Zlínský stadion klubu SK Baťa

Zlínský stadion klubu SK Baťa | foto: Státní okresní archiv Zlín

Slavný zlínský stadion otvíral i Plánička, Zátopek zde lámal rekordy

  • 0
Otevření moderního stadionu U Elektrárny ve Zlíně bylo v roce 1934 velkou událostí, kterou si nenechal ujít ani legendární brankář František Plánička. Slavný stadion navždy zmizel v roce 1989, nyní je součástí projektu redakce MF DNES a iDNES.cz, v němž mohou čtenáři vybírat, které už neexistující objekty podle nich regionu nejvíce scházejí.

Když do Zlína přijel v roce 1934 čerstvý vicemistr a legendární fotbalový brankář František Plánička, byla to ohromná sláva. A nejen kvůli němu samotnému.

Plánička přijel s fotbalisty Slavie Praha na turnaj konaný 18. a 19. srpna, při kterém se slavnostně otvíral nový moderní stadion U Elektrárny mezi Dřevnicí a silnicí na Mladcovou.

Časopis Zlín v pátek 17. srpna 1934 v pozvánce na tuto akci napsal: "Jubilejní footballový turnaj bude beze sporu největší sportovní událostí Moravy v letošním roce. Účast mistra profi ligy ČSR SK Slavia Praha, který zaručil start svých representantů na světovém mistrovství v Itálii, proti kompletním ligovým teamům Židenic, Prostějova a proti zkonsolidovanému a zesílenému mužstvu SK Baťa Zlín, bude míti velikou přitažlivost pro všechny sportovce z dalekého širokého okolí."

Stadion klubu SK Baťa na snímku z roku 1937 i s Baťovými závody v pozadí.

Turnaj vyhrály Židenice. Místní ale nejvíc vzrušil zápas mezi SK Baťa Zlín a Slavií s Pláničkou v brance. Domácí Pražanům podlehli 2:3, i když ještě 17 minut před koncem vedli 2:0.

Na serveru YouTube je například možné si prohlédnout video z jiného utkání - protektorátního zápasu SK Zlín - Sparta Praha, který se na stadionu U Elektrárny odehrál v roce 1943 (odkaz zde).

Nový stadion nahradil deset let staré sportoviště blízko továrního areálu. Navrhl ho dvorní baťovský architekt František Lydie Gahura a na svou dobu byl velmi moderní. Podle původního projektu mělo jít o sportovní areál s halou a zařízením pro zimní sporty. Velký stadion s šestidráhovým běžeckým oválem využíval například Emil Zátopek, který tam dosahoval prvních rekordů.

ANKETA: Vyberte, které zmizelé stavby je nejvíc škoda

Ovál, který doplňovala krytá tribuna včetně řady tenisových dvorců, představoval vlastně první etapu celé výstavby. K dalšímu rozšíření už ale nikdy nedošlo.

Na stadionu se konávala mezistátní atletická utkání československé reprezentace, končil tam i Závod míru a koncem 60. let se na tamním trávníku hrál prvoligový fotbal, když gottwaldovští fotbalisté postoupili do nejvyšší soutěže.

Fotbal se ale postupně přesunul na Letnou na Cigánově a stadion postupně chátral. Nakonec musel ustoupit stavbě plynové teplárny v roce 1989.