Podobným způsobem by chtěl rajčata ve sklenících pěstovat soukromý investor. | foto: Profimedia.cz

Firma se chytila Čubovy vize, plánuje skleníky s rajčaty u Holešova

  • 45
Vize moderních vyhřívaných skleníků na zeleninu, kterou pro nevyužitou průmyslovou zónu u Holešova na Kroměřížsku před časem nadnesl František Čuba, ožívá. Investor tvrdí, že už má zajištěny finance i odbyt.

Hulínská firma NWT zaměřující se na IT technologie a obnovitelné zdroje chce na nevyužité ploše holešovské zóny postavit obří skleníky.

"Investovali jsme do rozvoje technologií, experty školíme v Nizozemí. Financování i odbyt máme zajištěné, hypermarkety to chtějí. Stavět jsme schopní za rok," tvrdí výkonný ředitel společnosti David Vítek.

Hydroponie

Ukázka pěstování hydroponických rostlin

Jde o pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Hydroponicky lze pěstovat téměř všechny pokojové rostliny. Nejvhodnějším substrátem je keramzit - expandovaný jíl. Zelenina (rajčata, okurky atd.) nebo květiny se pěstují hydroponicky buď v minerální plsti, nebo v roztoku. Více o hydroponickém pěstování rostlin čtěte zde.

Zpráva přišla bezprostředně poté, co se internetový Amazon rozhodl vybudovat distribuční centra pro deset tisíc zaměstnanců v Praze a také v Brně. Padl tím tedy plán prosazovaný TOP 09, aby jedno z center stálo právě v Holešově.

Jako první přišel s nápadem skleníků v holešovské zóně krajský radní za SPOZ František Čuba. "Ať je tam postaví," komentuje Čuba záměr NWT.

"Postavili bychom moderní vyhřívané skleníky, které jsou vysoké až osm metrů. Dávají podstatně vyšší výnosy i díky propracovanému způsobu pěstování zeleniny," řekl Čuba letos v únoru MF DNES.

"Tam je 250 hektarů, takových firem se tam uživí dost," tvrdí dnes.

Na rozdíl od Čubových plánů až na 30 skleníků jsou však Vítkovy záměry pro holešovskou zónu skromnější.

"Můj pohled je stavět po etapách, dokud to bude efektivní. Maximálně bychom obsadili tak dvacet hektarů," tvrdí Vítek.

Jeden skleník za 100 milionů

Skleníky, které chce stavět, přijdou na 100 milionů korun za kus. Jsou vysoké šest metrů, i s obslužnou plochou zabere jeden 3,5 hektaru.

Práci v jednom skleníku najde padesát lidí. Na zmíněné ploše 20 hektarů to představuje výhledově pět skleníků za půl miliardy korun a práci pro víc něž dvě stovky lidí.

Podle Vítka jde o sofistikovaný a technologicky velmi vyspělý provoz hydroponního pěstování zeleniny, zejména rajčat. Spolu s oddělenými systémy recyklace dešťové a kondenzační vody a snadnou demontáží haly to podle něho dělá z projektu dobrý kompromis pro zónu, která má problémy s obsazením kvůli svému umístění kolem zdrojů pitné vody pro 28 tisíc lidí.

Zároveň se však podle něho provoz nevyplatí za stávajících cen pozemků, proto navrhuje, že by si NWT pozemky od kraje pronajalo. "Pracujeme na záměru, který předložíme zastupitelstvu kraje," uvedl Vítek.

Naprostá většina průmyslové zóny v Holešově zeje prázdnotou, mezi investory je...
František Čuba potvrdil, že je ochotný podílet se na vedení Zlínského kraje.

Naprostá většina průmyslové zóny u Holešova zeje prázdnotou, s nápadem na zemědělské využití její části přišel krajský radní a bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba.

Sdružení Za zdravé a krásné Holešovsko, které se za ochranu vodních zdrojů u Holešova zasazuje nejvíc, se zatím k záměru NWT vyjadřovat nechce.

"Náš subjektivní názor není arbitrem, který by mohl nějaký záměr prohlásit za vhodný či nikoliv. Objektivnějším měřítkem je právní řád," uvedl za sdružení Zdeněk Krajcar.

Klíčové bude stanovisko kraje a vlády

Problém pro plány NWT tak v této fázi představuje hlavně zkratka NACE - tedy systém klasifikace ekonomických činností. Do zóny z nich totiž podle pravidel ministerstva průmyslu a vládní agentury Czechinvest mohou jen některé. A zemědělská výroba mezi nimi není.

"Pozemky jsou určeny pro investory z oblasti zpracovatelského průmyslu, technologická centra a centra strategických služeb," upřesňuje mluvčí Czechinvestu Adéla Tomčíková.

To však neznamená, že Zlínský kraj jako příjemce dotace na stavbu zóny nemůže Czechinvest jako správce programu žádat o schválení investice jiné.

"Správce programu by žádost předložil mezirezortní komisi, jež posuzuje investice z pohledu počtu nově vytvořených míst či výše investice, ale i s ohledem na vliv investice na atraktivitu pozemků pro budoucí investory," uvedla mluvčí.

"Smlouvu o prodeji pozemků schvaluje zastupitelstvo kraje," doplnil Jakub Černoch, výkonný šéf krajské akciovky Industry Servis ZK, jež má zaplnění zóny na starosti.

I kdyby záměr NWT mezirezortní komisí prošel, rozhodnou krajští politici. A u nich to firma nebude mít snadné.

"Holešovská zóna je strategický projekt. Prioritní je dodržení záměrů včetně NACE a eliminace nepříznivých vlivů," uvedl hejtmanův náměstek zodpovědný za investice a rozvoj Jaroslav Drozd. "Odpovědnost za vynaložené prostředky ponese stát, počkejme na novou vládu," dodal.