Uherskohradišťská základní škola UNESCO pořádá pro své žáky pravidelné výjezdy...

Uherskohradišťská základní škola UNESCO pořádá pro své žáky pravidelné výjezdy do Londýna. | foto: archiv školy

Škola UNESCO v Hradišti chce vyučovat angličtinu na světové úrovni

  • 0
Školáci ze základní školy UNESCO v Uherském Hradišti mají šanci stát se součástí celosvětového projektu Cambridge English Schools. A to jako jediní na Moravě. Zvládnou-li těžké tříleté období.

Cizí jazyk se v této škole učí děti už v první třídě. Dva roky mají dvě hodiny týdně, později dvojnásobek. Základní škola UNESCO v Uherském Hradišti, do které chodí více než 500 dětí a téměř polovina dojíždí z celého regionu, chce ale angličtinu učit ještě kvalitněji.

Proto chce být součástí mezinárodně uznávaných škol pod hlavičkou Cambridge English Schools. Tedy škol rozesetých po celém světě, kde se anglický jazyk učí podle speciálních učebnic a vypracovaných metod. Ve Zlínském kraji ani na celé Moravě přitom podobně hodnocená škola neexistuje.

Zatímco teď se školáci v Hradišti učí podle oxfordského systému výuky, v budoucnu by měli přejít právě na cambridgeskou angličtinu.

„Jako národ máme obvykle bariéru a bojíme se anglicky mluvit. Tato výuka je právě na mluvení a odbourání přirozeného ostychu zaměřená více,“ vysvětlil ředitel základní školy UNESCO Jan Vorba.

V každé zemi je ale podobných škol jen pár. V Česku jsou zatím tři. Pokud se kandidatura hradišťské jazykové školy podaří, za tři roky bude jedinou na Moravě, která nabídne podobné vzdělání.

Dostat se mezi výběrové školy ale není snadné. Během tří let bude pod drobnohledem kontrolorů. Musí prokázat, že dokáže žáky natolik motivovat, že cambridgeskou zkoušku zvládne každý rok více dětí. Navíc potřebuje mít jazykově vybavené učitele a musí zvládnout přechod na úplně jiný systém výuky.

„Pro děti by to mělo být zajímavější, poutavější a lépe motivované učení. Náročnější to bude pro učitele, protože jde o úplně jiný styl výuky,“ upozornil zástupce ředitele Ondřej Dostál.

Anglická slovní zásoba i pro další předměty

Na cambridgeskou angličtinu se ale v Hradišti zaměřili už dřív. Žáci totiž mohou chodit do nepovinných kurzů po škole, kde pak také podstupují zmíněnou zkoušku, která má několik kategorií náročnosti.

Loni se na ni přihlásilo 25 dětí a všechny uspěly. V části mluvené, poslechové i při čtení a psaní. A do ruky už dostaly certifikát o tom, že zvládly zkoušku určité úrovně.

Během tří let by měli na novou angličtinu přejít žáci všech ročníků, nejdříve z prvního stupně.

Škola chce časem anglický jazyk propojit s některými jinými předměty. Aby například i ve vlastivědě nebo dějepise žáci znali některá slovíčka nebo fráze. Což bude mimo jiné vyžadovat třeba posílení angličtiny i pro pedagogy, kteří cizí jazyk neučí.

Pokud UNESCO tříletými podmínkami úspěšně projde, nabídne dětem možnost zajistit si lepší vstup na střední a později i vysoké školy nebo do zaměstnání.

„Třeba některé úřady už teď žádají jazykové zkoušky. A naši žáci by se k nim nemuseli v dospělosti vracet, protože budou mít uznávaný certifikát hotový už teď,“ zdůraznil Vorba.