Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlíně se nají i děti s celiakií, dietní obědy nabízí školy i školky

  7:13aktualizováno  7:13
Školní kuchyně ve Zlínském kraji se musejí vypořádat s nárůstem strávníků, kteří potřebují dietní jídla. Jen ve Zlíně potřebovalo dietní stravování v uplynulém školním roce 36 žáků základních škol a 12 dětí z mateřinek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Není to celkový počet dětí s dietou, jde jen o ty, které využívají školní kuchyně. Nejvíc jich chodí na Základní školu Slovenská. „Momentálně vaříme dva druhy diety, máme žáky s intolerancí na lepek a mléko,“ potvrdila vedoucí školní kuchyně Jana Nekudová.

To je schůdnější z variant, jejich obědy nemusejí vznikat v samostatné místnosti a s použitím zvlášť vyčleněného nádobí. „Dětem, kterým vaříme bez lepku, můžeme připravit v podstatě totéž co ostatním, ale v okamžiku, kdy se přidává mouka, oddělíme jejich porce a použijeme bezlepkovou,“ vysvětlila Nekudová.

Vaření pro děti trpící celiakií, které potřebují bezlepkové jídlo, je vůbec nejčastější dietou, s níž se rodiče na školy obracejí. Poměrně běžná je i nesnášenlivost mléčné bílkoviny a poptávka je také po šetřících dietách. Ty potřebují děti se žaludečními potížemi, případně v rekonvalescenci, nejčastěji po prodělané mononukleóze.

O tom, jestli škola bude vařit dietně, nebo ne, rozhoduje její ředitel nebo zřizovatel. Zákon to nenařizuje, velkou úlevou pro školy, které chtějí žákům vyjít vstříc, ale je, že to vůbec udělat mohou. Příslušná novela zákona je v platnosti přes dva roky.

Na Základní škole Slovenská ale diety vaří o deset let déle. Způsob si našli. „Dřív to bylo komplikovanější, rodiče si nosili suroviny a my z nich vařili pro jejich děti. Díky novele teď můžeme všechno potřebné nakoupit,“ podotkla Nekudová.

Ve Zlíně možnost nabízí 6 ze 13 základních škol, které zřizuje město. Stále častěji se ale problémy dotýkají i předškoláků. Z 22 mateřských škol jich dietně vaří pět.

Školy potřebují modernější kuchyně

„Ne všude pro to mají podmínky. Ale kuchyně ve školách a školkách postupně rekonstruujeme a děláme to už s ohledem na to, aby bylo možné v nich diety vařit,“ uvedla zlínská radní odpovědná za školství Kateřina Francová.

Třeba právě na Základní škole Slovenská se rekonstruovala kuchyně loni, za víc než 15 milionů korun. V posledních čtyřech letech město investovalo do šesti školních kuchyní téměř 62 milionů. A další se chystají. „Znamená to vyšší náklady během rekonstrukce, kde je to stavebně možné, děláme i oddělený prostor, v němž se dá vařit pro žáky s alergií na lepek,“ doplnila Francová.

To jsou vážnější případy, jejich porce s alergenem vůbec nesmějí přijít do kontaktu. Vadí i stopové množství, třeba to, co se vznáší ve vzduchu, když se v kuchyni nedopatřením rozsype sáček mouky. Samotný provoz kuchyní už pak finančně náročnější není, což potvrzují i zkušenosti z jiných měst.

„Suroviny třeba právě pro bezlepkovou dietu jsou sice dražší, zase ale v rekonstruovaných kuchyních klesá spotřeba energií, protože jsou tam modernější spotřebiče. V součtu tak diety provoz kuchyní nijak výrazně nezatěžují,“ reagovala místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

Počet alergiků bude narůstat

A třeba mateřská a základní škola v Tečovicích je důkazem toho, že se s problémem dokáže vypořádat i malá škola. Má jen první stupeň, přesto nabízí dvě z nejžádanějších diet.

O tom, zda dítě potřebuje dietní stravu, vždy rozhoduje lékař, jen přání rodiče nestačí. Školy, které se pro komplikovanější, ale žádanou službu rozhodnou, pak využívají služby nutričních specialistů.

Ti jim poradí, kde nakupovat suroviny, jak je skladovat nebo jak upravit recepty. „Ve Zlíně je pokrytí školami, které diety vaří, dobré,“ zhodnotila nutriční terapeutka Dagmar Černá, která odborně zaštiťuje několik škol ve Zlíně a po jedné ve Vsetíně a Uherském Brodě.

Zájem o školní kuchyni pro děti s dietami skokově narostl v posledních dvou letech. Ne proto, že by prudce přibylo alergiků a dětí s intolerancí na potraviny, ale právě proto, že školy takovou možnost nabídly. Je ale prakticky jisté, že počty strávníků budou narůstat.

„Dětí s potravinovými alergiemi přibývá, hlavně v nižším věku reagují na mléko, vejce, ořechy, objevuje se i jablko. Do jisté míry je to otázka lepší diagnostiky, ale rozhodně je jich víc,“ potvrdila lékařka Helena Zejdlová z dětské alergoimunologické ambulance Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Politici ve Zlíně slibují MHD zdarma, město by vyšla na čtvrt miliardy

Ilustrační snímek

Zástupci zlínské ČSSD jsou už osm let mimo městskou radu a protože to chtějí změnit, lákají před komunálními volbami na...

Najdete na iDNES.cz