měl sekeru a kuchyňský podpalovač. Strážníkům pak řekl, že jde podpálit „arabáky“. Státní zástupce ho obžaloval z pokusu o násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

Tyto případy však odvolací soud vrátil zpět krajskému soudu s tím, že rozsudek byl nepřezkoumatelný. Soud bude muset doplnit i dokazování.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Muž hledal přes inzeráty lásku a auto, žena ho podvedla nabídkou obojího

Ilustrační snímek

Pokus staršího muže najít si známost a zároveň koupit auto zneužila žena z Přerovska. V novinách objevila jeho dva...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Ve Zlíně jdou nakonec s ANO a STAN do koalice lidovci, Piráti a ODS

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Ve Zlíně po turbulentním vývoji má vzniknout koalice pěti stran. Primátora si nárokuje vítězné ANO, vládnout chce spolu...

Najdete na iDNES.cz