Byla to chyba, komentoval právník úřadu přijetí peněz za pomoc s dotacemi

  15:12aktualizováno  15:12
Dva úředníci, kteří podle obžaloby pomáhali nelegálně čerpat eurodotace na hotely, vypovídali u soudu ve Zlíně. Shodně přiznali, že za náklonnost k podnikatelům přijali finanční odměnu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Nepatřili sice k hlavním postávám kauzy podvodů s evropskými dotacemi, nicméně podle obžaloby se na nich podíleli. A za to jim hrozí vězení.

Antonín Hajdušek byl právníkem odboru kontroly a plateb a Hana Strnadelová vedoucí odboru řízení projektů Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava, jež rozděloval peníze z Bruselu. I díky jejich přičinění šlo podle obžaloby 50 milionů korun nelegální cestou na výstavbu čtyř hotelů a penzionů ve Zlínském kraji.

Oba připustili, že jednali za hranou, ale tvrdí, že se jen snažili vyjít vstříc podnikatelům, kteří o peníze žádali a jsou také souzeni.

„Pracovníci měli hledat způsoby, jak má být dotace proplacena, ne důvody, aby proplacena nebyla. Měli jsme se chovat maximálně vstřícně,“ vypovídal Hajdušek, jenž pomáhal s podáním a kladným vyřízením žádostí.

„Uznávám, že jsem se ocitl za čarou toho, co by měl právník odboru kontroly dělat. Ve vztahu ke dvěma projektům jsem přijal finanční částku. Byla to chyba, je mi to líto,“ kál se.

Přiznal přijetí asi deseti tisíc korun, o čemž neinformoval nadřízené. Ke korespondenci se žadateli si zřídil nový osobní e-mail.

Úřednice: Pochybila jsem vůči etickému kodexu

V podobném duchu vypovídala i Strnadelová, jež se podle obžaloby trestného činu dopustila na mateřské dovolené.

„Byla jsem oslovena, jestli bych nechtěla pomoci některým žadatelům s vyplněním formulářů. Přijala jsem,“ řekla Strnadelová.

„Jsem ochotná přiznat, že jsem pochybila vůči etickému kodexu, kde je uvedeno, že nemám dělat činnosti, které mě obohatí,“ pokračovala.

Podle svých slov přijala odměnu 7 500 korun, kterou brala jako přilepšení k mateřské.

Vše podle spisu řídil vedoucí oddělení plateb úřadu regionální rady ROP Karel Holoubek, který požádal o výpomoc kolegy. Sám je obžalovaný, že vyinkasoval za nadstandardně vstřícný přístup kolem 100 tisíc korun.

„Jde o nepochopení aktivit a činností v rámci administrativy a zpracování. Nepopírám činnosti, které nastaly, ale jsou to dnes standardní činnosti dotačního managementu,“ hájil se u prvního líčení Holoubek.

„Vedou k tomu, aby byla dotace vyčerpána, a to oprávněně. Ne aby bylo podvodné vyplacení,“ doplnil (viz též Bylo to na hraně, přiznal muž obžalovaný z milionových dotačních podvodů). 

Některé hotely policie zabavila

Hlavním zákazníkem byl podnikatel Jaroslav Šesták, jenž i s Holoubkovým přičiněním získal dotace na hotel a penzion Morava v Otrokovicích. U soudu odmítl vypovídat. Žádal ještě o peníze na hotel Formule ve stejném městě. Ty však nedostal, podle obžaloby proto, že neměl stavební povolení.

O dotace žádala firma Rainer CZ, v níž Šesták oficiálně nefiguruje.

„Vystupoval za společnost na základě generální plné moci,“ upřesnila žalobkyně Pavlína Nesvadbová.

„V rozporu se základními povinnostmi úředníka a etickým kodexem kontaktoval (Holoubek) Šestáka a nabídl mu, že jeho firmě pomůže získat dotaci,“ tvrdí.

Další dotace měla jít na přestavbu Měšťanského domu v Kroměříži, o což žádala firma Z-Fin podnikatele Jaromíra Vystrčila, jenž je také obžalovaný.

„Potřeboval jsem Holoubka. Agenda poskytování dotací, zvláště pak zadávání veřejných zakázek, je velmi složitá a za firmu jsem to dělal sám. Neměl jsem na to, abych na to někoho zaměstnával,“ vypovídal Vystrčil, který vlastní ještě hotel na Rusavě.

Další neoprávněná dotace šla podle žalobkyně na hotel Hit v Horní Bečvě, který patřil společnosti Michala Kozlovského. Ten už ho ale prodal a hotel se jmenuje jinak. Kozlovský je také mezi obžalovanými.

Policie zabavila hotely Šestáka a Vystrčila, obžalovaným hrozí až 12 let vězení. Trestné činnosti se podle státní zástupkyně dopouštěli mezi lety 2008 až 2015. Proces bude pokračovat příští týden.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Dobrovolníci budují Zahradu poznání, představí pestrou valašskou přírodu

V areálu Valašského ekocentra ve Valašském Meziříčí budují nadšenci Zahradu...

Unikátní přírodní plochu plnou atraktivních expozic, interaktivních výukových prvků i herních atrakcí budují ve...

Skanzeny z celé země se sjednotí, pomohou jim i odborníci z Rožnova

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm.

Skupina nejvýznamnějších kulturních institucí, které nesou v názvu slovo národní, se rozroste. Od 1. ledna 2019 vznikne...

Lékaři v Hradišti měnili kloub prstu, v okresních nemocnicích je to rarita

Lékaři v Uherském Hradišti provedli výměnu drobného kloubu prstu ruky.

Výměna malého kloubu prstu ruky? Pro uherskohradišťské ortopedické oddělení to byla výjimečná operace. Na kloubní...

Najdete na iDNES.cz