Miroslav Maslák u zlínského soudu.

Miroslav Maslák u zlínského soudu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

O Masláka, jehož gang terorizoval podnikatele, se zajímá i Slovensko

  • 2
Slovenský soud projevil zájem o šéfa tamního podsvětí Miroslava Masláka, který si v Česku odpykává desetiletý trest za nevybíravé vydírání podnikatelů na Zlínsku a Vsetínsku. Jeho vážné konflikty se zákonem řeší i Slováci, aktuálně soud projednává Maslákovo napadení veřejného činitele.

Maslák, který je od loňského roku ve věznici ve Valdicích, s českým desetiletým trestem nesouhlasí a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. má i v domovské zemi na krku řadu průšvihů. Mimo jiné napadení veřejného činitele, které aktuálně řeší bratislavský okresní soud. Jeho soudce se proto obrátil na české kolegy, zda není vedeno řízení o vydání Masláka.

Kauza Maslák přehledně

„Okresní soud Bratislava I dostal vyjádření příslušného soudu v České republice, že vydávací řízení se nevede. Proto nadále zjišťuje možnost jednání v nepřítomnosti obžalovaného,“ uvedl mluvčí bratislavského soudu Pavol Adamčiak.

Pro trestní řízení už v Česku není potřeba

Masláka, který vymáhal pohledávky po moravských podnikatelích i s pomocí střelných zbraní a nerozpakoval se zapalovat jejich auta, poslala za mříže zlínská pobočka Krajského soudu v Brně.

Na ni se nedávno obrátil Krajský soud v Trenčíně v souvislosti s předáním Masláka k výkonu trestu na Slovensko. Rozhodnuto zatím nebylo, ale česká strana by proti tomu zřejmě nic neměla.

„Pro účely trestního řízení už ho nepotřebujeme. A po uplynutí trestu by byl stejně z České republiky vyhoštěn,“ podotkl zlínský krajský žalobce Roman Kafka.

Podobně se vyjádřil i předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Jaroslav Zbožínek, který rozhodoval o Maslákově odvolání, trest potvrdil a zároveň jej z Česka na dobu neurčitou vyhostil (více zde).

„O tom, jak je obžalovaný a jeho skupina nebezpečná, svědčí skutky. Jestliže hoří auta a střílí se do domů, tak taková osoba nemá v českém prostoru co dělat,“ prohlásil Zbožínek.

Změnu může způsobit už jen Nejvyšší soud, v jehož kompetenci je pravomocný rozsudek zrušit a vrátit případ k novému projednání.