K budoucnosti hazardu se mají lidé ve Zlíně vyjádřit prostřednictvím ankety. Ilustrační snímek.

K budoucnosti hazardu se mají lidé ve Zlíně vyjádřit prostřednictvím ankety. Ilustrační snímek. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Zlín vypsal anketu o hazardu ve prospěch heren, tvrdí Sociologický ústav

  • 10
Zlín rozjel anketu o úplném zákazu hazardu. Podle členů Sociologického ústavu Akademie věd ČR je ale klíčová otázka návodná a jde na ruku loterijním společnostem. Píše se v ní, že po zákazu přijde město o miliony na kulturu či sport.

Z hazardu se ve Zlíně s blížícími se volbami stává třaskavé téma. Radniční anketu o úplném zákazu heren, která odstartovala 1. července, ostře kritizují členové Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Důvod? Formulace dvojice otázek na webu města a v radničním magazínu. Jedna z nich je podle odborníků manipulativní.

Její znění: „Mělo by dojít ve Zlíně k absolutnímu zákazu hazardu i za důsledků, jakými jsou ztráta cca 40 milionů Kč ročně pro sport, kulturu a sociální oblast a přesun hráčů do jiných obcí či na internet?“

Odborníci považují za návodnou druhou část dotazu. „Snaží se respondentovi vnutit, že zákaz hazardu nebude mít pozitivní efekt a město ještě přijde o peníze. Tlačí ho k odpovědi proti zákazu,“ myslí si Johana Chylíková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Anketní otázky k hazardu ve Zlíně

  • „Souhlasíte s postupem radnice, tedy zákazem hazardu v centru města a jeho fungováním na jiných místech pouze za průběžného plnění přísných podmínek?“
  • „Mělo by dojít ve Zlíně k absolutnímu zákazu hazardu i za důsledků, jakými jsou ztráta cca 40 milionů Kč ročně pro sport, kulturu a sociální oblast a přesun hráčů do jiných obcí či na internet?“

Lidé mohou hlasovat od 1. do 31. července na městském webu nebo anketním lístkem v červencovém vydání Magazínu Zlín.

A navíc to podle ní vypadá tak, jako by byla otázka šitá na míru provozovatelům hazardu. „Jednoznačně ‚kope‘ za to, aby se lidé postavili proti zákazu hazardu,“ nepochybuje Chylíková.

Tvrdí, že dotaz měl být jasný a bez dodatečných informací: „Souhlasíte s tím, aby byl ve Zlíně zakázán provoz herních automatů?“

Běták: Je mi jedno, co si myslí

Zlínského náměstka primátora Ondřeje Bětáka, který vyhlášku připravoval i s právníky města, kritika naštvala. „Chceme lidi seznámit se všemi informacemi, na základě kterých se můžou rozhodnout. Jestli si myslí sociologický ústav něco jiného, je mi to jedno,“ reagoval.

Radní se anketu rozhodli vypsat, přestože ve Zlíně od příštího roku začíná platit vyhláška, která vyhání herny z centra. Výsledek ankety ale není závazný jako u referenda.

O jeho vypsání se však snaží aktivisté ze sdružení Komunitní křižovatka, kteří upozorňují, že radnice používá podobné argumenty jako loterijní firmy.

„Cítím v tom tlak na město ze strany loterijních společností. Proto budeme podpisy na vypsání referenda sbírat tak dlouho, dokud jich nebudeme mít dost,“ naznačil šéf sdružení Tomáš Pasterný. O provázání mezi vedením města a konkrétním provozovatelem hazardu ale neví.

Podle socioložky Chylíkové z anketní otázky vyplývá, že „město má na provozu hazardu zájem“, nebo osoba, která ji formulovala, „implicitně vyjadřovala svůj názor a nedošlo jí, že otázka je návodná“.

Synot Tip odmítá referenda s krajními variantami

Běták se naopak podivuje, že aktivisté řeší hazard až pár měsíců před komunálními volbami, když vyhláška o jeho částečném omezení je schválená už tři roky.

„Město nikomu nestraní. Jsme mezi dvěma mlýnskými kameny: odpůrci a provozovateli hazardu,“ dodal Běták.

Největším provozovatelem hazardu v regionu je uherskohradišťský Synot Tip. Ten odmítá jednoduché otázky, na které lidé odpovídají, zda jsou pro, či proti plošnému zákazu hazardu.

„Referenda, která nenabízejí jinou možnost odpovědi než krajní varianty Ano a Ne, považujeme za nátlakové a populistické akce, které nepovedou k optimálnímu cíli,“ prohlásil ředitel Synot Tipu Petr Mikoška.

Plošný zákaz ve Zlíně by firmě přinesl vysoké finanční ztráty. Mikoška navíc tvrdí, že aktivisté sledují vlastní prospěch a Pasterný přes město čerpá peníze právě z hazardu.

Naráží tím na festival demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro, na které získalo sdružení Komunitní křižovatka za poslední tři roky od radnice 170 tisíc korun. Právě na podporu kulturních akcí přitom jde i výtěžek z hazardu.

„Nemám morální problém s tím, že jsme se přihlásili do dotačního programu,“ reagoval Pasterný.

Považujete otázky v anketě zlínské radnice k hazardu za návodné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 8. července 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 221
Ne
Ne 58