Lidovecký lídr a hlavní kandidát na hejtmana Jiří Čunek (vpravo) se sešel s...

Lidovecký lídr a hlavní kandidát na hejtmana Jiří Čunek (vpravo) se sešel s Janem Pijáčkem, který vedl kandidátku občanských demokratů. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Po dalším pádu zvažuje tradiční pravice ve Zlínském kraji slučování

  • 3
Krajské volby ukázaly, že tradiční pravicové strany ve Zlínském kraji nadále ztrácejí voliče. Pomoci jim může vytváření předvolebních bloků na regionální úrovni. Nic na tom nemění ani fakt, že ODS má šanci dostat se do nové krajské koalice.

Lidovecký vítěz krajských voleb Jiří Čunek překvapivě přizval ke čtvrtečnímu vyjednávání o nové koalici i ODS. Dosud to přitom vypadalo na svazek tří nejúspěšnějších stran: KDU-ČSL, ANO a STAN. Dohromady by daly většinu, jenže varianta s ODS je ještě pohodlnější.

Podrobné výsledky voleb ve Zlínském kraji

Čunek se setkal se zástupci všech tří možných partnerů. „Nebráním se širší koalici,“ prohlásil s tím, že více sdělí po uzavření dohody, což by mohlo být na konci týdne. Už dříve řekl, že nelpí na tom, aby měli lidovci většinu v radě.

„Jde ale o to, na čí úkor by křeslo dostala ODS,“ upozorňuje krajský předseda ANO Pavel Pustějovský.

PŘEHLEDNĚ: Volby 2016 ve Zlínském kraji

To však občanské demokraty netrápí. Jsou vděční za šanci vrátit se po čtyřech letech do vedení kraje.

„Program se lépe prosazuje z koaličních než opozičních lavic,“ netají krajský šéf ODS Stanislav Blaha.

TOP 09: Pomohlo by nám to

Ani možný návrat občanských demokratů do krajské koalice však nemění nic na skutečnosti, že pravicová politická scéna je roztříštěná na mnoho stran, které se stále hůře prosazují. A co víc, některým už jde na regionální úrovni o holé přežití.

Kdysi ambiciózní a sebevědomá TOP 09 propadla už ve druhých volbách za sebou. V krajských dostala dvě procenta hlasů, před dvěma lety v komunálních volbách ve Zlíně jen něco přes tři. A voliči ubývají také ODS, která kdysi vládla krajům i obcím.

Jednou z možností, jak z toho ven, je spojení do větších předvolebních bloků. O tom už delší dobu uvažuje krajská ODS.

„Jsem zastáncem toho, že by se strany na roztříštěné pravicové scéně měly spojit,“ říká Blaha.

„Otázkou ale je, za jakých okolností. Pokud by takový blok mohl vyhrát volby, mělo by to smysl. Ale pokud bychom se spojili jen proto, že jsme na pravici a získáme tím o něco víc hlasů, tak to by asi nefungovalo,“ přemýšlí.

Z Blahových slov je zřejmé, že odmítá účelová spojení. Potvrdil to, když se ODS před krajskými volbami nechtěla dát dohromady s Ivem Valentou a „jeho“ koalicí Soukromníků a Svobodných.

Stejnou nabídku dostala a stejně zareagovala i TOP O9, kvůli čemuž se ale nedostala do zastupitelstva.

„Před dvěma měsíci bych řekl, že je nesmysl se spojovat, po krajských volbách si to představit dovedu,“ přiznal krajský předseda TOP 09 Vlastislav Navrátil.

Porazit Čunka? To by za ANO musel kandidovat Gott

Chtěli 20 procent, mají jen necelých 16. Místní volební výsledek ANO je nejhorší ze všech krajů. Proč?

„Zlínský kraj je specifický v tom, že zde jsou už zabydlení Starostové, tradičně silní lidovci a přibylo několik pravicových subjektů. To vše je konkurence pro ANO,“ míní politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Krajské špičky ANO nehodnotí s několikadenním odstupem výsledky tak kriticky jako krátce po volbách. A poukazují na výrazné lídry jiných stran: vítězného Jiřího Čunka (KDU-ČSL), zlínského primátora Miroslava Adámka (STAN) a hazardního magnáta Iva Valentu (Soukromníci a Svobodní). V tomto pořadí získali i nejvíce preferenčních hlasů.

„Konkurence osobností byla velká. Abychom překonali pana Čunka, musel by za nás kandidovat Andrej Babiš nebo Karel Gott,“ řekla v nadsázce jednička ANO a poslankyně Margita Balaštíková. „Z tohoto úhlu pohledu náš výsledek byl chvalitebný,“ doplnila. Přitom před volbami říkala, že vše pod 20 procent bude neúspěch.

Krajský předseda ANO Pavel Pustějovský nabízel místo na kandidátce řadě nezávislých osobností, ale neuspěl. A mladé Babišovo hnutí si svá „lákadla pro voliče“ ještě nedokázalo vychovat. „Jsme tady příliš krátkou dobu na to, abychom vyprodukovali špičkové politiky, jaké má třeba KDU-ČSL,“ myslí si Pustějovský.

ANO se sice zaklíná tím, že nabízí odborníky, jenže známé tváře mu zkrátka scházely. „A podle odborníků lidé bohužel nevolí,“ popsal Pustějovský.

Ani předseda hnutí Andrej Babiš to nevnímá příliš negativně. „Je to spíš úspěch pana Čunka než náš neúspěch. Kdyby tam nebyl, dostali bychom o několik procent více,“ řekl MF DNES.

Podle Šaradína mohlo ANO napsat na kandidátku známější lokální zastupitele. Pozici jedničky Balaštíkové ale nezpochybňuje. „Každopádně by ANO mělo pořádně zanalyzovat výsledky krajských voleb, protože už příští rok se konají parlamentní volby,“ dodal Šaradín.

V nich bude konkurence podobně nabitá, kandidovat se chystá Valenta a i lidovci budou opět silní.

Topka navíc získala ve Zlínském kraji nejméně hlasů ze všech krajů. Podle Navrátila o její budoucnosti hodně napoví parlamentní volby příští rok.

„Pokud jinde dostanou 8 až 10 procent a my v kraji zase jenom dvě, bude to už vážné,“ tuší.

Spolupráce ve Zlíně se rýsuje

Navrátil i Blaha si dokážou spolupráci představit v příštích komunálních i krajských volbách. Byť ODS k tomu teď nemá takovou motivaci.

„Máme potenciál na svoji stranu získat více pravicových voličů než TOP 09,“ je přesvědčený Blaha.

Ve Zlíně si po předloňském propadáku v komunálních volbách TOP 09 s ODS už podávají ruce.

„Ani jedna strana není silný hráč. Máme šanci uspět, jen když vytvoříme blok,“ myslí si šéf zlínské TOP 09 Milan Baroň.

Nemusí ale jít pouze o tyto dvě strany, v úvahu připadá i spojení se Soukromníky a Svobodnými.

„Kvalitních kandidátů obdobného ideového smýšlení není mnoho, takže takovou spolupráci vítáme,“ naznačil krajský šéf Svobodných Tomáš Pajonk.

Valenta se k tématu odmítl vyjádřit. Podle politologa Pavla Šaradína z olomoucké Univerzity Palackého mohou podobné snahy uspět.

„TOP 09 potřebuje restart. Otázkou ale je, kdo může chtít oživit stranu, která ve volbách získá dvě procenta,“ řekl Šaradín.

Naráží tím na potřebu strany získat výrazné osobnosti. „Volební blok na komunální úrovni však dává smysl. Musí z toho ale být vidět, že chtějí prosadit program, nesmí to být jen umělá sestava. Potom by mohli získat i přes 10 procent hlasů,“ uvažuje Šaradín.

Podle něho může být pojítkem i „antibabišismus“, tedy blok, který se vymezí vůči šéfovi hnutí ANO.