Lidé ve Starém Městě mohou ušetřit, pokud plastový odpad vytřídí do pytlů a ty opatří speciální samolepkou. (Ilustrační snímek)

Lidé ve Starém Městě mohou ušetřit, pokud plastový odpad vytřídí do pytlů a ty opatří speciální samolepkou. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ve Starém Městě testují novinku: kdo třídí plasty, ušetří za poplatky

  • 20
Tři koruny za každý pytel vytříděného plastu mohou ušetřit obyvatelé Starého Města na poplatcích za svoz odpadu. Ve Zlínském kraji je tamní radnice průkopníkem, v dalších částech republiky už je přitom podobné zvýhodnění ekologicky myslících lidí běžnější.

Systém, který před měsícem Staré Město zavedlo, je jednoduchý. Rodina si na radnici vyzvedne samolepky s čárovým kódem, který bude pro každou domácnost jiný. Samolepku pak nalepí na pytel s vytříděným plastem a vynese jej v den svozu před dům.

"Není to povinné, ale lidem se to každopádně vyplatí," popsal starosta Starého Města Josef Bazala.

Každý označený pytel pak firma přejede čtečkou a zaznamená specifický kód domácnosti. Radnice tak bude mít přehled, kolik pytlů která rodina za rok vytřídila. A za to jí sníží poplatek za odpad. Zatím počítá se slevou tři koruny za každý pytel.

Pokud jedna rodina vytřídí pytel plastu každý týden, roční poplatek se jí může snížit až o 150 korun. "Není to závratná suma, ale my s tímto systémem teprve začínáme. Částka nemusí být konečná," upozornil starosta.

Zájem lidí roste

Novinka už spoustu lidí přesvědčila. Zatímco dosud třídilo plasty do pytlů 200 rodin, do nového systému se jich zapojilo už 350. Radnice přitom k jeho zavedení nic zvláštního nepotřebovala. Do čtečky a dalších věcí investovala 30 tisíc korun.

Staré Město je ve Zlínském kraji zatím jediné. Tento motivační systém už jinde v republice funguje.

V Moravskoslezském kraji se do něj zapojilo už několik obcí (více čtěte zde). Radnice v Budišově nad Budišovkou dává za kilogram plastu pět korun, za kilo papíru dvě koruny.

V Trojanovicích na Novojičínsku zase třídění bodují. Za pytel plastů dva body, za nápojové kartony jeden bod. Za každý bod se z poplatku za odpad odečítá pět korun.

"Jsou i takoví, kteří na poplatcích za odpad díky třídění nezaplatí ani korunu," přiznal starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Ve velkých městech nebo na sídlištích je to složitější

Podle odborníků se systém nehodí všude, spíš v malých obcích. "Třeba v krajském městě nebo na velkém sídlišti si to moc představit neodvedu," upozornil Marek Hruška z firmy Eko-Kom, která zajišťuje třídění a recyklaci obalového odpadu.

Obcím radí, aby si systém nejdřív vyzkoušely, aby se nestávalo, že lidé budou do pytlů dávat i jiný odpad jen proto, aby jich odevzdali co nejvíce.

Ve Starém Městě proto požadují, aby plasty byly v průhledných pytlích. A svozová firma jejich obsah namátkově kontroluje.

K systému se chtějí dostat i další obce Zlínského kraje. "Slyšeli jsme o tom a je možné, že toho využije v příštím roce více obcí v našem mikroregionu," naznačil starosta obce Rymice na Holešovsku Martin Bartík.

Obyvatelům by nabídl bodový systém a slevu na poplatku by věnoval těm nejlepším a nadprůměrně snaživým.

Ve Starém Městě i obcích na Holešovsku nevylučují, že by čárové kódy zavedli i na pytlový svoz papíru.