Oplocení od Domu kultury ve Zlíně musí zmizet.

Oplocení od Domu kultury ve Zlíně musí zmizet. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Oplocení zlínského Domu kultury musí zmizet, nařídil soud

  • 6
Vyhrocená situace kolem Domu kultury ve Zlíně, v němž působí i hudební a taneční soubory, se dostala do další fáze. Oplocení a zátarasy, které zhruba dva týdny blokují většinu vchodů do budovy, musí na základě rozhodnutí soudu zmizet.

Pokud to firma, jež je na toto místo umístila, neudělá do dnešního dne, nařídí jí to exekutor.

„Vnímáme to pozitivně. Čtyři sta dětí, které u nás působí, bude mít větší jistotu,“ reagovala ředitelka Domu kultury Ludmila Křížanová. Oplocení zamezilo také vstupu do bankovní pobočky, masny i pekařství, které tady už řadu let fungují.

Ze dne na den museli provozovatelé zavřít a mohli jen skřípat zuby. Společně se obrátili s žalobou na soud, který vydal předběžné opatření, v němž jim dal za pravdu.

„Předložené listiny prokazují, že žalovaný nejedná poctivě, když záměrně blokuje činnost žalobců, přičemž svým nepoctivým jednáním zneužívá svého práva (nájmu), jež se vztahuje k dotčeným pozemkům,“ napsal v odůvodnění soudce Tomáš Pavlíček.

„Přitom je nezbytně nutné, aby žalující měli zajištěn přístup, který je možný jedině přes dotčené pozemky, přičemž v opačném případě je fungování provozoven žalobců zcela znemožněno,“ uvedl dále.

Jinými slovy tak řekl, že jde ze strany majitele pozemků o obstrukci. O tom mluví i Křížanová. Podle ní se „hraje“ o Dům kultury, který stojí na lukrativním místě u vstupu do baťovského areálu v centru.

Cream odmítá propojení s podnikatelem Gremlicou

Pozemky kolem budovy vlastní společnost MH - Investment se sídlem v Praze, jejímž jednatelem je Petr Gremlica. Uvedl, že plochy pronajal firmě Gameel group. Její jednatel má trvalé bydliště na městském úřadě v Tanvaldu. „Vzhledem k tomu, že předmětné pozemky pouze pronajímáme a nemáme bližší informace o hospodaření na nich, nemůžeme vám sdělit nic bližšího,“ informoval Gremlica.

Některé plochy u Domu kultury dříve patřily firmě Cream, která v baťovském areálu vlastní řadu nemovitostí. Ta je směnila s Gremlicovou společností. Podle Křížanové jsou spolu propojené. Cream to odmítá.

„Na současném dění kolem privátní firmy Dům kultury se nijakým způsobem nepodílíme a nijak do něj nevstupujeme,“ uvedl mediální zástupce Creamu Robert Jašek.

Podle obchodního rejstříku přijal R. E. uzavřený investiční fond, což byl předchůdce Creamu, jmění firem, v nichž působil Gremlica.

Čerstvé rozhodnutí soudu dává šanci provozovnám, které kvůli oplocení musely skončit. Jakmile budou přístupy volné, Křížanová jim nabídne, aby se sem vrátily. „Stoprocentně bychom se vrátili. Pokud v pátek oplocení zmizí, můžeme v pondělí otevřít,“ přiblížil Rostislav Matula, který zde provozoval řeznictví.

„Máme tam veškeré vybavení, stačí jen navézt zboží a můžeme prodávat,“ přidal se majitel pekařství Vlastimil Javor, který v Domu kultury měl prodejnu. „Jestli se to ale potáhne delší dobu, tak už to bude na zváženou,“ doplnil.

V trochu jiné situaci je GE Money Bank, která uzavřenou pobočku nahradila mobilní, jež funguje před budovou. Služby zákazníkům poskytuje, byť v menším komfortu.

Spor o pozemky se táhne delší dobu. Restaurace Canada Pub, jež v budově také sídlí, musela loni zbourat zahrádku, která stála na plochách firmy Cream. Ty původně patřily Zlínskému kraji.