Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Když chceme volat mobilem, musíme vyběhnout na kopec, hlásí z obcí

  • 3
Signálem mobilních operátorů je nejlépe pokryté Kroměřížsko, naopak chybí v obcích na Valašsku. Zlepšení nepřišlo ani po vydražení licencí na sítě čtvrté generace.

Volat mobilem je v Salaši, malé slovácké vesničce s necelými čtyřmi stovkami obyvatel v podhůří Chřibů, téměř neřešitelný úkol.

„Signál tady má jediný operátor, pokrytá je ale jen asi polovina obce. Když si chce někdo zavolat z jiné sítě, musí vyběhnout na kopec,“ říká starostka Jitka Točková.

Jde o jednu z mnoha vesnic, jejíž obyvatelé zůstávají z velké části odkázáni na pevné linky, případně si musejí kupovat zesilovače, aby se k nim domů alespoň nějaký signál od operátora dostal. Vůbec nejmenší pokrytí ve Zlínském kraji hlásí Vsetínsko.

Operátoři se přitom před dvěma lety spolu s vysoutěženými frekvencemi od Českého telekomunikačního úřadu zavázali, že rychlým internetem přednostně pokryjí řídce osídlené a hospodářsky slabé regiony. Signál se tedy dostane i do míst, kde nyní chybí.

Jenže podle podmínek ČTÚ žádný z okresů Zlínského kraje mezi řídce osídlené okresy nepatří. Aspoň prozatím.

„Povinnost pokrytí je u nich až po pěti letech od aukce, tedy v roce 2018,“ sdělila Patricie Šedivá z tiskového oddělení T-Mobile.

Zlepšení pokrytí slibuje i očekávané sdílení sítí obou nejsilnějších mobilních operátorů na trhu. T-Mobile a O2 díky tomu budou v kraji společně poskytovat signál z několika stovek vysílačů.

„Dokončení sdílení sítě je naplánováno na rok 2017,“ naznačila mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Těžko se dostávají do dlouhých údolí mezi kopci

Jako první na řadu přijdou už příští rok vysílače na Zlínsku. Okresy Kroměříž, Uherské Hradiště a Vsetín mají následovat v dalších měsících.

Prozatím se k síti LTE (sítě čtvrté generace - pozn. red.) dostane ze zákazníků O2 na Vsetínsku pouze 82,5 procenta obyvatel, na Zlínsku je to 93,4 procenta.

Právě tyto okresy proto přijdou na řadu jako první. Na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku je signál o něco lepší. Díky tomu by se mohly vyřešit současné potíže například v Růžďce na Vsetínsku.

„Signál nám tu hodně kolísá. Pět minut je dobrý, dalších pět minut vůbec žádný. V horní části obce zvané Pod Skalou máme úplně hluché místo. Aby se lidé dovolali, musejí otevřít okna, případně vyběhnout ven,“ přiblížila starostka Růžďky Ludmila Palátová.

Pokrytí signálem rychlého internetu
VodafoneO2T-mobile
okres Zlín94,8%93,4%92,0%
okres Kroměříž97,8%97,2%97,0%
okres Uherské Hradiště95,9%95,1%93,9%
okres Vsetín87,8%82,5%80,4%
Zdroj: Pokrytí obyvatel podle ČTÚ (stav k polovině listopadu 2015), lte.ctu.cz

Ještě před několika lety byl signál mnohem stabilnější. Pro jeho kvalitní příjem však představuje překážku především členitý terén. A do dlouhých údolí mezi kopci se dostává velmi obtížně. O poměrně řídce osídlená místa navíc operátoři dlouhodobě nejeví přílišný zájem.

„Pokrytí těchto oblastí lze zajistit jen za cenu velmi vysokých nákladů. Většinou zde neexistují vhodné stavby pro umístění základnových stanic. Proto je třeba zajistit výstavbu vlastních stožárů, vybudovat dlouhé elektropřípojky a přístupové cesty,“ řekla Pecháčková.

Návratnost těchto investic je pak mizivá.

Obce mohou nabídnout místa pro stavbu stanic

Nejmladší z trojice mobilních poskytovatelů, firma Vodafone, nabádá nespokojené obce k větší spolupráci. Mnohdy totiž vlastní výškové stavby, kam by se nový vysílač mohl umístit.

„Vzhledem k nízké rentabilitě stanic v oblastech s řídkým osídlením může obec či kraj pomoci nabídkou vhodných a ekonomicky atraktivních lokalit pro vybudování základnových stanic,“ vysvětlila za Vodafone Markéta Kuklová.

Podobný krok zvolili před necelými třemi lety například v Provodově. Na tamním vodojemu umožnili Vodafonu postavit vysílač a operátor tak má v obci výrazně lepší pokrytí než jeho konkurence.

„Hodně obyvatel proto k tomuto operátorovi začalo přecházet,“ poznamenal starosta Marek Prachař.