Byla to chyba, komentoval právník úřadu přijetí peněz za pomoc s dotacemi

  15:12aktualizováno  15:12
Dva úředníci, kteří podle obžaloby pomáhali nelegálně čerpat eurodotace na hotely, vypovídali u soudu ve Zlíně. Shodně přiznali, že za náklonnost k podnikatelům přijali finanční odměnu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Nepatřili sice k hlavním postávám kauzy podvodů s evropskými dotacemi, nicméně podle obžaloby se na nich podíleli. A za to jim hrozí vězení.

Antonín Hajdušek byl právníkem odboru kontroly a plateb a Hana Strnadelová vedoucí odboru řízení projektů Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava, jež rozděloval peníze z Bruselu. I díky jejich přičinění šlo podle obžaloby 50 milionů korun nelegální cestou na výstavbu čtyř hotelů a penzionů ve Zlínském kraji.

Oba připustili, že jednali za hranou, ale tvrdí, že se jen snažili vyjít vstříc podnikatelům, kteří o peníze žádali a jsou také souzeni.

„Pracovníci měli hledat způsoby, jak má být dotace proplacena, ne důvody, aby proplacena nebyla. Měli jsme se chovat maximálně vstřícně,“ vypovídal Hajdušek, jenž pomáhal s podáním a kladným vyřízením žádostí.

„Uznávám, že jsem se ocitl za čarou toho, co by měl právník odboru kontroly dělat. Ve vztahu ke dvěma projektům jsem přijal finanční částku. Byla to chyba, je mi to líto,“ kál se.

Přiznal přijetí asi deseti tisíc korun, o čemž neinformoval nadřízené. Ke korespondenci se žadateli si zřídil nový osobní e-mail.

Úřednice: Pochybila jsem vůči etickému kodexu

V podobném duchu vypovídala i Strnadelová, jež se podle obžaloby trestného činu dopustila na mateřské dovolené.

„Byla jsem oslovena, jestli bych nechtěla pomoci některým žadatelům s vyplněním formulářů. Přijala jsem,“ řekla Strnadelová.

„Jsem ochotná přiznat, že jsem pochybila vůči etickému kodexu, kde je uvedeno, že nemám dělat činnosti, které mě obohatí,“ pokračovala.

Podle svých slov přijala odměnu 7 500 korun, kterou brala jako přilepšení k mateřské.

Vše podle spisu řídil vedoucí oddělení plateb úřadu regionální rady ROP Karel Holoubek, který požádal o výpomoc kolegy. Sám je obžalovaný, že vyinkasoval za nadstandardně vstřícný přístup kolem 100 tisíc korun.

„Jde o nepochopení aktivit a činností v rámci administrativy a zpracování. Nepopírám činnosti, které nastaly, ale jsou to dnes standardní činnosti dotačního managementu,“ hájil se u prvního líčení Holoubek.

„Vedou k tomu, aby byla dotace vyčerpána, a to oprávněně. Ne aby bylo podvodné vyplacení,“ doplnil (viz též Bylo to na hraně, přiznal muž obžalovaný z milionových dotačních podvodů). 

Některé hotely policie zabavila

Hlavním zákazníkem byl podnikatel Jaroslav Šesták, jenž i s Holoubkovým přičiněním získal dotace na hotel a penzion Morava v Otrokovicích. U soudu odmítl vypovídat. Žádal ještě o peníze na hotel Formule ve stejném městě. Ty však nedostal, podle obžaloby proto, že neměl stavební povolení.

O dotace žádala firma Rainer CZ, v níž Šesták oficiálně nefiguruje.

„Vystupoval za společnost na základě generální plné moci,“ upřesnila žalobkyně Pavlína Nesvadbová.

„V rozporu se základními povinnostmi úředníka a etickým kodexem kontaktoval (Holoubek) Šestáka a nabídl mu, že jeho firmě pomůže získat dotaci,“ tvrdí.

Další dotace měla jít na přestavbu Měšťanského domu v Kroměříži, o což žádala firma Z-Fin podnikatele Jaromíra Vystrčila, jenž je také obžalovaný.

„Potřeboval jsem Holoubka. Agenda poskytování dotací, zvláště pak zadávání veřejných zakázek, je velmi složitá a za firmu jsem to dělal sám. Neměl jsem na to, abych na to někoho zaměstnával,“ vypovídal Vystrčil, který vlastní ještě hotel na Rusavě.

Další neoprávněná dotace šla podle žalobkyně na hotel Hit v Horní Bečvě, který patřil společnosti Michala Kozlovského. Ten už ho ale prodal a hotel se jmenuje jinak. Kozlovský je také mezi obžalovanými.

Policie zabavila hotely Šestáka a Vystrčila, obžalovaným hrozí až 12 let vězení. Trestné činnosti se podle státní zástupkyně dopouštěli mezi lety 2008 až 2015. Proces bude pokračovat příští týden.

Autor:


Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Najdete na iDNES.cz