Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavnosti vína v Hradišti: košt, tisíce krojů, nejlepší guláš i muzika

  10:41aktualizováno  10:41
Až padesát tisíc návštěvníků očekává o víkendu Uherské Hradiště. Ve městě se konají Slovácké slavnosti vína. "Taková přehlídka lidových tradic a živého folkloru z celého regionu má dosah daleko za hranice země," láká starosta Květoslav Tichavský. Lidé se mohou těšit na ochutnávky vín, otevřené sklepy, nažehlené kroje i dobrý guláš. Slavnosti však nabídnou víc.

Slavnosti vína slibují návštěvníkům zábavu a lákavý program po oba dny. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Program devátého ročníku Slováckých slavností vína je po oba dny zaplněný od rána až do pozdního večera. Všechny akce a vystoupení jsou zdarma. Začátek patří průvodu krojovaných, kde lidé uvidí téměř všechny kroje z obcí a měst na Slovácku. Pořadatelé počítají s tím, že v průvodu půjde na pět tisíc krojovaných.

Masarykovo náměstí zaplní tradiční jarmark řemesel se třemi stovkami stánků s vyřezávanými hračkami, vyšívanými ubrusy a keramickými hrnečky. Nebude chybět nabídka burčáku přímo od vinařů, domácí sýry a další občerstvení.

Kolem poledne budou ve Smetanových sadech soutěžit nejlepší kuchaři z mikroregionů o nejchutnější guláš letošních slavností. Jen kousek od kuchařů budou svou zručnost předvádět držitelé ceny Tradiční výrobek Slovácka.

Zlatá ulička nově nabídne Národní výstavu vín

Největší nápor návštěvníků ale čekají vinaři ve Vinohradské ulici. Takzvaná Zlatá ulička bude mít pro veřejnost otevřeno sedm sklepů a venkovní stánky. Odpoledne se k nabídce Vinohradské ulice připojí letošní novinka, Národní výstava vín.

"Je to nejvyšší vinařská soutěž v republice," upozornil Andrej Sabolčák, předseda Sdružení slováckých vinařů. Milovníci vína budou mít ve velkém stanu jedinečnou příležitost ochutnat ta nejlepší vína ze slovácké podoblasti.

Rodiny s malými dětmi najdou spoustu atrakcí v Bastionu, poblíž knihovny, na Zelném trhu nebo Mariánském náměstí. Skupina historického šermu Memento Mori nabídne historický kolotoč, rytířský souboj nebo loutkové divadlo. Odpoledne budou ve městě vystupovat cimbálové muziky, mužské sbory a večer zahrají lidové muziky i ve vinných sklepích.

Po oba dny budou v Uherském Hradišti otevřené všechny památky se vstupem zdarma. Navíc se v nich bude prezentovat na 70 obcí z různých mikroregionů Slovácka.

Košt v Redutě, diabli na náměstí a zavřené ulice

V neděli dopoledne mohou milovníci vína ochutnat na 300 vzorků červeného i bílého vína, košt se koná v Redutě. Jarmark na Masarykově náměstí zpestří v neděli před polednem koncert skupiny Ciganski diabli a přehlídka slavnostních krojů z celého regionu.

I letos musejí řidiči počítat s tím, že kvůli průvodu bude v sobotu mezi 9. a 12. hodinou dočasně zastaven provoz na hlavní spojnici mezi Kunovicemi a Starým Městem. Celý víkend je uzavřená Poštovní, Vinohradská a Nádražní ulice, nikdo nevjede ani na Masarykovo náměstí. Řidičům radnice doporučuje zaparkovat na velkých plochách u železniční stanice, kde za celý den zaplatí 20 korun.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Na Holešovskou Regatu letos dorazí Chinaski, Mirai i David Koller

Kapela Chinaski v nové sestavě

Přes dvacet tisíc lidí láká každoročně rodinný festival Holešovská Regata. Letos mu bude patřit pátek 22. a sobota 23....

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích

Kolonáda v Lázních Luhačovice.

Formální chyba zastavila výběrové řízení na rozsáhlou rekonstrukci kolonády v Luhačovicích. Práce, které mají stát přes...

Najdete na iDNES.cz