Škole pro sluchově postižené dá stát méně peněz, musí propouštět

  7:49aktualizováno  7:49
Ministerstvo školství zasadilo Zlínskému kraji další ránu. Škola pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí, která je jedním z největších zařízení tohoto typu v zemi, dostane méně peněz a bude propouštět. Na konci ledna musí odejít sedm zaměstnanců. A totéž čeká i další speciální organizace v regionu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Pokud se bude takto pokračovat dál, tak to povede ke zrušení speciálního školství. Za chvíli nebude mít kdo dělat vychovatelskou práci a učit děti," kritizuje Marcela Volková, která pracuje ve škole pro sluchově postižené v Meziříčí dvacet let.

Udržet provoz a zajistit kvalitní vyučování bude totiž příští rok o dost složitější. Jednomu z největších zařízení tohoto typu v republice zadalo ministerstvo nepříjemný úkol - dostane o 15 % méně peněz a je na něm, jak si s tím poradí.

"Opatření se budou týkat celého provozu. Samozřejmě musí být zajištěn chod organizace a odpovídající výchovná a vzdělávací péče," nastínila Kateřina Savičová z tiskového odboru ministerstva školství.

Tyto děti nejde poslat do běžných škol, varuje vychovatelka

Ředitel Antonín Liebel se k záležitosti nejdřív vyjadřovat nechtěl, rozhodnutí pak komentoval velmi opatrně. "Týká se to všech, které řídí ministerstvo, bez výjimky. Šetříme na energiích, máme i vlastní vrt na vodu. Propouštíme zatím sedm zaměstnanců. Ti u nás skončí k 31. lednu," uvedl Liebel.

Zaměstnanci mají strach, že tohle je jen začátek a propouštění hned tak neskončí. "Jak to bude pokračovat dál, nikdo neví. Pokud dojde k dalšímu snížení pracovníků, porušíme normy. Máme přesně daný počet, kolik lidí se o děti musí starat," upozornila Volková.

"Opravdu si nedokážu představit, co s těmi dětmi bude. Copak je chtějí integrovat do běžných základních škol? To není možné," míní vychovatelka.

Kolik peněz skutečně škola v Meziříčí dostane, přitom bude jasné až začátkem příštího roku. "Nevíme, s jakým rozpočtem budeme hospodařit, rozhodovat se bude v únoru, možná později," podotkl Liebel, jehož škola letos oslavila 100 let od svého založení. Vzdělání a často i ubytování poskytuje více než dvěma stovkám žáků.

V Bystřici propouští pět lidí, ve Chvalčově končí všichni

Vyjednávání o tom, kdo a kolik peněz bude muset ušetřit, tak budou dál pokračovat. Podobně jsou na tom přitom i další organizace v kraji, některé diagnostické ústavy nebo dětské domovy.

"U nás snížíme počet pracovníků o devět procent. Místo plánovaných patnácti to považuji za úspěch," uvedl ředitel Dětského domova se školou v Bystřici pod Hostýnem Jiří Vodák.

I přesto, že z domova musí odejít pět pracovníků, předpokládají, že péče o děti se změny nedotknou. Jde ale o nouzový stav, další zásahy by už mohly mít nepříjemné následky.

Úspory už naopak příliš netrápí pracovníky výchovného ústavu ve Chvalčově, odcházejí totiž sami. Třetina dětí toto zařízení opustila, zbylo jich tu už jen 20.

"Žádal jsem o peníze na opravu internátu, ty jsem nedostal. Takže naše zařízení nemá budoucnost. Ministerstvo školství rozhodlo o jeho uzavření v roce 2014," uvedl ředitel výchovného ústavu ve Chvalčově Pavel Schönwälder.

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Psa na Kroměřížsku musel veterinář utratit, policie prověřuje možné týrání

Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe předtím, než jej veterinář musel utratit, má...

Policisté zjišťují, zda majitel týral psa v areálu firmy v Holešově na Kroměřížsku. Posoudit stav čtrnáctiletého Rexe...

Další z rubriky

Toulavý medvěd by se dal snáz vystopovat, kdyby byl sníh, říká ochranář

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

S odhalením pohybu medvěda škodícího na Valašsku by mohl pomoci první letošní sníh. Stopy zvířete by pak byly...

Zlínská zoo i skanzen v Rožnově zažívají veleúspěšný rok. I díky podzimu

Velmi dobře snáší nízké teploty ve zlínské zoo například tygr ussurijský.

Teplý podzim lákal k výletům a zvedl návštěvnost turistických cílů ve Zlínském kraji. Například zoologická zahrada ve...

Šíření kůrovce se na Valašsku nedaří dostat pod kontrolu

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm

Jsou jen dva možné scénáře. Kůrovcovou kalamitu zastaví mrazivá zima a deštivé jaro. Nebo skončí tehdy, až bude smrkový...

Najdete na iDNES.cz