Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škole pro sluchově postižené dá stát méně peněz, musí propouštět

  7:49aktualizováno  7:49
Ministerstvo školství zasadilo Zlínskému kraji další ránu. Škola pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí, která je jedním z největších zařízení tohoto typu v zemi, dostane méně peněz a bude propouštět. Na konci ledna musí odejít sedm zaměstnanců. A totéž čeká i další speciální organizace v regionu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Pokud se bude takto pokračovat dál, tak to povede ke zrušení speciálního školství. Za chvíli nebude mít kdo dělat vychovatelskou práci a učit děti," kritizuje Marcela Volková, která pracuje ve škole pro sluchově postižené v Meziříčí dvacet let.

Udržet provoz a zajistit kvalitní vyučování bude totiž příští rok o dost složitější. Jednomu z největších zařízení tohoto typu v republice zadalo ministerstvo nepříjemný úkol - dostane o 15 % méně peněz a je na něm, jak si s tím poradí.

"Opatření se budou týkat celého provozu. Samozřejmě musí být zajištěn chod organizace a odpovídající výchovná a vzdělávací péče," nastínila Kateřina Savičová z tiskového odboru ministerstva školství.

Tyto děti nejde poslat do běžných škol, varuje vychovatelka

Ředitel Antonín Liebel se k záležitosti nejdřív vyjadřovat nechtěl, rozhodnutí pak komentoval velmi opatrně. "Týká se to všech, které řídí ministerstvo, bez výjimky. Šetříme na energiích, máme i vlastní vrt na vodu. Propouštíme zatím sedm zaměstnanců. Ti u nás skončí k 31. lednu," uvedl Liebel.

Zaměstnanci mají strach, že tohle je jen začátek a propouštění hned tak neskončí. "Jak to bude pokračovat dál, nikdo neví. Pokud dojde k dalšímu snížení pracovníků, porušíme normy. Máme přesně daný počet, kolik lidí se o děti musí starat," upozornila Volková.

"Opravdu si nedokážu představit, co s těmi dětmi bude. Copak je chtějí integrovat do běžných základních škol? To není možné," míní vychovatelka.

Kolik peněz skutečně škola v Meziříčí dostane, přitom bude jasné až začátkem příštího roku. "Nevíme, s jakým rozpočtem budeme hospodařit, rozhodovat se bude v únoru, možná později," podotkl Liebel, jehož škola letos oslavila 100 let od svého založení. Vzdělání a často i ubytování poskytuje více než dvěma stovkám žáků.

V Bystřici propouští pět lidí, ve Chvalčově končí všichni

Vyjednávání o tom, kdo a kolik peněz bude muset ušetřit, tak budou dál pokračovat. Podobně jsou na tom přitom i další organizace v kraji, některé diagnostické ústavy nebo dětské domovy.

"U nás snížíme počet pracovníků o devět procent. Místo plánovaných patnácti to považuji za úspěch," uvedl ředitel Dětského domova se školou v Bystřici pod Hostýnem Jiří Vodák.

I přesto, že z domova musí odejít pět pracovníků, předpokládají, že péče o děti se změny nedotknou. Jde ale o nouzový stav, další zásahy by už mohly mít nepříjemné následky.

Úspory už naopak příliš netrápí pracovníky výchovného ústavu ve Chvalčově, odcházejí totiž sami. Třetina dětí toto zařízení opustila, zbylo jich tu už jen 20.

"Žádal jsem o peníze na opravu internátu, ty jsem nedostal. Takže naše zařízení nemá budoucnost. Ministerstvo školství rozhodlo o jeho uzavření v roce 2014," uvedl ředitel výchovného ústavu ve Chvalčově Pavel Schönwälder.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Najdete na iDNES.cz