Maroš Straňák (vlevo) a David Šimon u zlínského soudu.

Maroš Straňák (vlevo) a David Šimon u zlínského soudu. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Muži odsouzení za vraždu seniora s žádostí o obnovu řízení neuspěli

  • 0
O obnovu řízení usilovali dva muži odsouzení k dlouhým trestům za brutální vraždu seniora ve Slopném na Zlínsku. Chtěli toho dosáhnout pomocí nového důkazu - komunikace jednoho z nich na Facebooku. Soud ale obnovu řízení nepravomocně zamítl.

Nyní osmadvacetiletý Slovák Maroš Straňák si od roku 2014 odpykává pětadvacetiletý trest. O tři roky mladší Čech David Šimon z Uherského Hradiště si má ve vězení odsedět 21 let (rozsudek zde).

Sedmasedmdesátiletého muže zavraždili v září 2011 v jeho domě ve Slopném. Muž zemřel trýznivou smrtí a Straňák se Šimonem, kteří byli odsouzení i za podíl na dalších loupežích, si z domu odnesli asi tři tisíce korun a šperky v hodnotě asi čtrnáct tisíc (co přesně se v domě stalo, čtěte zde).

Oba to popírají a Šimon se nyní na soud obrátil s tvrzením, že přináší nový důkaz. Snažil se prokázat, že ještě kolem půl osmé večer komunikoval prostřednictvím Facebooku s kamarádkou.

„Trestný čin se stal v době, která nebyla jednoznačně určena. Podle pravomocného rozsudku to bylo v nezjištěné době ve večerních hodinách, pravděpodobně mezi 19. a 20. hodinou. Uvádí se tedy doba pravděpodobná, ale současně i doba další, podstatně širší, ve které mohl být trestný čin spáchán. Nemáme stanovený přesný čas,“ zdůvodnil zamítnutí zlínský soudce Radomír Koudela.

Obhájce: Celé se to mohlo odehrát i jinak

Šimon hovořil o tom, že v roce 2011 ještě měl mobilní telefon bez internetu, na Facebook se tak údajně dostal pomocí počítače a veřejné wi-fi sítě v restauraci ve více než 40 kilometrů vzdáleném Uherském Hradišti.

„Není to možné. Opětovně jsme se dotazovali restaurace a wi-fi tam v té době rozhodné nebyla k dispozici,“ zdůraznil však soudce.

„Není jednoznačné, odkud se komunikace odehrála. Tato komunikace každopádně omezila část doby, ve které mělo dojít ke spáchání trestného činu, ovšem nevyloučila, že by jej obžalovaní v době uvedeném v rozsudku nemohli spáchat. Tyto důkazy dle našeho neumožňují obnovu řízení, proto byl návrh zamítnut,“ doplnil.

Šimon se Straňákem na to reagovali tím, že proti verdiktu podají stížnost, jíž se bude zabývat vrchní soud.

„Odůvodnění mě osobně nepřesvědčilo, byť jsem si vědom, že jde o velmi složitý případ. Jsou určité důkazy, které nasvědčují, že na místě mohli být, ale celé se to mohlo odehrát úplně jinak. To je mé základní přesvědčení o případu,“ uvedl Straňákův obhájce Marek Kocáb.

„Soudce dobu smrti posouvá doleva doprava, jak mu to pasuje. Nejde k tomu říct nic slušného. Soud tak rozhodl, protože nemají důkazy. Když případ obnoví, je jasné, že ho pustí,“ reagoval Šimonův otec Dalibor Šimon.