Exploze a následný požár kuchyni zcela zničily.

Exploze a následný požár kuchyni zcela zničily. | foto: HZS Zlínského kraje

Za výbuch kotle v kuchyni restaurace stojí před soudem technik a provozní

  • 9
Loňským výbuchem kotle, který v kuchyni restaurace v Napajedlích vážně zranil brigádnici, se začal zabývat soud ve Zlíně. A přišel na několik dalších pochybení v restauraci - žena pracovala bez smlouvy, chyběla také nájemní smlouva na podnik.

Je to případ, v němž dva lidé neodvedli svoji práci důkladně a kvůli tomu přišel třetí člověk o zdraví.

Pětapadesátiletá žena loni v březnu pomáhala v kuchyni vyhlášené restaurace Baltaci v Napajedlích. Umývala tam nádobí i zem.

„Právě jsem vytírala podlahu a pak to po mně najednou teklo, hlavně po rukách. Nemohla jsem se zvednout, naštěstí mi pomohl kuchař,“ popsala u soudu ve Zlíně explozi kotle s polívkou.

Ženu polila směs rozpáleného oleje a páry a způsobila ji popáleniny 2. a 3. stupně na dvanácti procentech těla (o požáru jsme psali zde).

„Byl jsem otočený zády, najednou začaly lítat věci a trochu mě to odhodilo. Otočil jsem se a kuchyň byla v plamenech. Pomohl jsem paní a utekli jsem,“ popsal neštěstí kuchař, který končil službu.

Technik: Nenapadlo mě, že budou kotel dál používat

Za výbuch mohl technický problém, přesněji řečeno lidé, kteří ho nevyřešili.

Opravář kotlů Jan Sedláček a provozní restaurace Petr Štěpán se u soudu zpovídají z neúmyslného trestného činu obecné ohrožení. Sedláčkovi hrozí osm, Štěpánovi pět let vězení.

Zhruba jen měsíc starý kotel pomalu zahříval tekutiny. Do varu je dostal až po třech hodinách, i když běžné je, že to netrvá ani hodinu.

Servisní technik Sedláček se na kotel šel podívat po Štěpánově telefonátu. A zcela nestandardně podle spisu vyřadil havarijní termostat, který v krizových situacích snižuje teplotu obsahu.

„Chtěli po mně, ať to vyřeším. Byl jsem pod nátlakem. Říkal jsem jim, že je to jen dočasné řešení,“ říkal Sedláček.

„Nenapadlo mě, že budou kotel dál používat,“ dodal.

Brigádnice bez smlouvy, nájem bez smlouvy

Podle něho kotel potřeboval nový provozní termostat, který byl nefunkční.

Havarijní termostat fungoval jako pojistka, ale snižoval výkon kotle. Když byl vyrušený, objevila se na dně kotle výduť.

Toho si po pár dnech všimli kuchaři. Nahlásili to provoznímu Štěpánovi, který pracoval také jako kuchař.

„Nebylo to na závadu, vařilo se normálně dál. Říkal jsem si, že je to špatný kotel a bude ho třeba vyměnit,“ vypověděl Štěpán.

Tvrdil však, že na technika s opravou nenaléhal a pouze koupil potřebnou součástku k úpravě kotle. Šlo o takzvaný dvouplášťový kotel.

Mezi plášti byl rozpálený olej, který ohříval jídlo. Přes poškozené dno se smíchal se sedmdesáti litry polévky. Tím se několikanásobně zvětšil její objem, pak směs páry a oleje explodovala.

Během hlavního líčení se ukázalo, že technická závada nebyla jediným problémem v napajedelské restauraci Baltaci. Zraněná brigádnice, která se dodnes léčí, pracovala bez smlouvy, neprošla bezpečnostním školením a neměla tušení, že je s kotlem problém.

Štěpán navíc podepsal nájemní smlouvu na restauraci s majitelem firmy Baltaci s Lukášem Žaludkem, který je jeho příbuzný, až den po výbuchu.

A navíc se zpětným datem, k 1. lednu 2014. Štepán se v ní zavázal, že si ohlídá revize, o něž se nestaral. „Smlouvu jsem nečetl,“ řekl Štěpán.